Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Návaly horka patří mezi nejčastější projevy ženského klimakteria. Jejich nápor se pak ještě zvyšuje v horkých letních dnech. Ženy se jim mohou bránit zvýšeným pitným režimem, úpravou stravovacího režimu či vhodným ochlazováním.

Jak v letních vedrech přežít úporné klimakterium?

Menopauza
zdroj: Getty Images Menopauza
aktualizováno 21.06.2018, 16:17 | 21.06.2018, 16:17 | doma.cz

Návaly horka patří mezi nejčastější projevy ženského klimakteria. Jejich nápor se pak ještě zvyšuje v horkých letních dnech. Ženy se jim mohou bránit zvýšeným pitným režimem, úpravou stravovacího režimu či vhodným ochlazováním.

Mezi nejčastější příznaky menopauzy patří návaly horka a pocení, podle studie americké North American Menopause Society jimi trpí 75 % žen v přechodu. Tyto projevy jsou pro ženy obzvláště nepříjemné v době vysokých letních teplot, kdy vlivem okolního horka nabývají na intenzitě a kdy je těžší najít od nich úlevu.

 

Ženy v klimakteriu mají například tendenci vydatně větrat, aby návaly horka utlumily nižší teplotou v místnosti. To jim však v létě nepomůže, neboť venkovní teplota běžně překračuje tu vnitřní. Jak od návalů horka a nočního pocení najít úlevu, aby si letní měsíce mohly užít i ženy v přechodu?


Užívejte vodu vnitřně i zevně


Zkrotit návaly horka a noční pocení pomáhá zvýšený přísun tekutin, nejlépe čisté vody. Denně byste jí měly vypít 1,5 až 2 litry, je proto vhodné připravit si ji předem do láhve a tu mít stále po ruce. Vodu rozhodně nepijte ledovou, mohly byste si přivodit zbytečné komplikace od bolesti v krku až po zhoršené zažívání. Pokud vám čistá voda nechutná, přidejte do ní pár kapek citronové šťávy či snítku máty.

 

Voda pomáhá proti návalům horka i zevně. „Při vysokých teplotách přinese ženám v přechodu okamžitou úlevu chladivá sprcha či bazén. Tomuto způsobu ochlazení by měla být dána přednost například i před použitím klimatizace. Ta obvykle pocení nezabrání a naopak může snadno zpocené ženě způsobit komplikace spojené s prochladnutím,“ podotýká gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan. Pokud nemáte ke sprše či bazénu přístup, dobře poslouží například i ručník namočený do studené vody, který si krátce přiložíte na krk.

 

Horko
(Foto: Getty Images)

 

Upravte stravovací návyky

 

Nepříjemné pocení a návaly horka lze zmírnit i vhodnou dietou. Je vhodné vynechat kofein, alkohol, rafinovaný cukr i kořeněná jídla. Přínosné je naopak zařadit potraviny bohaté na vápník a hořčík a jíst více ovoce a zeleniny, výborné jsou například borůvky, lilek vejcoplodý a zejména okurka setá, která pomáhá regulovat tělesnou teplotu. Další vynikající potravinou v boji proti projevům klimakteria je pak sója. Co se týče stravovacích návyků, ženy v přechodu by též spíše než vydatným porcím měly dát přednost lehčím jídlům, které si budou dopřávat častěji.

 

Pohodlně se oblékejte a zbytečně se nestresujte

 

Jednoduchou pomocí v boji se symptomy klimakteria může být i volba vhodného oděvu. Před těsným oblečením ze syntetických materiálů se rozhodně vyplatí dát přednost vzdušným kouskům, nejlépe ze 100% bavlny nebo lnu. Volte též světlejší barvy a snažte se oblečení vrstvit tak, abyste mohly v momentě, kdy pocítíte nával horka, část oděvu snadno odložit.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Zacvičte s menopauzou: Cviky, které zatočí s návaly, smutkem i inkontinencí
Bojíte se menopauzy? 12 rostlin, díky kterým o ní ani nebudete vědět
Jak vyzrát na menopauzu? PROVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ TRIKY z celého světa

 

Pro mnoho žen je období menopauzy nepříjemné nejen kvůli průvodním symptomům, ale zkrátka i kvůli tomu, že končí jedna etapa jejich života a nastává zcela jiná. I přesto by se měly pokusit zbytečně se nad tím nestresovat. Přílišný stres zvyšuje krevní tlak, v dlouhodobém měřítku oslabuje imunitu a může přispívat právě i k návalům horka. Pokuste se tedy brát vše s nadhledem, dopřejte si vydatný odpočinek, věnujte se svým koníčkům a bavte se s rodinou a přáteli, kdykoliv se vám naskytne příležitost.

 

Prevence je váš silný spojenec

 

Přestože vám výše zmíněné tipy mohou v akutních případech návalů horka pomoci najít úlevu, ještě lepší možností je prevence.


* Zkuste ve světě populární hormonální jógu, terapii, která pomáhá nejen v přechodu, ale například i s otěhotněním či nemocemi štítné žlázy.


* Velmi vhodné je začít zavčas užívat některé doplňky stravy, které pomohou s přechodovými obtížemi, například přípravky s mateří kašičkou a fytoestrogeny.


* V některých případech však bohužel pouze doplňky nestačí, a je tak potřeba vyhledat lékařskou pomoc a nechat si předepsat některé z léků na předpis, většinou hormonálních léků.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Pavla 19:46 16.07.2018
Co já vím, tak studená sprcha je tak pro efekt. Je dobrá, když už nevíte co, ale zakončit by se měla zase vlažnější vodou. Stejně tak nápoje. Sklenice studené vody zažene žízeň, ale lepší je teplý, vlažný čaj (když je horko, jenom sebevrah by pil horký čaj:), který tělu lépe pomůže srovnat se s vyššími teplotami. Stejně jako to dělají v zemích s tropickými teplotami. Bylinné čaje například spojí příjemné s užitečným. Nedokážu si představit, že bych do sebe ale cpala dlouhodobě hormony. Lepší jsou nehormonální doplňky. Známá má například GS Merilin, v sobě má bylinky na uklidnění, lepší spánek a vitamín D a calcium, co tělu chybí. Je s ním spokojená a je aspoň přírodní. Podle čínské medicíny pak i citrusové plody celkově ochlazují organizmus.