Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Uplynulým víkendem nám příroda ne úplně něžně sdělila, že léto je pro letošek definitivně u konce. Připravit je potřeba nejen podzimní šatník, ale také náš imunitní systém.

Čas na posílení imunity je tu! Které bylinky jsou nejlepší?

Bylinky
zdroj: Thinkstockphotos Bylinky
aktualizováno 25.09.2017, 15:42 | 25.09.2017, 15:42 | doma.cz

Uplynulým víkendem nám příroda ne úplně něžně sdělila, že léto je pro letošek definitivně u konce. Připravit je potřeba nejen podzimní šatník, ale také náš imunitní systém.

Které bylinky hrají v posilování imunity prim?

 

Třapatka nachová

 

Třapatka nachová, kterou spíše známe pod svým latinským názvem Echinacea, je spojována především s obranyschopností organismu. Kromě toho má však tato rostlina další léčivé účinky. Účinně ničí viry, bakterie, plísně a neméně známý je také její léčebný účinek při nádorových onemocněních. Užívat ji lze při nachlazení, chřipce, kašli, kožních potížích nebo při zánětech močových cest. Taktéž tiší bolest a pomáhá při otravách potravinami.

 

Jak bylinky správně uchovávat?

Sušené bylinky je nejlepší skladovat na temném a suchém místě se stálou teplotou. Nejvíce vydrží, umístíte-li je do nepropustných sáčků.


Bylinky skladujte podle druhů a nezapomeňte si na pytlík poznamenat datum sběru.

 

Rakytník řešetlákový

Na podporu imunitního systému je výborný i rakytník, přičemž využívanou částí rostliny jsou především její plody. Ty je možné použít jak čerstvé a sušené, ze semen lze zase dělat olej. Rakytník je zároveň cenným antioxidantem a obsahuje vitamin C, A, E a kyselinu listovou. Používat jej můžete nejen v případech oslabení organismu, ale i při poruchách metabolismu.

 

Šípek

 

Šípek je známým zdrojem vitaminu C a zároveň nás zbavuje volných radikálů a zpomaluje stárnutí buněk. Ze šípku je vhodné vařit čaj nebo vyrábět sirupy, kdy se vitamin C neničí tepelnou úpravou.

 

Bylinky
(Foto: oficiální zdroj)

 

Kopřiva

 

Kopřiva je důležitou součástí detoxikačních čajů a často doporučovanou bylinou při nejrůznějších detoxikačních kúrách. Navíc obsahuje řadu minerálů a vitaminů a její výhodou je, že je možné ji zpracovat i do pokrmů.

 

Kustovnice čínská

 

Kustovnice čínská neboli goji je taktéž výborným antioxidantem. Plody kustovnice obsahují osmnáct druhů aminokyselin, dvacet jedna stopových prvků a velké množství beta-karotenu. Doporučuje se konzumovat při jakémkoli onemocnění či oslabení organismu, rovněž preventivně. Působí proti stárnutí, posiluje obranyschopnost organismu, pomáhá při alergiích a astmatu, odbourává alkohol z těla, posiluje činnost jater a ledvin a podporuje tvorbu červených krvinek.

 

ČTĚTE TAKÉ:

BYLINKY: Vyléčí každou nemoc. Jaké vybrat?
Menopauza bez stresu: Nejlepší potraviny a bylinky, které vám zachrání přechod
Nejlepší jarní TUKOŽROUTI: Hledejte mezi bylinkami!

 

Meduňka

 

Meduňka je mimořádným lékem na uklidnění celého organismu. Kromě toho, že působí na nervovou soustavu a psychiku, léčí i všechny orgány těla, uvolňuje křečovité stažení způsobené nervovým vypětím, uklidňuje bušení srdce, dýchací a zažívací orgány. Také tiší záchvaty kašle a uvolňuje křeče v žaludku.

 

Další tipy na bylinky, které pomohou zahnat špatnou náladu, se podívejte ve videu.

 

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře