Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Návštěva specializovaného pracoviště, kde vám znaménka zkontrolují a případně odstraní, by měla být součástí standardní péče o sebe sama. V případě, že se znaménko nijak nemění, stačí pouze jedna kontrola ročně.

Než nastanou slunné dny, nechte si zkontrolovat pihy a znaménka

Pihy
zdroj: oficiální zdroj Pihy
aktualizováno 17.03.2018, 00:57 | 17.03.2018, 00:57 | doma.cz

Návštěva specializovaného pracoviště, kde vám znaménka zkontrolují a případně odstraní, by měla být součástí standardní péče o sebe sama. V případě, že se znaménko nijak nemění, stačí pouze jedna kontrola ročně.

Vždy záleží na typu znamének, kontrola na specializovaném pracovišti by měla být jednou ročně většinou dostačující a měli bychom ji absolvovat všichni. Výjimku tvoří takzvaná dysplastická znaménka, která by se v případě většího počtu měla kontrolovat jednou za šest měsíců. Zvýšenou pozornost bychom měli věnovat také těm znaménkům, která vznikají během života a především pak těm, která se objeví v létě po slunění.

 

Své tělo byste měli znát


Můžou být roztomilá a pro každého z nás typická, stejně jako dost nebezpečná a nevyzpytatelná. Všechna mateřská znaménka sice nejsou předem odsouzena k chirurgickému odstranění, ale hlídat se rozhodně musí.


Na pravidelnou kontrolu mateřských znamének k dermatologovi se vydejte nejméně jednou ročně. Vyplatí se vám to obzvlášť před létem, než začnete svou kůži opět vystavovat slunci. Nechat si pihy zkontrolovat dermatologem ale samozřejmě můžete i v jakoukoliv jinou roční dobu.

 

„U nízkých fototypů s větším množstvím znamének či pozitivní rodinnou anamnézou doporučuji kontrolu znamének nejméně jednou ročně. Při jakékoliv změně nebo objevu nového pigmentového útvaru ovšem vřele doporučuji přijít hned,“ uvádí MUDr. Markéta Majerová, korektivní dermatoložka MEDICOM Clinic, sítě klinik plastické chirurgie a estetické dermatologie.

„V rámci prevence je důležité si všímat jakékoliv změny tvaru, barvy a velikosti znamének. Taková znaménka mohou být zdravotně nebezpečná a s návštěvou lékaře bychom v takovém případě neměli nikdy otálet,“ doplňuje primář Ota Schütz z Žilní kliniky v Praze.

 


Jaká znaménka si více hlídat

 

Nečekané změny pigmentových útvarů rozhodně nenechávejte bez povšimnutí. „Podezřelé jsou především pigmentové léze zvětšené nad 5 mm nebo znaménka navýšená nad úroveň kůže,“ tvrdí Markéta Majerová s tím, že znepokojit by vás měla i změna barvy znaménka. „Nejčastěji se jedná o jeho ztmavnutí, zčervenání, nepravidelné rozmístění pigmentu nebo o vytvoření jeho nepravidelné okraje.“

 

Bolesti se nebojte

 

Ke kontrole mateřských znamének využívají dermatologové dermatoskop a testují pokožku pouhým pohledem. Některé ordinace mohou být vybaveny modernějším digitálním dermatoskopem, který dovede mateřské znaménko mnohonásobně zvětšit. Díky tomu je potom pro lékaře vyhodnocení kožního útvaru mnohem jednodušší. Přístroj ale znaménko dovede vyhodnotit i sám, dokonce si umí hotovou analýzu následně uložit do své paměti. Původní vzhled znaménka proto lékař může kdykoliv porovnat s novým nálezem a určit, jak se pigmentový útvar změnil v čase.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Rakovina kůže: kosí mladé ženy!
RAKOVINA! Kde útočí nejčastěji?
"Klokaní krém" léčí rakovinu kůže

 

Máte to v rodině?


Nebezpečný melanom, který vzniká nekontrolovaným množením melanocytů, buněk tvořících pigment, totiž představuje až 10x vyšší riziko pro ty, u nichž byl nález diagnostikovaný už v minulosti, nebo se objevil u někoho z rodiny. Podezření na zhoubný nádor kůže bývá v případech, kdy je znaménko různě pigmentované, má nepravidelné okraje, zvětšuje se, svědí nebo dokonce krvácí. „Je lepší přijít desetkrát zbytečně, než jednou pozdě,“ varuje dermatoložka.

 

Mateřské znaménko
(Foto: oficiální zdroj)

 

Laser nebo skalpel?

 

„Nejčastěji se znaménka odstraňují z kosmetických důvodů, nebo když jsou v místech, kde je riziko, že by se mohla mechanicky poškodit nebo kde jsou opakovaně zatrhávána. Zde je možno použít radiofrekvenční způsob odstranění,“ vysvětluje Ota Schütz. Ostatní riziková znaménka je třeba odstranit chirurgicky, tedy jejich vyříznutím, aby bylo možné je následně poslat na histologický rozbor.

 

Pokud uvažujete o odstranění a neškodného znaménka, drobné pihy nebo bradavice, je lepší naplánovat tento zákrok na zimu či jaro kvůli vyloučení působení slunečních paprsků na jizvičku a hlavně proto, aby si člověk i nekazil léto a dovolenou tím, že má na těle čerstvou ranku a nemůže sportovat, koupat se a opalovat. „Pokud se ale jedná o rizikový útvar, je třeba rychlého jednání a je nutné útvar samozřejmě odstranit hned bez ohledu na roční období,“ říká MUDr. Lucia Mansfeldová z Perfect Clinic.
Pokud lékař určí, že máte znaménko jednoznačně nezhoubného původu, nejčastěji se používá k odstranění vysokovýkonný laser CO2, který znaménko či pihu „odpaří“. Po odstranění přetrvává drobný stroupek, který se přibližně do deseti dnů odloučí. Po odstranění zůstává drobná plošná jizvička, která se časem stává téměř neviditelnou.

 

 

Ovšem podezřelé, rizikové znaménko je vždy záhodno odstraňovat chirurgicky, tzv. excizí (vyříznutí skalpelem tak, aby se neporušila struktura tkáně), protože je nutné histologické vyšetření tkáně, což u laseru, který vše kompletně „odpaří“, není již možné. „Rozsah – šířka a hloubka vyříznutí, záleží přímo úměrně na charakteru a zhoubnosti znaménka,“ popisuje MUDr. Schütz. Po chirurgickém zákroku vzniká ranka, která se buď ponechá volně zhojit, nebo se uzavře stehem.


Po odstranění znamének je možné ihned se vrátit k běžným aktivitám. Pouze v případě chirurgické excize znaménka je dobré se vyhnout do zhojení ranky sportovním aktivitám, zvláště pokud se znaménko vyskytlo na zádech, v podpaží apod., kde by mohlo při námaze dojít k nežádoucímu „rozjetí“ jizvy. Po odstranění znaménka je třeba alespoň tři měsíce ošetřovanou oblast chránit před slunečním zářením.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře