Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Poslední březnová neděle se nese ve znamení nepříjemného posunutí ručiček budíku o hodinu dopředu. Nejen, že musíme vstávat dřív, ale především se naše tělo musí vyrovnat s narušením přirozeného biorytmu. Letní změna času navíc ohrožuje i naše zdr...

Se změnou času přicházejí i zdravotní komplikace! Víme, co vás nejvíce potrápí

Změna na letní čas
zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com Změna na letní čas
aktualizováno 25.03.2018, 00:49 | 25.03.2018, 00:49 | doma.cz

Poslední březnová neděle se nese ve znamení nepříjemného posunutí ručiček budíku o hodinu dopředu. Nejen, že musíme vstávat dřív, ale především se naše tělo musí vyrovnat s narušením přirozeného biorytmu. Letní změna času navíc ohrožuje i naše zdraví!

Změna času nejvíce trápí naši pokožku, což může vést k předčasnému stárnutí kůže. „Naše tělo je instinktivně propojené s vnitřními hodinami, a jakékoliv narušení tohoto cirkadiánního rytmu má vliv na naše zdraví, zejména na kůži,“ vysvětluje dermatoložka Candice Brown z britské kliniky London Bridge Plastic Surgery pro Mirror.uk.

 

Letní čas může potrápit i náš vzorec spánku, tělesnou teplotu, srdeční frekvenci, krevní tlak či hormonální sekreci. „Naše kožní buňky mají vlastní vnitřní hodiny, které se kvůli změně času rozhodí, což následně omezuje schopnost kožní regenerace během spánku,“ vysvětluje Brown.

 


Co se stane s naší kůží?


Podle dermatoložky je pravděpodobné, že největší problémy zaznamenají lidé, kteří jsou náchylní k tvorbě akné nebo ekzému. Může trvat až tři dny, než se vaše pleť opět navrátí do normálu. Zkuste se své pleti maximálně věnovat, a dopřejte si masku či důkladný peeling. Po této kúře aplikujete i noční antioxidační sérum, které by mělo obsahovat vitamín E a B. Určitě neuděláte chybu, když půjdete spát dřív. Díky tomu si vaše tělo na změnu lépe přivykne, a ráno vám vstávání nebude dělat velký problém.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Vědci potvrdili: Ať vstáváme, kdy chceme, probouzíme se v 10
Je lepší spát společně, nebo odděleně?
3 zásadní hormonální změny: Kdy přijdou a jak zmírnit jejich dopad?


Další komplikace


Některé studie také hovoří o tom, že s letním časem dochází k nárůstu infarktů a mrtvice. Jedno je tedy jasné, po změně času bychom měli odpočívat a zbytečně se nestresovat. Také se snažte jíst lehčí stravu a dopřejte svému tělu pravidelný pohyb. Uvidíte, že brzy se váš biorytmus navrátí do normálu. Navíc je velmi pravděpodobné, že se letní čas pozitivně promítne i na vaší náladě. Světlo v pozdních odpoledních hodinách může vyvolávat pocity štěstí a spokojenosti.

 
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Lubor 11:08 01.11.2018
"Zimní" čas je skvělý v zimě. Rána jsou tmavá, děti mají problém se vstáváním, večer je tma tak či tak. Nicméně v létě je světlo od 4 ráno (při standardním čase od 3 ráno), kdy téměř každý spí, není důvod kvůli 1 hodině změny nadále obětovat 180 hodin každý den jednu večer. Jsem pro střídání času. Ten posun času v říjnu nikomu nevadí. Zajímavé. V březnu, ano, je to protivné, ale po 3 dnech si člověk zvykne. Pak je otázka zda čas neměnit z pátku na sobotu, případně z pátku na sobotu o Velikonocích. Ekonomické důvody možná zanikly, ale jsou tu další důvody - důvody využití volného času.
Marta 20:42 29.10.2018
Jsem pro přirozený, tj. zimní čas. Ráno je brzy světlo a cítím se dobře, po změně času na "letní" jsem několik měsíců rozhozená. Většina lidí se u nás přiklání k přirozenému - zimnímu času. Prosím, vyberte ten správný, přírodní čas.
Josef 18:05 29.10.2018
Zimní čas je asi ten správný čas, protože při zachování letního času by v prosinci byla tma ještě v před devátou ranní.
Ray 01:22 28.03.2018
Tak tenhle článek je opravdu slátanina, jakou svět neviděl. Kůže stárne kvůli posunu času? Lidé jezdí i do jiných časových pásem a to je v pořádku? Místo takových kravin se začněte zabývat něčím užitečnějším!
Rumiste 18:03 27.03.2018
Nechápu jak někdo kdo nesnáší letní čas může jet na dovolenou kde se mu posune čas ještě výrazněji. To ho musí zabít.