Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Pěstovat si doma různé bylinky pro dochucení jídla i ozdravující čaje je sen mnoha z nás, jenže ne každý disponuje prostorným balkonem nebo alespoň místem na okně na truhlíky. Nemusíte věšet hlavu. Objevili jsme trik, jak si doma vitaminy vypěstov...

Vitaminová bomba pro vaši IMUNITU: Vypěstujte si ji doma skoro ZADARMO

Žena v kuchyni
zdroj: Thinkstockphotos Žena v kuchyni
aktualizováno 21.01.2018, 00:20 | 21.01.2018, 00:20 | Doma.cz/tvnoviny.sk

Pěstovat si doma různé bylinky pro dochucení jídla i ozdravující čaje je sen mnoha z nás, jenže ne každý disponuje prostorným balkonem nebo alespoň místem na okně na truhlíky. Nemusíte věšet hlavu. Objevili jsme trik, jak si doma vitaminy vypěstovat – a potřebujete jen sklenici či misku s vodou.

Tenhle recept přijde vhod, ať už potřebujete nakopnout imunitu, zhubnout nebo detoxikovat organismus, ke kterému jste se nějakou dobu nechovali úplně vhodně. Tím pravým životabudičem pro vaše tělo jsou klíčky.


Odborníci na výživu konstatují, že současný stav ovoce a zeleniny je žalostný. Ve srovnání s časy našich babiček obsahují plodiny podstatně méně vitaminů minerálů a dalších živin. Jak je to možné? Nenecháváme je růst přirozeně. Zkracuje se doba, po kterou rostou, chybí jim často skutečné slunce, používá se všelijaký chemie, absolvují tisíce kilometrů při převozu z jednoho konce světa na druhý. O skladování a umělém dozrávání ani nemluvě. Ve výsledku tam naleštěné jablko je spíše prázdnou hmotou, než zdravou svačinkou.
A teď si představte klíček: koncentrovaný zárodek budoucí plodiny, který v sobě skrývá veškerou životadárnou energii. Četné studie ukazují, že klíčky a jejich výhonky jsou mnohem bohatší na vitamíny než „dospělá“ zelenina.

 


Posílí imunitu, zažene i rakovinu


Některé výzkumy přicházejí se závěry, které klíčky sunou na čelní místo seznamů superpotravin. Pravidelní konzumace klíčků má být nápomocna v prevenci vředových onemocnění, ale i rakoviny. Prospívá například proti rakovině prostaty, klíčky by tedy měl zobat i váš partner.

 

ČTĚTE TAKÉ:

6 superpotravin, které zrychlí váš metabolismus a pomohou vám s hubnutím!
Superpotraviny, které ničí tuky na vašem břiše
Chcete zhubnout a cítit se fit? Objevte české superpotraviny


Domácí sklizeň


Výhodou klíčků a výhonků je, že si je můžete pěstovat pohodlně i doma. A nepotřebujete k tomu zahrádku nebo balkon plný truhlíků. Postačí libovolná sklenice či miska, voda a semínka. Navíc máte pod kontrolou, že vaše klíčky jsou stoprocentně bio.
Před samotným naklíčením semena namočte do vody.

 

Zdravé klíčky - 1
(Foto: Oficiální zdroj)

 

Některým stačí patnáct minut (řeřicha, rukola, len, hořčice, chia) – začnou hned tvořit gelovou hmotu, nejtvrdší potřebují alespoň osm hodin. Pak je opatrně vylijte přes sítko a rozprostřete do sklenky či na misku. Dvakrát denně je proplachujte, aby nabraly vlhkost, ale současně nezačaly plesnivět.


Náš tip: Rádi recyklujete? Ke klíčení můžete použít i víčka od kosmetiky, zavařovacích sklenic, nevyužité misky pod květináč a další nízké a široké nádoby, které zatím neměly doma využití.
Některá semena jsou na pěstování složitější, jiná jsou pro začátečníky vhodnější. Zkuste určitě luštěniny, skvěle roste například mungo, velmi chutné jsou fazolky. Bleskově roste řeřicha, klíčky můžete mít už za dva dny.


Uplatnění v kuchyni je široké. Posypte jimi chléb s pomazánkou či talíř plný těstovin či rizota, ozdobte maso, omáčku, uplatnění najdou v salátech nebo teplých zeleninových jídel.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře