Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Nachlazení sice většinou není tak závažné jako chřipka, ale také umí pěkně potrápit a znepříjemnit dny. Ovlivňuje ho celá řada faktorů, jedním z nich může být i naše nepříznivé psychické rozpoložení.

Nejlepší prevence nachlazení? Zatočte se stresem

Nemocná žena
zdroj: Thinkstockphotos Nemocná žena
aktualizováno 30.04.2018, 00:12 | 30.04.2018, 00:12 | doma.cz

Nachlazení sice většinou není tak závažné jako chřipka, ale také umí pěkně potrápit a znepříjemnit dny. Ovlivňuje ho celá řada faktorů, jedním z nich může být i naše nepříznivé psychické rozpoložení.

Stres totiž oslabuje imunitu, a proto lidé, kteří jsou mu opakovaně či dlouhodobě vystaveni, mohou snáze onemocnět.

 

Termínem nemoci z nachlazení jsou označována mírná virová infekční onemocnění postihující sliznice horních cest dýchacích. Původcem těchto onemocnění není pouze jeden typ viru, ale stejné symptomy mohou být vyvolány hned několika skupinami virů – mezi nejčastější patří rinoviry, koronaviry a další. Tato onemocnění jsou častější než chřipka, ve většině případů však méně závažná. Na rozdíl od chřipky, u nachlazení teplota většinou nepřesahuje 38 °C, kromě rýmy trápí nemocného i bolest v krku, ale kašel a celková únava jsou mírnější. Pokud nedojde ke komplikacím, je pacient do 7 až 10 dnů v pořádku.


Nejčastěji nachlazení postihuje děti (průměrně 6–8 nachlazení ročně), v dospělosti poté frekvence onemocnění klesá na v průměru 2–4 ročně. Mezi rizikové faktory patří u dětí pobyt ve větším kolektivu (typicky mateřské školky), u starších osob pak větší fyzická námaha nebo právě stresové situace.

 

To, že stres je významný faktor a zvyšuje náchylnost k nachlazení, dokazují i výzkumy. Podle nich stres ovlivňuje nejen riziko infekce, ale také vznik příznaků nachlazení. Rizika pak rostou úměrně času, po který jsou lidé stresu vystaveni.

 


„Dnešní doba s sebou přináší mnohé stresové situace, které následně ovlivňují stav našeho imunitního systému. Oproti krátkodobému stresu, který může na člověka působit někdy i pozitivně a aktivovat jeho organismus, má dlouhodobý stres jednoznačně negativní vliv na lidské zdraví. Pokud dovolíme stresu, aby na nás působil v delším horizontu, trpí tím náš imunitní systém, protože tělo se pak nedokáže samo dostatečně regenerovat. Oslabený organismus pak snadno podlehne i banálním infekcím, se kterými by se za normálních okolností lehce vypořádal,“ říká praktický lékař MUDr. Michal Lazák.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Víme, jak odstranit chronický stres v práci
7 šokujících příznaků toho, že jste ve stresu!
Terapie na 5 minut: Zbaví vás stresu!


Nachlazení určitě nepodceňujme. Vzhledem k virovému původu na něj neexistují účinné léky a léčba spočívá v klidovém režimu, dostatku tekutin a tlumení příznaků, především horečky a bolesti. Mezi osvědčené léky proti horečce patří paracetamol, obsažený např. v klasickém Paralenu, Panadolu nebo Coldrexu.


Při nemocech z nachlazení má velký význam prevence. A protože při vzniku těchto nemocí hraje zásadní roli stav imunity, má významnou roli podpora imunitního systému. Především je dobré zajistit dostatečný přísun vitaminů, hlavně vitaminu C, který přispívá k normální funkci imunitního systému. Nezbytný je i pravidelný odpočinek, regenerace a duševní klid.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře