Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Začalo to nevinně. Marcela ze seriálu Ulice se rozhodla, že kvůli škole shodí pár kilo. Jenže nenápadné hubnutí se proměnilo v drastickou dietu, která se Marcele naprosto vymkla kontrole. Po několika týdnech hubnutí je jasné, že Marcela čelí mentá...

Strašák jménem MENTÁLNÍ ANOREXIE! Neohrožuje i vaše dítě?

Marcela Kořínková
zdroj: Nova.cz Marcela Kořínková
aktualizováno 20.03.2018, 00:44 | 20.03.2018, 00:44 | doma.cz

Začalo to nevinně. Marcela ze seriálu Ulice se rozhodla, že kvůli škole shodí pár kilo. Jenže nenápadné hubnutí se proměnilo v drastickou dietu, která se Marcele naprosto vymkla kontrole. Po několika týdnech hubnutí je jasné, že Marcela čelí mentální anorexii. Jaké jsou příznaky této nemoci?

Mentální anorexie a bulimie - nemoci, které ohrožují ženy, ale není výjimkou, že mohou zaútočit i na muže. Najít spouštěče poruchy příjmu potravy, je velmi obtížné. U někoho můžou hrát hlavní roli geny a hormony, jiného ovlivní současný ideál krásy. Ať už je příčina jakákoliv, je důležité, abyste nepodcenili příznaky a postiženému urychleně pomohli. I když si myslíte, že porucha příjmu potravy se vašemu dítěti vyhne obloukem, nikdy nevíte, co se stane. Buďte obezřetní a neberte příznaky na lehkou váhu.

 


Známe hlavní příznaky mentální anorexie

Největší příznak bezesporu spočívá v tom, že nemocný odmítá jíst či drží drastickou dietu. Mnoho lidí se také vyžívá v počítání kalorií a v jejich neustálém snižování. Za další příznak můžeme považovat neúměrné cvičení nebo nepřítomnost menstruace. Pokud na dítěti uvidíte jakékoliv příznaky mentální anorexie, zeptejte se ho, zda nemá problém. Připravte se ale na to, že nemocný si zpravidla svůj problém vůbec neuvědomuje. Naopak se stále domnívá, že má nějaké to kilo navíc a potřebuje ještě více zhubnout. V tento moment se nenechte uchlácholit. Je opravdu důležité, abyste nemocnému včas pomohli.

 

Nejčastější příznaky
- Odmítání potravy, vysoký úbytek váhy,
- Ztráta menstruace, nepravidelný cyklus,
- Bílá pleť, bolesti hlavy, nízký krevní tlak,
- Změna stylu oblékání (nemocní většinou nosí volné oblečení),
- Deprese, smutek, pocit méněcennosti,
- Zvýšená únava, nespavost a nesoustředěnost,
- Užívání léků, které podporují hubnutí,
- Po jídle odchod na toaletu,
- Nemocní si mohou krájet jídlo na malé kousky a následně ho přesouvat po talíři.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Problémy se mají řešit, ne přepíjet alkoholem! To je jen únik hodný zbabělců
Adrian Jastraban: Čeká Aničku s Bedřichem rozvod? ROZHOVOR
Vuk Čelebić: Robert to Světlaně ještě pěkně zavaří ROZHOVOR


Jaká je léčba?

Léčba mentální anorexie je velmi individuální. Vždy záleží na stádiu nemoci a samozřejmě i na tom, jak nemocný k léčbě přistupuje. Pokud si svou nemoc uvědomí, pak má z poloviny vyhráno. Pravděpodobně bude v péči psychiatra a psychologa. Ve vážnějších případech přichází ke slovu hospitalizace, která má za úkol pacienta stabilizovat. I tak je ale základním kamenem vhodně zvolená terapie. Odborníci se shodují na tom, že mnoho nemocných musí vyzkoušet více forem terapií. Nezapomeňte na to, že důležitou roli hraje i podpora ze strany rodiny a přátel. 

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

ivana 10:45 08.04.2018
me tohle rozhodne nehrozi,mam nadvahu

Me mentalni anorexie rozhodne nehrozi,mam nadvahu.


Jana 11:51 28.03.2018
V Ulici je hezký návod - krok za krokem, jak na to.