Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Káva prý k ránu vůbec nepatří. Nepomůžete si ani v případě, že pijete jinak velmi zdravý zelený čaj.

Káva a čaj ke snídani je chyba! Co odborníci doporučují, vás možná zaskočí?

Brunetka
zdroj: Thinkstockphotos Brunetka
aktualizováno 11.12.2017, 00:02 | 11.12.2017, 00:02 | Doma.cz/tvnoviny.sk

Káva prý k ránu vůbec nepatří. Nepomůžete si ani v případě, že pijete jinak velmi zdravý zelený čaj.

V našem denním cyklu v těle kolísá hladina důležitého hormonu, kortizolu, který kontroluje naši bdělost a pozornost. Vrcholové hladiny dosahuje zhruba 60 minut po probuzení, v zimě i později, protože ho ovlivňuje i to, zda už je za okny světlo. Obecně je jeho vrcholová hladina mezi osmou a devátou ráno.

 

A právě tehdy má mnoho z nás ve zvyku pít svůj první šálek kávy nebo čaje. Podle odborníků na výživu je to přitom špatně, protože nemá žádný efekt. Díky kortizolu je náš biorytmus právě v tu chvíli v té správné kondici, jsme vitální a nabuzení, a dávkou kofeinu nebo teinu to jen narušíme.

 

Mnohem lepší jen dát si ráno pouze tekutinu tělu vlastní – tedy čistou vodu. Ta nejen že nenaruší biorytmické pochody, ale také přispívá k přirozenému pH v těle. Čaj, káva, ale i smoothie nebo jogurtový nápoj naopak po ránu překyselují a neumožňují tělu zbavit se odpadních látek, které během spánku vyčistilo. Je třeba je nejprve odplavit – a to umí jen čistá voda.

 

Káva
(Foto: oficiální zdroj)

 

Životabudič v podobě kávy nebo čaje přichází na řadu nejdříve asi 2,5 až 4,5 hodiny po probuzení, největší efekt má, pije-lise mezi půl desátou a půl dvanáctou dopoledne. To nám poskytne nejlepší efekt.

 

ČTĚTE TAKÉ:

POZOR! Káva z kelímku vás může zabít jedovatou látkou
Mýty o kávě a cole! Kolik jí můžete vypít a opravdu škodí?
Káva nejen k pití! Pomůže na unavené oči, akné i celulitidu

 

A pokud si dopřáváte kávu po obědě, na vytrávení a povzbuzení, ani tomuto odborníci nefandí. Mnohem lepší je během odpoledne popíjet zelený čaj. Místo jednoho šálku kávy si můžete dopřát tři hrnečky čaje. Dávku teinu tím rozložíte do celého odpoledne a bude šlapat nejen trávení, ale budete mít vyrovnanou i energii, soustředěnost a čistou mysl. Zelený čaj obsahuje také důležité antioxidanty, které prospějí vašemu celkovému zdraví.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Miluše 11:21 12.12.2017
Nedávno jste psali jak je káva zdravá, i čtyři šálky denně. Tak nevím.
Snídám černou kávu, zatím vše v pohodě.
Jarmila Mikusova 05:13 12.12.2017
Nie som velmi stara , mozno sa nedozijem zajtrajska , mozno budem zit este vela rokov , ale ja som za 1/2 l vody vlaznej na lacny zaludok :)
sony 10:46 11.12.2017
Tak s tímto článkem chci polemizovat Ještě jste zapomněli napsat, že nejlepší je voda studená nebo přímo minerálka z ledničky. Jako první doušek po ránu je to horší než štamprdle slivovice a vhodné pro akutní žaludeční vředy. Vřele doporučuji ranní praxi mého dědy, hrníček horkého černého kafe a cigaretu. Dožil se 89 let a kdyby nedostal těžký zápal plic, ještě by deset let přidal. Já snídám bílou kávu a malý krajíc chleba s margarinem, který jsem dříve nemusel žádný. A vyhovuje mi to už dlouho.