Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Zaměněné lahve, pokrm z hub nebo třeba zkažené potraviny, to všechno jsou způsoby, které můžou vést k otravě. Je důležité, abychom se otravy vyvarovali, protože v některých případech může dojít k vážným zdravotním potížím, které nekončí dobře.

Není to OTRAVA? Jak ji poznáme + PRVNÍ POMOC

Otrava
zdroj: Thinkstockphotos Otrava
aktualizováno 03.06.2017, 00:13 | 03.06.2017, 00:13 | DyA

Zaměněné lahve, pokrm z hub nebo třeba zkažené potraviny, to všechno jsou způsoby, které můžou vést k otravě. Je důležité, abychom se otravy vyvarovali, protože v některých případech může dojít k vážným zdravotním potížím, které nekončí dobře.

I otrava alkoholem může skončit fatálně. 

 

Jak vniká jed do těla?
Způsobů otravy je opravdu nespočet. Ve velkém počtu případů se jed dostává do těla přes trávicí systém nebo inhalací. U drogově závislých se jedná o nitrožilní podání jedu. Dále můžeme otravu dělit na záměrnou a náhodou, které se v tomto článku budeme věnovat. Rozhodně nesmíme otravu jakýmkoliv způsobem podcenit, protože nikdy nevíme, jak silně bude jed na naše tělo působit.

 

Jak zabránit otravě?

Existuje několik zásadních pravidel, které byste měli dodržovat. V každém případě nepřelévejte chemikálie do PET lahví od vody. Mohlo by vést k záměně. Chemikálie také udržujete mimo dosah dětí, které by si barevnou lahev mohly splést s limonádou. Potraviny skladujte v lednici, a pokud od někoho dostanete jídlo, které vám "nevoní", rozhodně ho nekonzumujte. Hlídejte si, co jíte a v přírodě to platí dvojnásob. Pokud se s dětmi vydáte na sběr lesních plodů, vždy kontrolujte, co sbíráte. Některé jedovaté plody se velmi podobají borůvkám či červenému rybízů. Stejné to je i v případě hub. Houby, které neznáte, v žádném případě nejezte. Nebojte se odmítnout houbovou omáčku od někoho, kdo se v houbách nevyzná. Zdraví máme jenom jedno.

 


Nejobecnější příznaky otravy

Mezi nejčastější příznaky otravy rozhodně patří porucha vědomí, pocit na zvracení, malátnost, dezorientace, pocení, průjem, bolest břicha, nadměrná spavost, zvýšená tvorba slin, bezvědomí, zpomalený nebo zrychlený tep, rozšířené zorničky, bledost atd. Samozřejmě existují i další symptomy, které mohou s otravou souviset. 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Otrava houbami: jak se zachránit?
REVOLUČNÍ VÝZKUM: Některé potraviny je možné jíst, i když mají plíseň! Které to jsou?
10 nejčastějších otázek o mase. Vadí, když světélkuje a zničí zápach pečení?

 

Otrava alkoholem
Nejčastěji se můžeme setkat s otravou alkoholem, která má čtyři stádia. Nejvážnější je čtvrté, u kterého hrozí zástava srdce a dechu. U tohoto stádia je nutné neprodleně zavolat záchrannou službu, která vám poradí, co dělat do příjezdu záchranářů. V každém případě uložte postiženého do stabilizované polohy. Je důležité hlídat jeho jazyk, aby nezapadl.

 

 

Otrava rostlinou
U otravy rostlinami se objevuje zvracení a průjmy. Dejte si pozor i na rostliny, které mají vliv na nervovou činnost (Rulík zlomocný, Lýkovec, Tis červený, Durman obecný,...). U dětí si dejte velký pozor na to, aby nekonzumovaly bobule Vraního oka, které jsou velmi podobné borůvkám. Pokud při otravě postižený komunikuje, pak u něj urychleně vyvolejte pocit na zvracení a podejte mu tablety živočišného uhlí rozpuštěné ve vodě. Ihned zavolejte záchrannou službu, která vás bude navádět, jak postupovat dále.


Otrava oxidem uhelnatým

Otrava oxidem uhelnatým je velmi zrádná, protože nemá specifický pach a není viditelný. Otravu poznáte až malátností, špatným dýcháním a červenou kůží. V každém případě ihned vyjděte na čerstvý vzduch a zavolejte záchranku. Tato otrava je velmi nebezpečná a často vede k upadnutí do bezvědomí.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře