Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Blíží se čas dovolených a balení na cestu do zahraničí. To je ta správná chvíle pořídit si příruční lékárničku, která vám může ušetřit řadu starostí i čas při nenadálém onemocnění nebo drobném poranění. Jejímu vybavení se vyplatí chvíli věnovat.

Co vám nesmí chybět v lékárničce na dovolenou?

Balení na dovolenou
zdroj: Getty Images Balení na dovolenou
aktualizováno 27.06.2018, 16:34 | 27.06.2018, 16:34 | doma.cz

Blíží se čas dovolených a balení na cestu do zahraničí. To je ta správná chvíle pořídit si příruční lékárničku, která vám může ušetřit řadu starostí i čas při nenadálém onemocnění nebo drobném poranění. Jejímu vybavení se vyplatí chvíli věnovat.

Letní období není pouze synonymem slunce, pohody a cestování, ale přináší s sebou také zdravotní rizika. Mezi ty patří úžeh, úpal, kinetóza (cestovní nevolnost), cestovatelský průjem nebo alergické reakce. Je proto vhodné se na cestu předem důkladně nachystat.

 

Dobře vybavená lékárnička může vyřešit řadu menších zdravotních potíží, aniž byste museli navštívit lékaře. Konkrétní obsah cestovní lékárničky striktně daný není, měla by respektovat váš zdravotní stav, místo a dostupnost zdravotní péče v zemi, délku pobytu i počet spolucestovatelů. „Pokud si však přece jen nejste jisti, jaké přípravky s sebou na dovolenou přibalit, pak se poraďte se svým lékařem. Zvláště lidé trpící cukrovkou, astmatem, srdeční chorobou či jiným závažnějším chronickým onemocněním by konzultaci s lékařem před dovolenou neměli opomenout,“ říká MUDr. Michal Lazák, praktický lékař z Prahy.


Správné vybavení na cesty bychom neměli podcenit. „Jeho součástí je mnoho položek, od slunečních brýlí, opalovacích krémů a repelentů až po přípravky řešící akutní alergickou reakci.

 

Balení na dovolenou
(Foto: Getty Images)

 

Rizika spojená s cestováním si lidé často neuvědomují a na spoustu důležitých věcí v lékárničce zapomínají,“ varuje PharmDr. Hana Chudobová, z pražské Alphega Lékárny Ve Spálené, a dodává: „Lékárničku je vždy nutné přizpůsobit místu, které chceme navštívit. Jinak bude vypadat lékárnička vysokohorského turisty a jinak návštěvníka francouzské riviéry.“

 

V lékárničce na prázdniny by nikdy neměly chybět základní léky na běžné trable. I když jinak nic neužíváte nebo se pilulkám dokonce vyhýbáte, zabalte si vždy prášky proti průjmu, horečce nebo bolesti. Čím dříve začnete časté dovolenkové problémy léčit, tím dříve si zase budete moci užívat pobyt.

 

Do cestovní lékárničky si pořiďte:

lék na bolest hlavy
kapky, tablety nebo bonbony na kašel
tabletky proti průjmu, čípky na zácpu
léky na alergii
krém na opalování s vysokým faktorem
spray nebo balzám na spáleniny od sluníčka
kapky na rýmu
sterilní obvazy a pružné obinadlo, náplasti
dezinfekci
teploměr
prostředek na ochranu před hmyzem, případně tišící přípravek na štípance
kapky do očí

 

Trpíte-li častěji na specifické potíže (například migrény, alergie na slunce, opary apod.), nezapomeňte ani na specifickou pomoc pro tyto případy. Užíváte-li pravidelně léky, předem si vyzvedněte přiměřenou zásobu u lékaře nebo v lékárně. Smysl má i sestavit seznam léků a dávkování, který budete mít při sobě. Opakují-li se u vás záněty močových cest, popřípadě angíny, zvažte po poradě s lékařem i preventivní zásobu antibiotik – také podle destinace, kam vyrážíte. Jedete-li s dětmi, nezapomeňte na léky určené pro ně.

 

Hodláte-li strávit dovolenou aktivně sportem, místo v lékárniče vyhraďte tlumícím a protizánětlivým přípravkům, které jsou vhodné k léčbě poúrazových stavů a následků úrazů jako jsou zhmožděniny, podvrtnutí kloubů, otoky či poranění měkkých částí kloubů. Vždy raději volte přípravky s obsahem ibuprofenu, které zabraňují tzv. fototoxické reakci, tzn. že po aplikaci daného krému na kůži se neobjeví zarudnutí, pálení, bolesti či puchýřky.


ČTĚTE TAKÉ:

Plánujete rodinnou dovolenou? Nevěnujte se jenom dětem, ale i SEXU
Kdy se vyplatí dovolenou reklamovat a kdy nemáte šanci?
Deset nejlepších dovolených s dětmi

 

Můžete volit i přírodní preparáty, které často poslouží i k řešení vícero druhů potíží. Osvědčená je například konopná mast, která ulevuje od bolesti, ale sníží i svědivost, např. při poštípání hmyzem, spálení sluníčkem nebo požahání agresivními rostlinami. Zároveň chrání pokožku a promašťuje ji. „Konopná mast se dá také použít na oděrky a drobné ranky, protože má hojivý a změkčující účinek, pokožku chrání. Promazání je možné několikrát za den, bez jakýchkoli nežádoucích vedlejších účinku,“ říká MUDr. Marcela Turčínková z Carun Pharmacy. Látky obsažené v konopí působí protizánětlivě, antibakteriálně a zároveň urychlují hojení.

 

Lékárnička
(Foto: oficiální zdroj)


Před odjezdem vždy zkontrolujte dostatečnou dobu expirace léčiv, která berete s sebou. Dbejte i na to, že některá vyžadují speciální uchování, zejména ochranu před slunečním zářením a horkem.


Cestovní pojištění vás ochrání

 

Nepodceňujte ani cestovní pojištění, které vám bez spoluúčasti pokryje jak ambulantní návštěvu lékaře v zahraničí, tak i nákup léků na recept, případně nemocniční ošetření a transport. Umožňuje vám většinou také konzultovat potíže telefonicky s fundovanou asistenční službou. Pojistit se můžete i v den odjezdu přes on-line formuláře nebo přes mobilní aplikaci.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře