Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Znáte to, pokožku máte začervenalou, svědí vás a nejraději byste byli daleko na severním pólu. Vyzkoušeli jste nespočet chemických mastí, ale máte strach ze zatížení organismu?

Trápí vás ekzém? Zkuste na něj vyzrát čistě přírodně

Péče
zdroj: Thinkstockphotos Péče
aktualizováno 11.10.2017, 17:25 | 11.10.2017, 17:11 | / doma.cz/zdravastreva.cz

Znáte to, pokožku máte začervenalou, svědí vás a nejraději byste byli daleko na severním pólu. Vyzkoušeli jste nespočet chemických mastí, ale máte strach ze zatížení organismu?

Dejte šanci přírodě a jejím kouzlům.


Balneologie a její účinky


Balneologie je nauka o lázeňství, o využití léčivých vod a jejích účincích na lidský organismus. Koupele poskytují tělu očistný účinek, ale mají i terapeutické využití. V některých náboženstvím měly podobu očistných rituálů, které očisťovaly nejen fyzicky, ale i duševně. Léčivé účinky vodních pramenů a přísad do koupele využívali lidé od nepaměti – Řecko, starověký Řím, lázně v Orientu. I v Evropě postupně stoupal zájem feudálů a městského obyvatelstva o koupele. Bylo využíváno nejen přímo léčebných pramenů, ale i léčebných přísad jako např. minerální soli, bylinkové extrakty, výluhy, éterické oleje. Ke kosmetickým účelům se používaly pak koupele v mléce a syrovátce. Dokonce i Čachtická paní se podle pověsti nekoupala v krvi mladých dívek, ale v mléce.

 

Jak ošetřovat ekzematickou pokožku


Doporučuje se volit spíše krátkou sprchu, koupel maximálně 2 – 3x do týdne, s délkou maximálně 10 min. K léčebnému účinku v domácím prostředí lze do koupele dodat rovněž oleje obnovující povrchový lipidový kožní film a bránící nadměrnému odpařování vody (sojové, arašídové, mandlové či olivové oleje nebo olej z obilných klíčků). Teplota by měla být vlažná, ideálně kolem 33 °C.


Hygienu je třeba provádět velmi šetrně, vyvarovat se drhnutí a tření pokožky. Kůže má být jen lehce osušena poťukáváním (tzv. pijákováním). Jako hygienické prostředky se doporučují tekutá mýdla, tzv. syndety, se spíše kyselým než zásaditým pH, bez konzervantů. Následuje aplikace zvláčňujících a hydratačních prostředků. Je nejefektivnější bezprostředně do 3 minut po koupeli, výrazně se tak zvyšuje hydratace pokožky. Následně by měl pacient obléct oblečení z jemných přírodních tkanin (bavlna, hedvábí).

 


Oves pro atopiky


Při zhoršení ekzému je vhodné nahradit olejovou lázeň koupelí z ovesných vloček (ovesná koupel), v bramborovém škrobu nebo otrubách. Ovesná koupel se dá také zakoupit ve zdravých výživách či v drogeriích již v hotovém stavu a mohou ji používat jak děti, těhotné a kojící ženy, tak lidé s atopickou pokožkou, radí Nezávislý portál Zdravá střeva.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Pravda o ekzémech, akné a pigmentových skvrnách!
Otravný ekzém? I jídlo a změny počasí ho mohou zhoršit
Ekzém je jen v hlavě: Známe psychické příčiny kožních problémů!


Lázeňská léčba ekzému


Lázeňská léčba je uznávanou léčebnou alternativou. Spojuje se zde současně několik pozitivně fungujících aspektů vedoucích ke zlepšení stavu ekzému. Koupel patří mezi základní režimová opatření, přestože u lidí se suchou kůží je obecně vhodné snížit kontakt s vodou na co možná nejmenší možnou míru. V České republice vznikla řada lázeňských míst, která získala světový věhlas. Nově jsou lázeňská místa pro léčbu atopického ekzému v Buchlovicích, Františkových Lázních, Hodoníně, Jánských Lázních, Jeseníku, Karlově studánce, Klimkovicích, Kostelci u Zlína, v Lázních Bělohrad, v Darkově, Kynžvartu, Lednici, Lipové, Ostrožské Nové Vsi, v Luhačovicích, Slatinici, Toušni a ve Velkých Losinách. Lázeňskou léčbu u ekzematiků indikuje alergolog a klinický imunolog, kožní lékař nebo rehabilitační lékař.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře