Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Máloco zajímá nastávající maminky více než to, zda jejich miminko bude zdravé. Stoprocentní jistotu jim zatím nedokáže dát žádný test. Ty nejnovější ale umí genetické vady odhalit s pravděpodobností 99,5 %.

Narodí se miminko zdravé? Nakolik vám odpoví testy?

Gynekologická prohlídka
zdroj: Thinkstockphotos Gynekologická prohlídka
aktualizováno 16.10.2017, 00:15 | 16.10.2017, 00:15 | doma.cz

Máloco zajímá nastávající maminky více než to, zda jejich miminko bude zdravé. Stoprocentní jistotu jim zatím nedokáže dát žádný test. Ty nejnovější ale umí genetické vady odhalit s pravděpodobností 99,5 %.

Během těhotenství je důkladně sledováno zdraví matky. Zjišťovat zdraví plodu, ukrytého v děloze, je již o něco složitější, přesto se takzvaná prenatální diagnostika stále zlepšuje. Zájem o co nejvíce informací o nenarozeném děťátku v posledních letech stoupá i díky trendu odkládání těhotenství do pozdějšího věku. V západní Evropě včetně České republiky je starší než 35 let 20 % budoucích maminek.

 

A právě s věkem matky plynule stoupá riziko postižení plodu většinou genetických vad. Čím starší je rodička, tím vyšší existuje riziko genetických vad plodu. A tak vědci neváhají a vyvíjejí stále přesnější testy. Ty nejnovější jsou opravdu vysoce spolehlivé a zaručují téměř stoprocentní jistotu správné informace o zdraví miminka. Jejich nespornou výhodou je, že jsou neinvazivní: provádějí se ze vzorku odebrané krve těhotné ženy.

 

„Chceme ženám nabídnout co největší jistotu, že porodí zdravé dítě, a přitom je vystavovat co nejmenšímu riziku potratu nebo předčasného porodu,“ říká MUDr. Veronika Frisová, Ph.D., vedoucí lékařka pražského centra fetální medicíny Profema.

 

 

Invazivní metody diagnostiky plodu, kam patří třeba odběr plodové vody, odborně nazývaný amniocentéza, jsou sice nejpřesnější pro potvrzení či vyloučení genetické vady plodu, ale zvyšují až o jedno procento riziko ztráty těhotenství. „Provádění invazivní diagnostiky se lze často vyhnout prostřednictvím detailního ultrazvukového vyšetření, které dobře odhalí případné orgánové vady. A dobré je kombinovat je se speciálními testy z krve matky, zjišťujícími vady genetické,“ vysvětluje lékařka.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Krutá pravda z porodnice: Toto je nejnebezpečnější hodina porodu!
Jak moc vás bude bolet porod? Známe snadný návod, který vám odpoví již předem
TO JE SLADKÉ: Velký bráška vítá v porodnici miminko. Jeho úsměv vás rozpláče

 

Během těhotenství gynekologové nabízejí ženám více krevních testů. Většinou to jsou ale běžné biochemické testy, které stanoví jednak riziko postižení plodu chromozomální vadou a jednak riziko poruchy funkce placenty. Přesnost běžných krevních testů u vrozených vad je ale horší než přesnost ultrazvukového vyšetření. Navíc bývají až v pěti procentech případů falešně pozitivní. To znamená, že zbytečně vyděsí pět procent maminek, které ve skutečnosti čekají zdravé dítě.

 

Víte, co vám nabízí vaše pojišťovna?
I na placená předporodní vyšetření můžete získat od své zdravotní pojišťovny finanční příspěvek. Podívejte se, jaké možnosti vám nabízí v rámci benefitů pro pojištěnce. Příspěvek na prvotrimestrální screening Downova syndromu nabízí klientkám například Všeobecná zdravotní pojišťovna, dle jejich interních údajů během prvního pololetí letošního roku využilo tuto možnost 12 613 žen. Vyšetření je nejen spolehlivé, ale navíc se s ním začíná již mezi 11. a 14. týdnem těhotenství namísto 16. týdne, jako tomu bylo u předchozích postupů.

 

Špičkou v současném testování zdraví plodu jsou neinvazivní prenatální testy, označované zkratkou NIPT. Jsou mnohem přesnější a jen půl procenta jejich výsledků je falešně pozitivních. Je možné je provádět už od 9. týdne těhotenství. A jejich maximální spolehlivost 99,5 % plyne z toho, že jsou zaměřeny přímo na testování genetické informace samotného plodu. Neinvazivní prenatální testy umožní vyšetření výskytu nejčastějších chromozomálních vad plodu, tedy Downova syndromu, dále ztrojení chromozomů 18 a 13, způsobující Edwardsův a Patauův syndrom, a vyšetří se i vady pohlavních chromozómů.

 

„Naprosto stoprocentně nemůže přislíbit těhotné ženě porození zdravého miminka nikdo. Například mozek dítěte se vyvíjí po celou dobu těhotenství. Ovšem pokud jde o nejčastější genetické vady, ty špičkové genetické testy vyloučí spolehlivě. Když je doplní detailní ultrazvukové vyšetření a výsledky všech testů jsou normální, je riziko jakékoliv vady plodu minimální,“ dodává doktorka Frisová.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře