Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Děti jsou ve škole či školce sotva měsíc a už je dohnala rýma, kašel či nepříjemné nachlazení? V kolektivu se virózám odolává těžko a je třeba myslet na důslednou prevenci.

Tipy, které posílí imunitu vašeho školáka

Nemocné dítě
zdroj: Thinkstockphotos Nemocné dítě
aktualizováno 04.10.2017, 10:09 | 04.10.2017, 10:09 | doma.cz

Děti jsou ve škole či školce sotva měsíc a už je dohnala rýma, kašel či nepříjemné nachlazení? V kolektivu se virózám odolává těžko a je třeba myslet na důslednou prevenci.

Podzim už poměrně vytrvale klepe na dveře a spolu s ním přichází i obávané nemoci, jako je chřipka, nachlazení a záněty dýchacích cest. Jak proti nim účinně bránit především naše nejmenší? Tajemství úspěchu tkví v preventivním posilování imunitního systému.


JÍDELNÍČEK


Přestože není pochyb o tom, že nejrůznější léky či doplňky stravy sehrávají v posílení imunity velmi důležitou roli, začít je třeba zejména od stravy. Základem imunitního systému jsou totiž správně fungující střeva. Těm škodíme zejména, když jíme příliš mnoho jednoduchých cukrů, tuku a když v jídelníčku chybí vláknina. Vyhnout se je tak vhodné již hotovým polotovarům, cukrovinkám a příliš tučnému masu. Do jídelníčku je naopak vhodné zařadit dostatek ovoce, zeleniny, luštěnin, drůbežího masa a především ryb. Ty bychom měli konzumovat alespoň dvakrát týdně, případně se doporučuje pravidelně užívat doplňky stravy obsahující Omega-3 mastné kyseliny. Zvýšit je také dobré příjem vitaminu C, které kromě citrusů obsahují například i jahody, rybíz, jablka nebo brambory.

 

PSALI JSME:

Jak malé děti naučit základní hygienické návyky?


OTUŽOVÁNÍ


Otužování umožňuje lépe se přizpůsobit teplotním výkyvům okolí a prospívá všem bez ohledu na věk. Začátečníkům je nejprve doporučování omývaní žínkou a poté, co si tělo zvykne, lze přistoupit k polévání nebo sprchování. Začněte také s dětmi chodit plavat, to má na dobrý vliv nejen na kondici, ale i odolnost organismu.

 


HYGIENICKÉ NÁVYKY


Děti jsou už od malička postupně rodiči vedeny k samostatnému fungování, včetně hygienických úkonů. Když se později dostávají do dětského kolektivu, mělo by být již naprostou samozřejmostí, že po toaletě použijí toaletní papír, umyjí si ruce a utřou je do ručníku. Průzkumy však ukazují, že tomu tak není. Děti často ignorují základní hygienické činnosti, čímž zvyšují riziko přenášení bakterií a nečistot na ostatní kamarády v kolektivu. Pokud chcete, aby si vaše děti skutečně osvojily správné návyky, zkuste na ně jít vychytralejší metodou než jen diktováním striktních příkazů a proměňte čistotu na zábavu.


„Obecně lze říci, že rodiče jsou tím nejdůležitějším příkladem a zdrojem návyků, které se musí vytvářet od útlého věku. To, že děti přichází do školek a škol nepřipravené v základních dovednostech, je obvykle spojováno se sociálním zázemím rodin. Vždy je důležité, aby se s nácvikem základních hygienických návyků u dětí začalo co nejdříve. Vzhledem k tomu, že hovoříme o návycích, je třeba počítat s tím, že je musí děti „trénovat“, a to vyžaduje důslednost. Bohužel právě ta ve výchově často chybí,“ vysvětluje PhDr. Jana Zapletalová za Asociaci školních psychologů.

 


Náš tip: Nemají vaše děti problém s hygienou doma, kde je v koupelně čekají hezky barevné dlaždičky, jejich ručník a kartáček s oblíbenou filmovou postavičkou? Ovšem ve škole je velké a ošuntělé prostory společných toalet děsí, a tak zde strávený čas zmenšují na minimum? S vytvořením příjemnějšího prostředí i ve škole jim můžete pomoci. Startuje totiž již čtvrtý ročník projektu Domestos pro školy. Projekt je zaměřen na zlepšování prostředí toalet v českých základních a mateřských školách, kde mnohé děti musí denně bojovat nejen s nedostatečným množstvím hygienických potřeb, ale i s absencí soukromí. Na zlepšení tohoto stavu ale bohužel většině institucí schází finanční prostředky.

 
Školu lze již nyní registrovat na webu www.domestosproskoly.cz, kde budou do 31. 12. 2017 postupně zveřejňovány soutěžní aktivity určené pro rozvoj dětí a jejich dobrou pohodu ve škole. Postupně si tak díky kreativním úkolům společnými silami vylepší prostředí toalet a hravou formou si zopakují hygienické standardy. Napomoci vítězství “své školy” mohou i rodiče, a to jak hlasováním na webu projektu, tak i nákupem výrobků značky Domestos, za které mohou darovat škole body potřebné pro dosažení úspěchu v soutěži.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře