Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

V letních dnech je hmyzu všude plno a ne každému se poštěstí vyhnout se nepříjemnému bodnutí nebo pokousání. Stejně tak to platí i o slunci, které nás svými paprsky nešetří. Jak si ulevit od spálenin a štípanců doma pomocí bylinek? Připravili jsme...

Spálení od slunce, nebo bodnutí od hmyzu? Tyhle bylinky vám pomůžou!

Komár
zdroj: Thinkstockphotos Komár
aktualizováno 22.08.2017, 16:53 | 22.08.2017, 16:53 | doma.cz / sim

V letních dnech je hmyzu všude plno a ne každému se poštěstí vyhnout se nepříjemnému bodnutí nebo pokousání. Stejně tak to platí i o slunci, které nás svými paprsky nešetří. Jak si ulevit od spálenin a štípanců doma pomocí bylinek? Připravili jsme pro vás seznam léčivek na popáleniny a bodnutí hmyzem.

POPÁLENINY

 

KONTRYHEL ŽLUTOZELENÝ – I když se kontryhel využívá hlavně v ženském lékařství (ve středověku lidé věřili, že dokáže navrátit ženě panenství), je netoxickým sedativem a pomáhá ke zdravému spánku, užívá se také jako obklad. Skvěle léčí těžko hojící se rány a úrazy, které jsou vnitřní i zevní.

 

léčivky
(Foto: Instagram)

 

DUBOVÁ KŮRA – Dubová kůra se sbírá z mladých stromů na jaře. Větve musí být maximálně 10 centimetrů silné a maximálně 20 let staré. Kromě toho, že se tradičně používá na popáleniny, spáleniny a popáleniny od slunce je také dobrá na hemoroidy, kožní záněty, ekzém, vyrážky, různé odřeniny, křečové žíly a dokonce i na vrásky.

 

HEŘMÁNEK LÉKAŘSKÝ – Obecně má heřmánek protizánětlivé, desinfekční a zklidňující účinky, uvolňuje křeče a zvyšuje pocení. Zklidňuje pokožku při popáleninách, odřeninách, ekzémech a jakémkoliv podráždění. Teplé heřmánkové obklady se používají také při otocích, akné, při urychlení hojení. Po nadměrném slunění ne heřmánek ten pravý pro regeneraci pokožky.

 

KAŠTAN – JÍROVEC MAĎAL – Kaštan má protizánětlivé účinky, tlumí i odstraňuje otoky. Kaštan léčí drobné popáleniny.

 

KOSTIVAL LÉKAŘSKÝ – Listy kostivalu mají různorodé účinky. Dají se přikládat při zlomeninách i zánětech, dále se dá kostival využít při žaludečních vředech a při chronických zápalech dýchacích cest a silném zahlenění. Masti, koupele a obklady z kostivalu pomáhají při zlomeninách, krevních podlitinách, křečových žilách a při zánětech kloubů a kostí. Mimo to pomáhá i k regeneraci pokožky po popálení, opaření a různém povrchovém zranění.

 

léčivky
(Foto: Instagram)

 

MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ – Velmi výrazný protizánětlivý účinek má právě tato bylinka. Hojivé účinky má měsíčková mast, která se používá při řezných ranách, popáleninách, vyrážkách, povrchových zraněních a kožních potížích. Využívá se také při hojení po operacích a amputacích a léčí i pobodání hmyzem. A další výhoda měsíčku? Zkrášluje pleť! Už staří Egypťané ho používali jako omlazující prostředek.

 

TŘEZALKA TEČKOVANÁ – Takzvané univerzální léčivo nebo všelék. Užívá se jak na vnitřní léčbu při žaludečních a středních potížích, při bolestech hlavy, migréně a neklidném spánku. Také posiluje nervy a zklidňuje organismus v přechodu. Jelikož se jedná o univerzální bylinku, používá se i zevně jako obklad nebo olejíček, který skvěle hojí popáleniny, rány a popraskanou kůži. Dále také léčí hemoroidy, ekzémy a pomáhá i při vymknutinách, vyvrtnutí a zlomeninách.

 

TLUSTICE - Rostlinka, klteré se říká strom peněz, protože její listy připomínají tloušťku kulatých mincí. Listy obsahují velké mnořžství šťávy, která má ohromné množství léčivých účinků. Pomáhá léčit popáleniny, strie a rány. Odstraňuje také svědění a zánět po bodnutí hmyzem. mimo to pomáhá při artróze kloubů, hemoroidech a při zánětlivém onemocnění ledvin.

 

léčivky
(Foto: Instagram)

 

BODNUTÍ HMYZEM

 
Obecně nejrychlejší pomoc je štípanec vydezinfikovat a výborně na zchlazení pomůže OKURKA, kterou když oloupete, nastrouháte a přiložíte, pomůže k tomu, aby otok splasknul. Můžete také vymačkat šťávu z lístků jitrocele nebo šalvěje, potřít s ní kapesník a přiložit na postižené místo.

 

JITROCEL KOPINATÝ - Bylinka, které se také říká hojínek, roste skoro na celém světě. Kromě toho, že RYCHLE odstraňuje důsledky bodnutí hmyzem má i mnoho dalších léčivých účinků. Pomáhá léčit špatně se hojící rány, vředy a kožní vyrážky. I při problémech s dýchacími cestami a silným zahleněním lze sáhnout po jitrocelu.

 

léčivky
(Foto: Instagram)

 

LEVANDULE LÉKAŘSKÁ – Levandule je skvělá při nervovém vyčerpání a nespavosti. Zevně se užívá do koupelí při špatně se hojících ranách. Regeneruje pokožku při bodnutí hmyzem, na malé spáleniny. Je vhodná hlavně pro děti, jelikož není toxická – pomáhá při bolení bříška, nadýmání.

 

ŠALVĚJ LÉKAŘSKÁ Tato silně aromatická rostlinka se používá při bolestech v krku a zánětech dutiny ústní. Zmírňuje noční pocení. Šalvěj se tradičně užívá na mokvavý ekzém, plísně, akné, různá poranění kůže a bodnutí a pokousání hmyzem. Ze šalvěje se často vyrábí kloktadla, kteréma se kloktá při bolestech v krku.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Máte čerstvou jizvu? Na sluníčko s ní jen opatrně

11 NEBEZPEČNÝCH důvodů, kvůli kterým vám v létě natékají nohy

Podle čeho si klíšťata vybírají své oběti? Známe odpověď i návod, jak je odehnat

 

 ŘEBŘÍČEK OBECNÝ – Lidová moudrost praví – když nepomůže nic, pomůže řebříček. Řebříček je protizánětlivý a podporuje hojení. Používá se také na otoky, zklidňuje pokožku po bodnutí hmyzem. O zvláštní moci řebříčku věděl už legendární Achilles, který si z něj udělal hojivou mast na rány utržené v trójské válce.

 

léčivky
(Foto: Instagram)

 

PETRŽEL / MEDUŇKA – Šťáva z petržele či med. Tato kombinace se hodí při štípancích od včel nebo vos, místo dokonale zklidní. Stejnou funkci má i MEDUŇKA, kterou opět, stejně jako šalvěj nebo jitrocel, rozmačkejte a přiložte na místo.

 

ČESNEK – Česnek spíše patří k takové prevenci proti komářím štípancům. Obecně platí, že kdo rád konzumuje česnek a hřebíček, komáři se od nich drží dál. Pokud vás ale přece jenom komár poštípe, potření česnekem pomůže místo zklidnit. Obdobně působí i CITRON nebo MED.

 

léčivky
(Foto: Instagram)

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře