Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů?

Máte unavený mozek? Víme, jak ho zdravě nakopnout

Bolest hlavy
zdroj: Thinkstockphotos Bolest hlavy
aktualizováno 02.01.2018, 16:04 | 02.01.2018, 16:04 | doma.cz

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů?

Jak se projeví, když už je mozek unavený nebo přetížený?

 

Pokud se cítíme unavení nebo přetížení, může to souviset například s nedostatkem serotoninu v našem těle. „Tento hormon nám pomáhá udržovat mozek v rovnováze. Spánek je určen k regeneraci a znovu získání energie. Pokud je tato rovnováha narušena, může se to projevovat například špatnou koncentrací, poruchami spánku, zhoršenou náladou. Stejně tak se může projevit i bolest například zad či hlavy,“ varuje primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí MUDr. Michaela Tomanová.


Co dokáže mozek "uspat", co naopak nastartovat?


Naše usínání i probouzení řídí hormony. Pokud máte problém večer usnout nebo naopak po ránu nastartovat, můžete vyzkoušet cvičení. Před spaním je dobré provádět dechová cvičení, která vám pomohou rychleji a účinněji zrelaxovat celé tělo a zároveň si vyčistit mysl. Budete tak lépe připraveni jít spát. Po ránu je potřeba opět mozek okysličit. Vhodné jsou aerobní sportovní aktivity, které vás nejen rozproudí, ale také zlepší vaši náladu.

 

Bolest hlavy


Co pro svou činnost potřebují nervy?


Nervy a mozek potřebují především dobrou výživu. Pro svou činnost spotřebují 20 – 25 % naší celkové denní energie. Stejně tak nervy potřebují také odpočinek, pro svoji správnou činnost a regeneraci. Důležité jsou také vitamíny, především vitamíny skupiny B, kyselina listová, železo a zinek. Pokud naše tělo nedostává vše potřebné, může docházet například k brnění, pálení, tuposti či ochrnutí.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Aerobik pro mozek! Tři překvapivé metody, které fungují!
Ženy potřebují spát více než muži. Důvod vás dostane!
MUŽSKÝ vs. ŽENSKÝ MOZEK. Opravdu se liší! Konečně víme v čem


Jak unavený a přetížený mozek nastimulovat, aby zase začal "pracovat", jak má?


Pokud cítíme, že něco není v pořádku a náš mozek nepracuje tak jak má, je třeba:


* změnit některé návyky
* upravit životní styl
* upravit jídelníček tak, aby byl vyvážený a obsahoval látky důležité pro činnost mozku
* dostatečně spát
* dostatečně pít
* dodržovat stálý rytmus dne, dodržovat stejný čas kdy vstáváme a kdy chodíme spát
* dostatečně se hýbat

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře