Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Drastické diety mohou mít závažné důsledky pro vaše zdraví. Kromě jojo efektu byste se měla obávat i o svou ženskost.

Kašlete na přísné diety: Zhoršují PMS, šanci na otěhotnění a koledujete si i o rakovinu!

Hladovění
zdroj: Thinkstockphotos Hladovění
aktualizováno 05.03.2018, 00:08 | 05.03.2018, 00:08 | doma.cz

Drastické diety mohou mít závažné důsledky pro vaše zdraví. Kromě jojo efektu byste se měla obávat i o svou ženskost.

Nezdravý způsob stravování totiž negativně ovlivňuje i menstruační cyklus a správnou funkci vaječníků. Hubnutí může dokonce způsobit i neplodnost. Podle lékařů mohou v extrémních případech vést diety až k rakovině děložní sliznice.


I když dnes není těžké zaplatit si nutričního terapeuta a trenéra, nebo najít řadu dobrých rad na internetu, snaha o redukci váhy je bohužel stále často doprovázena hladověním, nedostatečným příjmem živin a v důsledku toho rychlým odbouráváním svalové hmoty. Nezdravý způsob stravování tak vede k závažným onemocněním, největší rizika pak hrozí právě ženám.


Tělo se krátkodobým dietám brání a po skončení hladovění začíná intenzivněji ukládat potravu do tukových zásob. Výsledkem tak je nejen jo-jo efekt, ale i zvýšená tvorba estrogenů. Ženské pohlavní hormony se totiž ve zvýšené míře tvoří právě v tukové tkáni. Vysoká hladina estrogenů v ženském těle pak může způsobovat zdravotní problémy.


„V důsledku zvýšené tvorby estrogenů v tukové tkáni může vznikat takzvaný hyperestrogenní stav, kdy dochází k nadměrné stimulaci děložní sliznice a jejímu růstu. To může vést až ke zvýšenému riziku vzniku rakoviny děložní sliznice,“ zdůrazňuje vážná rizika nezdravých diet gynekolog Pavel Turčan. „Nadbytek estrogenů může navíc negativně ovlivňovat též dozrávání vajíček. Žena se při dietě dostává do stavu, kdy může být narušená i glukózová tolerance a správná funkce vaječníků. To může mít za následek zvýšení hladiny mužských pohlavních hormonů – androgenů – a způsobit takzvaný syndrom polycystických vaječníků,“ doplňuje lékař.

 


Krátkodobé diety mohou ohrozit budoucí snahu o hubnutí


Kromě zdravotního ohrožení navíc krátkodobé novoroční diety nepřinášejí potřebný efekt. K trvalému úbytku váhy vede pouze dlouhodobá změna stravovacích návyků. Pokud změníme své stravování jen na krátké období diety, vždy dochází k jo-jo efektu. „Výsledkem krátkodobých diet je neustále se opakující období hubnutí a přibírání. To často vede k tomu, že je každý další pokus o hubnutí těžší. Naše tělo se může přizpůsobit nadměrně nízkým příjmům při dietách, a proto následně nereaguje na další pokusy o hubnutí,“ podotýká nutriční terapeutka Monika Tělupilová.


Při krátkodobém hladovění dochází k nevyváženému příjmu důležitých prvků pro lidské tělo, jako jsou vitamíny, minerály, bílkoviny, vláknina nebo zdravé tuky a sacharidy. Právě nedostatek sacharidů může omezit tvorbu hormonu serotoninu v těle. Jeho nedostatečná hladina může vést k únavě a náhlé změně nálad. „Nedostatek serotoninu může způsobit i to, že se po jídle nedostavuje pocit sytosti, což ztěžuje naše odhodlání ke snížení hmotnosti. Dietu proto třeba ukončíme předčasně a hůře se nám hledá motivace k dlouhodobé úpravě jídelníčku,“ upozorňuje na důsledky nevyváženého jídelníčku Petr Galle ze společnosti Vegall Pharma. „Navíc nedostatečný přísun sacharidů oslabuje imunitní systém a častěji se dostavuje nachlazení nebo záněty,“ uvádí Galle.

 


Dlouhodobé nepřiměřené diety mohou vést k neplodnosti


Odborníci se shodují, že pro správnou funkci ženského těla je potřebný vyvážený poměr svalové a tukové hmoty. Pokud jedna z těchto složek extrémně převyšuje, znamená to ohrožení nejen zdravotního stavu, ale i schopnosti reprodukce. Například u dlouhodobého omezení kalorického příjmu dochází k téměř úplnému odbourání tukové tkáně, která je pro tělo v přirozené míře důležitá. V důsledku takových diet mívají ženy poměrně často poruchy menstruačního cyklu. Ten se prodlužuje, nebo dokonce zcela zastaví. „K zastavení cyklu může dojít u někoho na přechodnou dobu a bohužel u někoho již natrvalo. V těchto případech ženám nedozrávají vajíčka, neprobíhají cyklické změny na vaječnících či děložní sliznici, a tudíž se stávají neplodnými,“ vysvětlil lékař Pavel Turčan.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nebezpečné hubnutí po porodu! Odnese to dítě
Diety, které mohou zabíjet!
S mléčnou dietou shodíte 10 kilo. Může ale poškodit zdraví


K úpravě cyklu je tělu potřeba dodat vyváženou stravu, bohatou na vitamíny a stopové prvky, případně doplněnou o látky obsažené v doplňcích stravy. U hyperandrogenního stavu je možné doplnit fytoestrogeny, například užíváním vhodných doplňků stravy (např. Sarapis mensis, Sarapis soja), pomocí přírodních doplňků můžete mírnit i negativní průvodní jevy (např. Bio-Bachovky Menopauza).


„Zvýšení příjmu fytoestrogenů může vést ke snížení tvorby androgenů a k vyvázání těch již vzniklých. To většinou vede ke zlepšení dozrávání vajíček, cyklus je pak pravidelnější a žena snadněji otěhotní,“ doplňuje gynekolog.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře