Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Přečtěte si příběh čtenářky Hanky, která bojuje s rakovinou plic.

VÁŠ PŘÍBĚH: Pojišťovna mi odmítá platit úspěšnou léčbu

Rakovina
zdroj: Thinkstockphotos Rakovina
aktualizováno 23.11.2017, 00:03 | 23.11.2017, 00:03 | doma.cz / čtenářka

Přečtěte si příběh čtenářky Hanky, která bojuje s rakovinou plic.

V květnu 2012 jsem měla pocit, že se zadýchávám při chůzi do schodů. Přisuzovala jsem to tomu, že jsem trochu přibrala. Pak jsem ale začala často pokašlávat. Navštívila jsem svoji obvodní lékařku, která určila, že to jsou zablokovaná žebra a poslala mě na rehabilitaci. Při odchodu jsem se chtěla ještě jednou utvrdit v tom, že si je jistá. Zablokovaná žebra jsem měla dva roky zpátky a bolest byla úplně jiná.

 

 

Lékařka mě poslala na rentgen, který ukázal vodu na plicích. Bylo mi řečeno, že se mám někdy objednat na CT. Jela jsem zpátky k obvodní lékařce, aby mě objednala. Volno měli až za dva měsíce. Díky její přímluvě se podařilo domluvit termín na CT ještě ten den. CT vyšetření ukázalo nález na plíci, nikdo ale nevěděl, o co se přesně jedná. V nemocnici jsem ležela skoro měsíc. Podstoupila jsem různá vyšetření a odběry. Upustili mi vodu z plic a nic víc. Když jsem se ale vrátila domů, objevila se mi voda na plicích znovu. Dostala jsem se do krajské nemocnice na plicní oddělení, kde jsem prošla bronchoskopií. Bohužel se potvrdila diagnóza rakoviny plic. Zatím se však nevědělo, v jakém je rozsahu. Při další hospitalizaci a vyšetření kamerou se přišlo na to, že se jedná o poslední, metastatické stadium. Nádor se rozšířil, byla postižena poplicnice, pohrudnice i druhá plíce. Karcinom v takovém rozsahu nelze operovat.

 

Napište nám svůj příběh


Prožila jste něco zajímavého?
Vydal by váš život na knihu nebo film?
Prožíváte trápení a potřebujete se vypovídat a o své starosti se podělit?
Nevíte si rady a možná by vám pomohl nestranný názor - třeba našich čtenářek?

 

Napište nám svůj příběh a pošlete ho na redakce@doma.cz. Ty nejzajímavější příběhy píše sám život, nebuďte na ně sama.

 

Prošla jsem pěti cykly chemoterapie po třech týdnech. Po každém cyklu jsem byla zcela vyřazená z běžného fungování. Dva, tři dny po chemoterapii to šlo, pak jsem lehla a vstala až na další cyklus. Bylo mi špatně od žaludku, cítila jsem velkou slabost. Stěží jsem došla na toaletu a pak zpátky do postele. Jsem maminkou dvou dětí, šestnáctiletého chlapce a jednadvacetileté dívky. Děti, manžel i celá rodina jsou mi po celou dobu nemoci velkou oporou. Bez podpory rodiny by to vůbec nešlo, drželi mě nad vodou.

 

 

Měla jsem možnost být zařazena do studie imunoterapie, která byla o poznání šetrnější. Můj stav se zlepšil, cítila jsem se mnohem lépe, mohla jsem trávit čas se svými dětmi, věnovat se běžným činnostem, dokonce jsem začala i sportovat. Ložiska rakoviny mizela, CT vyšetření ukázalo, že se primární ložisko zmenšovalo. V červnu 2016 byla studie ukončena. Po dalším postupu onemocnění byl studijní lék znovu nasazen, bohužel už ale tolik nezabíral. Můj stav se zlepšil, ale výsledky již nebyly takové. V červnu 2017 se zjistilo, že léčba přestala být účinná a studie byla ukončena. Následné vyšetření odhalilo, že nádor zmutoval do vzácné podoby ROS1. Tato mutace se může v České republice ročně vyskytnout přibližně u 10 pacientů.

 

ČTĚTE TAKÉ:

VÁŠ PŘÍBĚH: Kvůli podle lékařky banálnímu žilnímu onemocnění jsem přišla o syna
VÁŠ PŘÍBĚH: Otěhotněla jsem i přesto, že jsem brala ANTIKONCEPCI
VÁŠ PŘÍBĚH: Zamkl dveře a pomiloval mě v kabinetu aneb Můj vztah s učitelem

 

Následně jsem se dozvěděla o možnosti získat cílenou léčbu. Oproti chemoterapii, která ničí všechny dělící se buňky, ovlivňuje cílená léčba pouze přesně dané rakovinové buňky. Léčba je tak mnohem šetrnější a nemá tolik vedlejších účinků. Jedná se však o lék, který není pro daný typ mutace hrazen ze zdravotního pojištění. Proto jsem podala žádost o úhradu podle paragrafu 16. Vyjádření pojišťovny bylo však zamítavé. Podali jsme odvolání. Snažili jsme se zdůraznit, jak je lék účinný a že má méně vedlejších účinků než chemoterapie. Chemoterapie je brána pojišťovnou jako dostupná hrazená alternativa, ale není tak účinná jako cílená terapie. Navíc zhoršuje kvalitu života, a v mém případě mě zcela vyřadila z běžného života. U léku, o který jsem žádala, se efekt projeví obvykle již do dvou měsíců. Měsíčně stojí přes 100 000 korun. Má rodina nabídla v odvolacím dopise pojišťovně, že bude lék po dobu dvou měsíců hradit sama a pokud se prokáže jeho účinnost, požádá pojišťovnu od této chvíle o úhradu. Kontrola po čtyřech týdnech léčby ukázala ohromný pokrok a ústup onemocnění. První dávku jsem vzala v pátek večer. V úterý ráno už jsem nechrčela přes noc, voda z plic zmizela. Když se předkloním, tak mě nic nedráždí ke kašli. Během pár dnů nastaly úžasné změny. Cítím se dobře, lépe se mi dýchá, mohu i chodit s dětmi cvičit. Po zjištění výsledků kontroly jsme poslali doplnění odvolání, které dokazovalo zlepšení stavu, pojišťovna toto však již nevzala v potaz a vydala konečné – zamítavé – rozhodnutí žádosti. Nechci se vzdát. Chci být se svými dětmi, chci se dočkat vnoučat. Přeji si být se svým manželem, který mi byl vždy po boku. Svůj boj nevzdávám a léčbu se budu pokoušet získat.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře