Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Alergie je důsledkem neschopnosti našeho imunitního systému rozlišit podněty neškodné od nebezpečných. Alergie se může objevit kdykoli během našeho života - a také na cokoli.

Postihla vás nečekaně alergie? Proč přichází i v dospělosti a jak na ni

Alergie
zdroj: Thinkstockphotos Alergie
aktualizováno 07.05.2018, 00:00 | 07.05.2018, 00:00 | doma.cz

Alergie je důsledkem neschopnosti našeho imunitního systému rozlišit podněty neškodné od nebezpečných. Alergie se může objevit kdykoli během našeho života - a také na cokoli.

Alergenem se pro nás může stát jakákoli látka bílkovinné povahy, která se může vyskytnout ve vzduchu, vodě i na zemi. „Většinou nejsme alergičtí pouze na jeden alergen, ale jedná se o celou skupinu látek v různé kombinaci. Například je velmi pravděpodobné, že pokud trpíme alergií na pyl břízy, budeme mít i alergii na jablka,“ varuje lékárnice PharmDr. Veronika Orendášová z Jičína.

 

Podle toho, jak se alergeny dostanou do našeho těla, rozeznáváme alergeny:


* vzdušné (pyly, plísně, roztoči, alergeny domácích mazlíčků)
 

* potravinové (ořechy, mléko, vejce, mořské plody, ryby, ořechy, ovoce, zelenina, obiloviny, sója)
 

* kontaktní (ušlechtilé i neušlechtilé kovy, kosmetika, některé léčivé gely a masti, čisticí prostředky, lepidla, barvy).

 Alergii lze mírnit, ale ne vyléčit


Alergie se může objevit prakticky kdykoliv během života. Pokud nás postihne, nelze ji úplně vyléčit. Nejedná se o orgánové postižení, ale o poruchu imunologických mechanismů organismu v důsledku působení mnoha faktorů. Alergie je nepřiměřená odpověď organismu na neškodné látky, které se kolem nás běžně vyskytují a na které zdravý jedinec nereaguje. Jsou prokázány genetické predispozice alergií.


„Podstata alergické reakce je složitější, na jejím konci dojde mj. k uvolnění velkého množství histaminu z tzv. žírných buněk. Pro pacienta to znamená, že se alergie může manifestovat v podobě různých onemocnění – alergická rýma, astma, kožní alergické projevy, alergický zánět očních spojivek apod. V léčbě alergií je nejúčinnější identifikovat alergen a pokusit se ho odstranit,“ popisuje PharmDr. Ivana Lánová z Benu Lékárny v Mladé Boleslavi.


Jedná-li se o alergeny zevního prostředí, nelze toho dosáhnout. V tomto případě se léčba alergie, resp. jejích projevů řeší farmakoterapeuticky. Léčbu lze rozdělit na léčbu alergického zánětu (protizánětlivou), léčbu symptomatickou (úlevovou), specifickou alergenovou imunoterapii a biologickou léčbu.

 


Rýma, ekzém i slzící oči


Projevy alergií jsou různé, od méně závažných, spíš obtěžujících až po velmi vážné život ohrožující (anafylaktický šok). K méně závažným alergickým potížím patří především sezónní alergická rýma, která je charakteristická kýcháním, svěděním v nose, svěděním očí a vodnatou rýmou nebo naopak ucpaným nosem. Koncentrace pylů je sice největší na jaře, ale alergická rýma se objevuje i v létě, kdy jsou alergenem pyly trávy a na podzim, kdy jsou alergenem pyly vysokého plevele.

 

Na tyto alergické obtíže lze v lékárně i bez předpisu pořídit nosní spreje a oční kapky s obsahem antihistaminik a také nosní spreje s obsahem kortikoidů. Tyto přípravky působí úlevu od svědění, šimrání v nose a v krku a kýchání. Dále pak celkové působící antihistaminika, která jsou pro dospělé dostupná v tabletách, pro děti v kapkách nebo sirupu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

10 věcí, které musíte vědět o alergii a astmatu, aby se vám lépe dýchalo
Alergie nebo viróza? Naučte se je správně rozlišit
Alergie, migrény, bolest zad i gynekologické potíže: Řešte je uzdravením vlastní duše


U všech věkových skupin se lze setkat s kožními projevy alergie, např. kopřivkou. Podobně jako při alergické reakci na štípnutí hmyzem nebo při alergií na sluníčko u všech těchto typů alergií je ideální použít přímo na postižená místa přípravek s antihistaminikem a také celková antihistaminika, aby se zklidnily nepříjemné projevy alergie, zejména svědění.


V lékárničce doma i na cesty by nám neměly chybět protialergické oční kapky a nosní sprej, gel na zklidnění podrážděné pokožky a na poštípání hmyzem (např. Fenistil gel a Psilo-Balsam). U menších štípanců např. od komára stačí i tradiční tekutý pudr. Do lékárničky patří i celkově působící antihistaminikum, pro děti v kapkách nebo sirupu. Z celkově působících antihistaminik je volně prodejný cetirizin, loratadin, levocetirizin a dimetinden.

 

Komár
(Foto: Profimedia)


Úspěchy sklízí i homeopatie


Homeopatie je jednou z možností, jak zmírnit příznaky alergických onemocnění. Homeopatická léčba spočívá v preventivním podávání kombinace několika homeopatických přípravků. S touto léčbou se začíná měsíc před předpokládaným počátkem alergických obtíží a pokračuje se i po propuknutí příznaků. Na konkrétní symptomy se přidávají další přípravky. Aby byla léčba správně zvolena, je třeba konzultace s odborníkem – homeopatem. Výhodou homeopatik je jejich bezpečnost, šetrnost vůči organismu, absence nežádoucích účinků a interakcí s ostatními léky. To jim umožňuje i kombinaci s klasickou léčbou, kterou mohou vhodně doplnit. Homeopatika mohou užívat děti i těhotné a kojící ženy.

 

Nestyďte se zajít k lékaři


Obecně platí, že v lékárně by se měly řešit pouze krátkodobé a akutní obtíže. Opakované a chronické potíže patří do rukou lékaře - specialisty. Alergie mohou být méně závažné, ale i život ohrožující, proto se je nevyplatí podceňovat. Zejména u malých dětí do 6 let je vhodné u alergických obtíží navštívit alergologa. Rovněž potravinové alergie a dlouhodobé alergické projevy, atopický ekzém a další závažnější potíže patří do rukou lékaře.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře