Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Jdou po vás klíšťata více než po ostatních?

Podle čeho si klíšťata vybírají své oběti? Známe odpověď i návod, jak je odehnat

Klíště
zdroj: isifa.com Klíště
aktualizováno 24.07.2017, 00:01 | 24.07.2017, 00:01 | Doma.cz/tvnoviny.sk

Jdou po vás klíšťata více než po ostatních?

Vůně tabáku a alkoholu přitahuje klíšťata, upozorňuje Úřad veřejného zdravotnictví SR (ÚVZ SR). Naopak lidem se studenými končetinami se vyhýbají. Další zajímavostí podle hygieniků je, že člověk může klíště odpudit česnekovým aroma.

 

Věděli jste, že…

* Tyto paraziti jsou pro svoji slepotu odkázáni na vyhledávání obětí podle dechu či jistých látek v jejich potu.
* Dospělá samička dokáže po nasátí krví narůst až do velikosti hrachu.
* Klíště může lézt po šatech i několik hodin, po návratu z venku je proto důležité důkladně si zkontrolovat oblečení.
* Klíště si se svou obětí nemusí "sednout", v tom případě z těla jednoduše odpadne.

 

Nejraději mají teplé počasí

 

Nebezpečí výskytu klíšťat hrozí zejména začátkem léta, lidé by měli být právě v těchto dnech zvlášť opatrní. Vlhké a teplé počasí do 20 stupňů jim vyhovuje nejvíce. V horkých a teplých dnech totiž zalézají do půdy či pod listy.

 

Klíště vypadá jinak v různých stádiích svého vývoje. Larvy připomínají skvrnu saze, ve druhém vývojovém stádiu nymfy jsou velké jako špendlíková hlavička nebo zrníčko máku. Dospělé klíště může mít různou barvu - načervenalou, tmavohnědou i černou.

 

Americké klíště
(Foto: Profimedia)


Pozor na hlavičku

 

Před klíšťovou encefalitidou se lze nejlépe chránit očkováním. Proti lymské borelióze se očkovat nedá. V přírodě se je třeba chránit správným oděvem a použitím repelentů. Lidé by si měli obléci dlouhé kalhoty, ponožky a trička s dlouhými rukávy. Vhodné je také vyhýbat se vysokým travám a keřům, kde se klíšťata sdružují nejvíce.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Krvácení z nosu: nepříjemný varovný příznak
Jediná kapka krve prozradí vše o vašem zdraví
Lidská krev: 24 hodin proudí tělem, poznejte, když volá o pomoc

 

Přisáté klíště lze z těla nejjednodušší odstranit pinzetou co nejblíže kůži. Odborníci ho doporučují vykývat, ne vytočit. V druhém případě hrozí, že nedojde k vyjmutí hlavičky. Důležité je klíště nerozmáčknout a neudusit ho.

 

Nelze si pomáhat vatou, nanášet na něj tekuté mýdlo a olejové přípravky. Může dojít k vyprázdnění obsahu střev klíštěte do rány, čímž se zvyšuje riziko nákazy nemocemi, které přenáší.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Jindra 08:45 22.08.2017
Klíšťata jsou po CO2...Takováhle havěť to je hnus, proto jsem raději nechala celou rodinu očkovat u ozp, známý tenkrát vystřídal troje antibiotika než se z toho dostal!
mamina 00:18 02.08.2017
A kde jste na to přišly že vůně tabáku a alkoholu přitahují klíšťata.Moje máma nekouří a už vůbec nepije a každou chvíli má na sobě klíště.