Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Boj matčina imunitního systému během nemoci má vliv i na děťátko.

Chřipka v těhotenství? Toto hrozí miminku!

Rodina
zdroj: Thinkstockphotos Rodina
aktualizováno 04.10.2017, 17:03 | 04.10.2017, 17:03 | Doma.cz/tvnoviny.sk

Boj matčina imunitního systému během nemoci má vliv i na děťátko.

Chřipka během těhotenství může podle nedávného výzkumu zdvojnásobit riziko vzniku autismu u dítěte. Vědci našli důkazy o možném propojení chřipky během těhotenství s rizikem, že dítě bude mít autismus. Důkazy z laboratorní diagnostiky však nejsou.

 

Norská studie publikovaná v časopise mSphere, je první, která hodnotí riziko vzniku ASD v souvislosti s častým virovým onemocněním. Výzkumníci analyzovali dotazníky a krevní vzorky 338 matek dětí s autismem a 348 budoucích rodiček. Vzorky krve odebrali matce v polovině těhotenství a následně po porodu. Matky rovněž ohlásili, zda během těhotenství měly příznaky nachlazení a chřipky.

 

Děti narozené matkám s chřipkou nebo jejími symptomy měly téměř dvojnásobnou pravděpodobnost pozdějšího diagnózy autismu ve srovnání se ženami, které během těhotenství chřipku neměly. V kombinaci jiných onemocnění podobných chřipce z krevních testů zjistili vědci významně zvýšené riziko ASD.

 

Těhotenské břicho
(Foto: Profimedia)

 

"Příznaky jsou důležité, protože mohou naznačovat, nakolik bojuje imunitní systém matky proti chřipce," řekla autorka studie doktorka Milada Mahicova z Norského institutu veřejného zdraví. "Pokud infekce přispívá ke zvýšenému riziku, pravděpodobně pochází ze zánětu souvisejícího s reakcí imunitního systému matky, a ne ze samotné infekce chřipky. Chce to ještě další výzkum," řekla.

 

ČTĚTE TAKÉ:

To je vtip?! Těhotné ženy by neměly vařit. Když něco spálí, ohrožuje to plod
Sex v těhotenství? Ničeho se nemusítě bát
Zázrak zrození: 9 úžasných změn, které během těhotenství proběhnou v těle ženy

 

Chřipkou to nekončí

 

V nedávné studii Autism Birth Cohort Study výzkumníci uvedli, že ženy, které byly infikované genitálním oparem na začátku těhotenství, měly dvojnásobně vyšší pravděpodobnost, že porodí dítě s autismem.

 

Další studie uvádí, že horečka během těhotenství může také zvýšit riziko výskytu ASD. "Mozek plodu prochází rychlými změnami, které ho činí zranitelnějším vůči reakcím matčiny imunity," řekl vedoucí profesor studie Ian Lipkin.

 

"To ale neznamená, že matky by hned měly dospět k zdrcujícímu závěru, že pokud měly během těhotenství nějakou infekci, tak jejich dítě bude autista. Může to být jednoduše jeden z mnoha rizikových faktorů," dodává závěrem.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře