Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Zvyšte svou ostražitost, je-li na některou z následujících otázek vaše odpověď kladná: lámou se vám nehty? Třepí se vám konečky vlasů? Vypadávají vám hodně vlasy? Tyto a mnoho dalších potíží mohou být spojené s metabolizmem a s činností vaší štítn...

Nemáte málo selenu? Může za lámavé nehty, slabou imunitu i potíže otěhotnět

Nachlazení
zdroj: Thinkstockphotos Nachlazení
aktualizováno 18.12.2017, 00:12 | 18.12.2017, 00:12 | doma.cz

Zvyšte svou ostražitost, je-li na některou z následujících otázek vaše odpověď kladná: lámou se vám nehty? Třepí se vám konečky vlasů? Vypadávají vám hodně vlasy? Tyto a mnoho dalších potíží mohou být spojené s metabolizmem a s činností vaší štítné žlázy.

Už se ale málo ví, že jedním z nejdůležitějších prvků pro zajištění řádné činnosti štítné žlázy, je selen. A Češi jsou zařazeni do skupiny států s vysokým zdravotním rizikem z nedostatku selenu!

 

Selen je přírodní látka, kterou naše tělo potřebuje pro udržování zdraví ve stopovém (tedy velmi malém) množství. A právě na selenu jsou závislé bílkoviny, které jsou zapojeny do různých tělesných funkcí od imunitní obrany po plodnost či boj se záněty. „V devadesátých letech soustavný výzkum tato zjištění potvrdil a prokázal, že obyvatelé ČR trpí skutečně dosti významným nedostatkem tohoto důležitého prvku,“ říká jeden z předních českých odborníků v oblasti stopových prvků RNDr. Jan Kvíčala, CSc. z Endokrinologického ústavu v Praze. To může narušit vaši imunitu, snížit ochranu proti oxidačnímu stresu či zvýšit riziko propuknutí určitých chorob. Také to může ovlivnit hormonální regulaci vašeho těla a urychlit proces stárnutí.

 

Máme téměř o třetinu méně selenu

 

Pro představu, nedávná zpráva uvedla hodnotu selenu nad 120 ug/l jako optimální pro snížení úmrtnosti na kardiovaskulární a maligní onemocnění. „Průměrný příjem selenu u dospělých se sice zvýšil na 43 ug/l na den, ale stále nedosahuje doporučených minimálních příjmů jiných států, a navíc ho nedosahují všechny skupiny obyvatel,“ varuje Kvíčala a pokračuje: „Z tohoto hlediska jsou na tom nejhůře senioři, u nichž se příjem a stav selenu snižuje. Analýzami jejich stravy byl určen příjem selenu na průměrných 22 ug/den, což je velmi nízká hodnota zejména s ohledem na to, že jde o skupinu obyvatel s nejvyšším výskytem kardiovaskulárních a maligních onemocnění.“

 

ČTĚTE TAKÉ:

Je to vážně zdravé? Vyznejte se v etiketách potravin
Celozrnné vs. cereální aneb nejčastější omyly u potravin
Chcete zhubnout? Pozor na ztrátu minerálů

 

Další rizikové skupiny


Další skupinou, která by mohla být výrazně ohrožena nedostatkem, jsou gravidní a kojící ženy. Ty potřebují zvýšený příjem selenu pro vyživení rychle se vyvíjejícího dítěte, přičemž dostatečné množství selenu prakticky nelze získat pouze z naší běžné stravy. Rovněž těžce pracující a vrcholoví sportovci by měli mít zvýšený příjem selenu, v těchto případech spojený s vyšší tělesnou zátěží.

 

 

Zdroje selenu? U nás dost omezené

 

Selen je minerál, který se pyšní antioxidační aktivitou – pomáhá chránit naše tkáně a buňky před oxidativním stresem. Podporuje imunitu a je podstatný pro správnou funkci štítné žlázy. Vlasům a nehtům zajišťuje přirozeně krásný vzhled. Chcete-li ho získat v potravinách, nesmí vám v jídelníčku chybět sušený česnek, hořká čokoláda, hrušky, lesní houby, mořské řasy a mořské plody, ryby, vnitřnosti, zázvor a para ořechy.

 

V České republice je velmi nízký stav selenu i v běžné populaci od 6 do 65 let. Podle odborníka je důvodem nízkých hladin selenu to, že naše strava obsahuje málo selenu. „V půdě je selenu nedostatek, potraviny se zvýšeným obsahem selenu nejsou na trhu běžné a už se ani nedováží, proto nezbývá než užívat doplňky stravy,“ říká odborník.

 

Náš tip pro imunitu i krásu:

 

Selen v tabletách
(Foto: Archiv firem)


* Bioaktivní Selen+Zinek (60 tablet, 299 Kč). Obsahuje patentovaný SelenoPrecise – čistý, organicky vázaný selen na kvasnice se zinkem. Díky vitamínům A, C, E a B6 je docíleno vyšší vstřebatelnosti selenu. Všechny obsažené látky mají vlastnosti, díky kterým přispívají k ochraně DNA, bílkovin a krevních tuků před oxidačním poškozením. Přispějte k růstu vlasů a nehtů, k normální acidobazické rovnováze v těle, správnému fungování štítné žlázy, podpořte tvorbu spermií a plodnost, snižte únavu, nebo využijte další z mnoha benefitů tohoto přípravku.

 

* Doplněk stravy Selen ACTIVE (30 tablet, 109 Kč). Obsahuje selen organicky vázaný na kvasnice a je obohacený o BioPerine, který zvyšuje vstřebatelnost některých minerálů až o 80 %.

 
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

petrib 15:37 19.12.2017
Výsledky získané v rámci studie SELECT vědci z Fred Hutchinson Cancer Research s 35000 osobami s kontrolní skupinou s placebem přínos Selenu nepotvrdily. Bohužel naopak, ukázalo se zvýšené riziko rakoviny prostaty.
http://www.osel.cz/7478-zklamani-ze-selenu.html