Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Vědci z univerzity v australském Queenslandu zjišťovali nejen zmíněnou vzdálenost, ale i to, jak dlouho bakterie žijí.

Budete v šoku! Toto je bezpečná vzdálenost, abyste se nenakazili od KÝCHAJÍCÍHO člověka

RYMA - 2
zdroj: Thinkstockphotos RYMA - 2
aktualizováno 13.11.2017, 00:39 | 13.11.2017, 00:39 | Doma.cz/tvnoviny.sk

Vědci z univerzity v australském Queenslandu zjišťovali nejen zmíněnou vzdálenost, ale i to, jak dlouho bakterie žijí.

Všichni víme, že je důležité zakrýt si ústa během kýchání, zejména při nemoci. Zachytíme tak bakterie a zabráníme nakažení další osoby. Ale víte, jak daleko se bakterie po kýchnutí dostanou a jak dlouho ještě žijí?

 

Pravdou je, že mikrobi v kapkách z kýchnutí doletí do vzdálenosti čtyř metrů a žijí ještě 45 minut, což je dostatečně dlouho na to, aby se zachytili na oblečení člověka nebo se dostali do jeho organismu.

 

Vědci z univerzity v australském Queenslandu zjišťovali nejen zmíněnou vzdálenost, ale i to, jak tyto bakterie "cestují". Podívali se na životnost bakterií Pseudonomas aeruginosa, což je druh bakterií, které mohou způsobit infekci u lidí s velmi oslabenou imunitou. Nejčastěji se spojuje s infekcemi v nemocnici, jako je zápal plic a šíří se kašlem a kýcháním.

 

Profesorka Lidia Morawska, vedoucí autorka a ředitelka Mezinárodní laboratoře kvality ovzduší a zdraví, řekla: "Na základě našeho předchozího výzkumu jsme zjistili, že tyto patogeny prošly až čtyři metry a žily ještě 45 minut po jejich vypuštění do ovzduší."

 

Nachlazení
(Foto: oficiální zdroj)

 

Profesorka Morawska a její tým odebrali vzorky z kašle dvou pacientů s cystickou fibrózou a infekcí bakterií Pseudomonas aeruginosa. Bakterie zahynuly v odlišném čase. Čím je kapka s bakteriemi větší, tím déle schne a tím déle bakterie žijí. To představuje hrozbu zejména pro zranitelné pacienty se slabší imunitou.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Rýma: co nám uleví + TEST Jaký typ rýmy máte?
Chřipka a rýma: 20 babských receptů! Inspirujte se
Máte rýmu? Nesmrkejte, jinak vám bude ještě hůř!

 

"Zjistili jsme, že koncentrace aktivních bakterií v suchých kapičkách vykazuje rychlé rozpady s desetisekundovým poločasem rozpadu pro většinu bakterií, ale podskupina bakterií měla poločas rozpadu více než 10 minut. To naznačuje, že některé z bakterií Pseudomonas aeruginosa jsou odolné vůči rychlému biologickému rozpadu, a tak zůstávají v místnosti životaschopné dostatečně dlouho na to, aby vytvořily riziko přenosu infekce, zejména u lidí s respiračními problémy, jako jsou pacienti s cystickou fibrózou, "řekla profesorka a dodala, že zjištění by mohla pomoci zlepšit kontrolu šíření infekcí v nemocnicích, například v lepším rozložení lůžek jednotlivých pacientů.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře