Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Předpokládá se, že do roku 2020 bude depresi patřit druhá příčka v žebříčku nejčastějších příčin pracovní neschopnosti ve světě. Odhalte ji a bojujte s ní jako s jakoukoli jinou nemocí, není to jen špatná nálada.

Kde končí smutek a začíná deprese?

vyhni se depresím
zdroj: Thinkstockphotos vyhni se depresím
aktualizováno 15.02.2018, 00:55 | 15.02.2018, 00:55 | Doma.cz/tvnoviny.sk

Předpokládá se, že do roku 2020 bude depresi patřit druhá příčka v žebříčku nejčastějších příčin pracovní neschopnosti ve světě. Odhalte ji a bojujte s ní jako s jakoukoli jinou nemocí, není to jen špatná nálada.

Depresivními poruchami trpí v Česku více než půl milionu lidí, více přitom ohrožuje ženy.

 

"Deprese je utrpení. Důležité je zkrátit si to utrpení, zmírnit ho. Při znatelných příznacích onemocnění není třeba podceňovat návštěvu odborníka či se za ni nějak stydět. Nejhorším vyústěním deprese je možnost sebevraždy," varuje prezidentka Slovenské psychiatrické společnosti SLS Ľubomíra Izáková.

 

Na depresi může podle jejích slov poukazovat skleslá nálada, která ovlivňuje fungování člověka po psychické i tělesné stránce. "Po psychické stránce, kromě toho, že má skleslou náladu, kterou si neumí ničím zlepšit nebo pouze na chvilku a velmi rychle se vrací opět k té pokleslé, tak zpomaleně mu to myslí, velmi špatně si pamatuje, protože se nedokáže soustředit, má tíživé myšlenky, obavy, bojí se pustit do nových věcí v životě, ale i do úkolů běžných, které dříve normálně zvládal," přiblížila odbornice.

 

Člověk s depresí má nedostatek vůle, z něhož vyplývá i snížená aktivita. Vyhýbá se koníčkům, které mu už nedělají radost, a žije jakoby automaticky, je na vše příliš unavený. Časté bývají poruchy spánku, ale může se objevit naopak i nadměrná spavost. "Některé lidi, kteří trpí depresí, není vůbec možné celý den dostat z postele," doplnila Izáková.

 

 

Časté bývá nechutenství či bolesti, na které nezabírají analgetika. "Typické bývá, že bolesti, stejně jako deprese, bývají nejhorší ráno. Člověk se večer cítí lépe, jenže pak přichází nekvalitní, přerušovaný spánek, dotyčný se velmi brzy budí a hned s ránem přichází obvyklé potíže a nenálada," vysvětlila odbornice. Následně se objeví bolest, depresivní nálada, nechuť do života a "černé myšlenky".

 

ČTĚTE TAKÉ:

Trápí vás zimní deprese? Pomůžeme vám ji překonat
Máte příznaky deprese? Otestujte se!
10 povolání, kde vás nejspíš potká deprese

 

Depresivní porucha je vůbec nejčastější příčinou sebevražd ze všech psychických onemocnění. Deprese je přitom dobře léčitelná, ačkoli se může bohužel opakovaně vracet.

 

Jeden z hlavních a závažných příznaků deprese je neschopnost prožívat radost – anhedonie. Ale i s tou umí lékaři pacientům pomoci.


Onemocnění může postihnout každého v každém věku a životním období. Často vypukne bez zjevné, náhlé příčiny a jeho původ se mnohdy ani nedá zjistit.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře