Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Do zdraví je důležité investovat a Češi v tom v porovnání s obyvateli jiných vyspělých zemí nejsou pozadu – věnují zdraví nejen čas, ale i značný podíl svých příjmů. Velká část výdajů připadá také na doplňky stravy.

Za doplňky stravy utrácíme stále víc! Které jsou skutečně léčivé?

Prášek
zdroj: Thinkstockphotos Prášek
aktualizováno 21.07.2017, 00:35 | 21.07.2017, 00:35 | doma.cz

Do zdraví je důležité investovat a Češi v tom v porovnání s obyvateli jiných vyspělých zemí nejsou pozadu – věnují zdraví nejen čas, ale i značný podíl svých příjmů. Velká část výdajů připadá také na doplňky stravy.

Na základě průzkumu společnosti QuintilesIMS™ se jejich prodej v lékárnách meziročně stále zvyšuje. Češi za poslední 3 roky v lékárnách za doplňky stravy utratili téměř 11,5 miliardy Kč. Od března roku 2016, kdy se prodej pohyboval okolo 3,8 miliardy Kč, stoupla částka o 4,9 %. Letos v březnu se částky investované do doplňků stravy v českých lékárnách vyšplhaly na téměř 4 miliardy Kč.

 

„Lidé mají největší zájem o vitaminy, dále pak o přípravky na úlevu od bolesti a doplňky podporující trávení a správnou funkci močových cest,“ říká Ing. Bohumil Hlavatý, ředitel České asociace pro speciální potraviny, a dodává: „Vždy je však třeba pamatovat na skutečnost, že základem zdravého životního stylu je vyvážená strava a pravidelný pohyb, ani kvalitní doplňky stravy je plně nenahradí, i když mohou značně pomoci.“

 

Rozdíl mezi doplňky stravy a léčivými přípravky

 

V současné době najdeme na českém trhu celou řadu doplňků stravy, které se na první pohled velmi podobají léčivým přípravkům, neboť mohou obsahovat stejnou, biologicky aktivní látku. Při bližším zkoumání však narazíme na celou řadu důležitých rozdílů. Vůbec nejdůležitější je skutečnost, že léčivý přípravek je určen pro řešení existujícího patologického stavu, zatímco doplňky stravy jsou určeny pro jinak „zdravou“ populaci. Léčivé přípravky spadají zcela pod legislativu související se Zákonem o léčivech (378/2007 Sb.), doplňky stravy se řídí výhradně potravinářskou legislativou. To zcela zásadně ovlivňuje garanci kvality, účinnosti a bezpečnosti.

 

Vitamíny
(Foto: oficiální zdroj)

 

Doplňky stravy jsou potraviny s vysokým obsahem látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem, vyrobené za účelem doplnění běžné stravy spotřebitele na úroveň příznivě ovlivňující zdravotní stav, podávané v malých odměřených množstvích.

 

„Jsou to tedy potraviny, které se od potravin pro běžnou spotřebu odlišují vysokým obsahem vitaminů, minerálních látek nebo jiných látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem. Nejsou podle SÚKL určeny k léčbě či prevenci (předcházení) onemocnění.

 

Uvedení doplňku stravy na trh vyžaduje pouze tzv. oznámení záměru uvádět doplněk stravy na trh Ministerstvu zdravotnictví. U doplňků stravy není žádným orgánem posuzována jeho účinnost. Sleduje se pouze zdravotní nezávadnost, u které stačí deklarace výrobce. Výroba neprobíhá za schválených podmínek a může být kdykoliv změněna. Spotřebitel se o této změně nikdy nedozví, a proto se nekontroluje ani skutečný obsah předloženého vzorku. Veškeré prezentované vlastnosti výrobku jsou tak záležitostí odpovědnosti výrobce a před uvedením na trh neexistují žádné kontrolní mechanizmy, které by je mohly ověřit. Jakákoliv kontrola tak probíhá až po uvedení doplňku na trh. Provádí ji stejně jako u běžných potravin Státní zemědělská a potravinářská inspekce, která pravidelně varuje o doplňcích stravy obsahujících škodlivé látky, nepovolené složky, bez řádného označení apod. V praxi jsou však schopnosti této instituce velmi omezené, proto zůstává velká část doplňků stravy úplně bez kontroly. „Souhrnně tak existuje řada důvodů, kvůli kterým nejsou doplňky stravy schopné garantovat požadavky medicíny založené na důkazech, a nejsou proto z legislativních důvodů k léčbě určené,“ komentuje PharmDr. Vladimír Végh.

 

ČTĚTE TAKÉ:

RECEPT na zázračný koktejl proti rakovině
Vitaminy podle abecedy. Kde je najdeme?
5 vitamínů, po kterých rostou prsa! Na chirurga zapomeňte

 

Na druhou stranu je léčivý přípravek látkou nebo kombinací látek mající léčebné nebo preventivní vlastnosti v případě onemocnění, nebo je podáván za účelem obnovy či ovlivnění fyziologických funkcí či za účelem stanovení diagnózy (Zákon č. 378/2007 Sb.). Každý léčivý přípravek musí být odborně posouzen a schválen Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL). Toto schválení je nejvyšší možnou garancí účinnosti a dlouhodobé bezpečnosti. Před svým uvedením na trh musí projít léčivý přípravek složitým registračním řízením, ve kterém se důkladně posuzuje nejen jeho jakost a bezpečnost, ale také účinnost ve vymezených léčebných či preventivních indikacích. Tato registrace a dokumentace zodpovídá tři velmi důležité otázky - skutečný obsah účinné látky, její biologická dostupnost a přítomnost nežádoucích příměsí. Indikace je rovněž nutné doložit klinickými studiemi, které se provádějí za přísných kritériích stanovených zákonem. Rovněž musí dojít k validaci výrobního postupu. Bezpečnost není sledována pouze při zavedení na trhy, ale po celou dobu prodeje a to jak ze strany výrobce, tak ze strany SÚKLu.

 

„Zatímco základním cílem registrace léku je přinést produkt s ověřenou účinností a bezpečností, tento aspekt u doplňků stravy zcela chybí. Zjednodušeně lze tedy říci, že léčivý přípravek není považován za bezpečný, dokud to není prokázáno (tj. registrací), ale u všech doplňků stravy je bezpečnost pouze předpokládána, dokud není později prokázáno jinak,“ shrnuje výše uvedené PharmDr. Vladimír Végh.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře