Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Nemoc, proti které neexistuje žádná prevence a úplné uzdravení je vzácností – to je Crohnova nemoc, u které lidé mnohdy ani nemají tušení, že existuje. Přitom včasné podchycení může být rozhodující.

CROHNOVA NEMOC: Trávicí obtíže, které není radno podceňovat!

rizika_hlava
zdroj: Thinkstockphotos rizika_hlava
aktualizováno 30.08.2017, 00:26 | 30.08.2017, 00:26 | doma.cz / sim

Nemoc, proti které neexistuje žádná prevence a úplné uzdravení je vzácností – to je Crohnova nemoc, u které lidé mnohdy ani nemají tušení, že existuje. Přitom včasné podchycení může být rozhodující.

Crohnova nemoc je chronický zánět trávicí soustavy. Postihnout může jakoukoliv část trávicího traktu počínaje dutinou ústní a konče konečníkem. Nejčastěji to je však tenké střevo a poté tlusté střevo, jícen nebo ústní dutina. Své jméno získala nemoc podle B. B. Crohna, který ji v roce 1932 popsal. Nemoc se však vyskytovala už dříve v 18. století. V současné době je pozorován patrný nárůst výskytu tohoto onemocnění.

 

Nemoc se obvykle objevuje mezi 20. až 40. rokem a jejím spouštěčem může být virová či bakteriální infekce. Roli hrají také imunitní procesy a genetika. Proto ti, kteří vědí o někom z rodiny, kdo tuto nemoc má či měl, by měl být sledován, aby se nemoc zachytila včas. Právě to je v podstatě jediný způsob, jak zabránit těžšímu průběhu nemoci. Uvažuje se i o škodlivém vlivu stravy, stav zhoršuje nebo znovu vyvolává kouření nebo hormonální antikoncepce.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Záchvat po jednom kousnutí do rohlíku: i to je celiakie
Rakovina hrozí téměř každému, která je nejhorší a jak ji poznat?
Rakovina tlustého střeva: pomáhá i víno!

 

JAK ZJISTÍM, ŽE MÁM CROHNOVU NEMOC?

 

Identifikovat tuto nemoc není zrovna jednoduché. Střídají se totiž období, kdy je pacient naprosto bez obtíží a období, kdy o sobě nemoc dává vědět. To se projevuje bolestmi břicha, velkými průjmy, mírnými teplotami, vysokou únavou. Člověk začne i hubnout. Jsou to příznaky, které samozřejmě nemusí hned znamenat toto onemocnění, ale pokud se opakují, není namístě to přehlížet. V určitých případech se nemoc může projevovat i v jiných částech těla a to bolestmi kloubů, ledvinné a žlučové kameny, kožní onemocnění.

 

 

JAK SE LÉČÍ?

 

Je to běh na dlouhou trať. I v případě, že se stav zlepší, je nutné stále brát udržovací dávky léků. Léčba obecně záleží na tom, jak rozsáhle postižené vaše tělo je.

 

Co je základ, stejně jako u jiných nemocí, šetřit se. Omezit fyzickou aktivitu, vhodně se stravovat (v těch nejtěžších případech je pak podávána strava sondou přímo do tenkého střeva) – to znamená být opatrní na hrubé nestravitelné zbytky potravy, jako jsou například dužiny z pomeranče, slupky a podobně. Dále také individuálně vysledovat, jaké potraviny vám přitěžují. Naopak pozitivní vliv mohou mít nenasycené mastné kyseliny, které se nachází v rybách. Při těžším průběhu nemoci se podávají kortikoidy, jejichž dávka se postupně pak snižuje. K udržovacímu stavu lékař předepisuje probiotika.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Kateřina Prokešová 07:21 30.08.2017
Crohna mám už asi 15 let, není to žádný med, ale mnoho lidí to ani nevidí, protože je to uvnitř. Prostě když řeknete, že je Vám zle, tak na to nevypadáte a plno lidí říká, že je to hodně psychické.....Někdy ano. Ale moc lidí ani neví, že tato nemoc existuje.