Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Káva dokáže probudit, zrychlit trávení i zahnat špatnou náladu. Nefunguje na vás tak, jak byste si přála? Možná jen pijete špatný typ.

Nepijete špatnou kávu? Která platí na únavu a jakou pít s bolavým žaludkem?

Brunetka
zdroj: Thinkstockphotos Brunetka
aktualizováno 21.09.2017, 14:50 | 21.09.2017, 14:50 | doma.cz

Káva dokáže probudit, zrychlit trávení i zahnat špatnou náladu. Nefunguje na vás tak, jak byste si přála? Možná jen pijete špatný typ.

Nejde ovšem jen o to, jestli si dopřejete turka, presíčko nebo cappuccino. Vybírat musíte již vhodnou kávovou směs. A občas je to tedy věda.


Nejčastější dva typy kávy jste možná již někdy zaslechli - Arabika a Robusta. Arabika pochází z míst s vyšší teplotou a stálejším klimatem, dováží se k nám třeba ze Střední a Jižní Ameriky, Afriky, ale i Austrálie. Vyznačuje se intenzivnější sladkou chutí a květinovou vůní. Semena typu Arabika se většinou sklízí ručně i se šetrněji dále zpracovává, proto je také dražší. Robusta roste v nižších polohách, proto může být náchylnější k napadení plísněmi i k nepřízni počasí. Sklízí se spíše pomocí strojů. Doma je v Jižní Americe a v Asii. Chuť je více nahořklá.

 

…KDYŽ CHCETE PROBRAT TĚLO


Chystáte se vyrazit do tělocvičny? Možná vás překvapí, že jeden z nejvhodnějších nápojů na nastartování metabolismu nenajdete na regálech obchodu s potravinovými doplňky. Dokonce ani není nutné pořizovat si speciální proteinové drinky a míchat je s vodou. Stačí si dát jeden z celosvětově nejoblíbenějších nápojů – kávu. Vynechte ale cukr a smetanu.


Jedním šálkem docílíte rychlejší přeměny tukových buněk na zdroj energie při cvičení, na rozdíl od energie vázané v glykogenu. Vysoké množství kofeinu v černé kávě zrychluje váš metabolismus, a tím pádem během cvičení spálíte mnohem více kalorií. Konzumace kávy před cvičením tedy zvyšuje jeho celkový efekt. Kofein navíc lehce sníží váš apetit, takže toho pak během dne sníte méně. „Nejvíc kofeinu do sebe dostanete v takzvaném Flat White, které se dělá z dvojitého ristretta. Pokud chcete před cvičením omezit pití mléka, můžete si to klasické u nás vyměnit za sójové, které neobsahuje laktózu,“ doporučuje Petr Korbel z CrossCafe.


…KDYŽ CHCETE POVZBUDIT MYSL


Kromě zlepšení fyzického výkonu černá káva zlepšuje i soustředění, takže s šálkem kávy vydržíte déle produktivní. Pokud chcete spolehlivě nakopnout, volte Robustu, která obsahuje dvakrát více kofeinu než Arabika.


Náš tip: Rychleji vás samozřejmě nakopne i káva oslazená cukrem, ten je pro tělo i mysl jednoduchým motorem. Pokud se snažíte omezit bílý jed a hledáte alternativní sladidla, zamiřte do CrossCafe na podzimní novinku, javorové latté. Káva je oslazena pouze javorovým sirupem.

 

 

…KDYŽ JSTE KÁVOVÝ MANIAK


Je pro vás kávička spíše rituál a dopřáváte si několik šálků denně? „Kdo holduje kávě vícekrát za den, nebo ji pije v pozdně odpoledních či večerních hodinách, měl by upřednostnit kávu typu Arabica. Obsahuje totiž méně kofeinu a nenaruší vám tolik přirozený biorytmus a spánkový režim,“ doporučuje tréninková manažerka kaváren Costa Coffee Eva Jeřábková.


Náš tip: Práve v Costa coffee můžete až do konce října ochutnat limitovanou edici stoprocentní kávy Arabika z Kolumbie. Vyniká květinovo-medovým aroma a vůní hořkosladkého karamelu. Ochutnat ji můžete pouze v pražských pobočkách, a to jako klasické espresso, tak v americanu, cappuccinu či flat white.


...KDYŽ POTŘEBUJETE VYTRÁVIT


Kofein napomáhá produkci žaludečních šťáv a žluči, díky tomu káva pomáhá podporovat trávení. A na kofein je bohatší Robusta, po vydatném obědě je tedy tou pravou volbou. Káva je navíc močopudná, což při pocitu plnosti může také napomoci.

 

ČTĚTE TAKÉ:

POZOR! Káva z kelímku vás může zabít jedovatou látkou
Mýty o kávě a cole! Kolik jí můžete vypít a opravdu škodí?
Káva nejen k pití! Pomůže na unavené oči, akné i celulitidu


…KDYŽ MÁTE CITLIVÝ ŽALUDEK


Káva obecně může dráždit žaludek a překyselovat. Pokud jsou vám tyto potíže vlastní, sáhněte právě po Arabice. Je zbavená kyselosti a dráždivých látek, proto je snesitelnější nejen pro žaludek, ale i žlučník a játra. Péči věnujte i výběru a vsaďte jen na tu na nejkvalitnější kávu.


…KDYŽ NA VÁS NĚCO LEZE


Další výhodou šálku kávy je ochrana před různými nemocemi. Káva obsahuje velké množství antioxidantů, které tělo chrání před volnými radikály. Studie z Critical Reviews in Food Science and Nutrition z roku 2011 uvádí, že pití kávy koreluje s nižším výskytem cukrovky, Parkinsonovy a Alzheimerovy nemoci a některých druhů rakoviny.

 

Takže s chutí pro šálek lahodné kávy.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Anna 18:36 26.01.2018
Na problémy se žaludkem doporučena jen kvalitní káva, ale já??
Nem0 09:17 25.09.2017
Pokud máte citlivý žaludek a káva ho dráždí, připlaťte si a pijte Reformkafe.
Kupuji si to od firmy ARKO.

http://www.arko-arko.cz/cz/search?controlle...