Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Stačí drobná neopatrnost a požár je na světě. V ten moment se o slovo přihlásí panika a je zaděláno na neštěstí. Jak se v takové situaci zachovat, abyste neohrozili zdraví sebe ani svých blízkých? Poradíme vám v našem článku.

V mém bytě HOŘÍ! Co mám dělat? Víme, jak postupovat KROK ZA KROKEM

Požár
zdroj: Thinkstockphotos Požár
aktualizováno 12.11.2017, 00:46 | 12.11.2017, 00:46 | doma.cz

Stačí drobná neopatrnost a požár je na světě. V ten moment se o slovo přihlásí panika a je zaděláno na neštěstí. Jak se v takové situaci zachovat, abyste neohrozili zdraví sebe ani svých blízkých? Poradíme vám v našem článku.

Základním kamenem je udržet klid a chladnou hlavu.


Pomoc, hoří!

Sami tušíte, že není požár jako požár. Pokud jste svědkem požáru v zárodku, pak se můžete pokusit o jeho uhašení. Můžete použít jak hasicí přístroj, tak i mokrý hadr nebo třeba deku. Může se stát, že oheň nezkrotíte na první dobrou, v tom případě ihned volejte linku 150 nebo 112. Hasiči vám poskytnou další instrukce. Pohybujte se při zemi, protože kouř se nejprve drží u stropu. V nejlepším případě použijte k dýchání vlhký kapesník či ručník.

 

Nejčastější příčiny vzniku požáru v domácnosti podle firebrno.cz
- nedbalost při vaření (zapnutý sporák bez dozoru, ponechání hořlavých materiálů v blízkosti zapnutého sporáku apod.),
- kouření a nevhodně odložené nedopalky cigaret,
- zanedbání údržby topidel a kouřovodů,
- hra dětí se zápalkami,
- nesprávná manipulace s otevřeným ohněm (při používání zábavní pyrotechniky, při svařování, svíčky ponechané bez dozoru v blízkosti hořlavé látky apod.),
- skladování hořlavých a jiných nebezpečných látek (např. benzin) na nevhodných místech a nesprávná manipulace s nimi.

 

 

Hořící byt byste měli urychleně opustit. Pokud hoří i na chodbě, pak se odeberte na balkon, kde křikem volejte o pomoc. Nedoporučuje se, abyste použili výtah, pokud se tedy nejedná o požární nebo evakuační výtah. V případě, že vám bude hořet i oblečení, si lehněte na zem a pokuste se kutálet. Jedině tak  zamezíte přístupu kyslíku. Nezapomeňte si rukama chránit obličej, aby nedošlo k vážným popáleninám.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jste nebezpečná řidička? OTESTUJTE SE
Pět velkých mýtů o PRVNÍ POMOCI. Proč už se nedává umělé dýchání?
Není to OTRAVA? Jak ji poznáme + PRVNÍ POMOC


Co při požáru nikdy nedělat?
Cítíte plyn? Pak nerozsvěcujte světla. Dále je důležité, abyste se do hořícího objektu nevraceli pro cennosti či doklady. Takové věci jsou nahraditelné, ale vy máte pouze jeden život, se kterým byste neměli hazardovat. Snažte se všichni držet pohromadě a následně spolupracovat s hasiči, kteří potřebují znát všechny podrobnosti o požáru.


Zainvestujte do svého bezpečí
Rozhodně není od věci, když ve svém bytě budete mít hasící sprej. Jeho výhodou je nízká cena (seženete ho zhruba za 300 Kč) a především schopnost uhasit i přístroje pod elektrickým napětím, jako je televize, počítač atd. Takový sprej si můžete pořídit i do auta a neustále ho s sebou vozit v kufru. Na škodu nebude ani kouřový detektor, který v případě zakouření a požáru reaguje silným alarmem. Mnoho rodičů učí své děti rychlému úniku z bytu. Můžete si vyzkoušet, za jak dlouho dokážete opustit byt společně, ale i jednotlivě. Jde o skvělý způsob, jak dětem zábavnou formou ukázat nejkratší cestu z bytu.

 

Mějte na paměti, že jste povinni oznámit příslušnému Hasičskému záchrannému sboru každý požár, který vznikl, a to i v případě, že jste jej uhasili. 

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

bod 17:18 05.12.2017
Až si pořídíte hasící sprej a budete ho trvale vozit v kufru, po prvním letním období vám bude k ničemu, protože se přehřeje a vyšumí.