Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

S nastříkáním parfému na své tělo bohužel aplikujeme víc než jen příjemnou vůni. Chemikálie obsažené v parfémech, ale i dalších kosmetických produktech a přípravcích na úklid mohou mít vážný dopad na naše zdraví.

Zas na vás jde migréna? Možná za ni může váš parfém nebo prací prášek

Nervozita
zdroj: Thinkstockphotos Nervozita
aktualizováno 02.03.2018, 00:47 | 02.03.2018, 00:47 | / Doma.cz/Tn.cz

S nastříkáním parfému na své tělo bohužel aplikujeme víc než jen příjemnou vůni. Chemikálie obsažené v parfémech, ale i dalších kosmetických produktech a přípravcích na úklid mohou mít vážný dopad na naše zdraví.

Výzkumy opakovaně prokázaly, že až na 30 procent populace mají vůně negativní dopad. V roce 2016 například výzkum potvrdil, že až 35 procent z 1000 testovaných zaznamenalo reakce na parfémované produkty. Mluvili o dýchacích obtížích, zarudlých očích a slzení, ucpaném nose, bolestech hlavy a astmatických záchvatech.

 

Menší procento zaznamenalo kožní problémy, poruchy soustředění a nevolnost. Výzkum z harvardské univerzity potvrdil, že nejen parfémy, ale také například parfémované prostředky na úklid jsou příčinou častých migrén až v 60 procentech případů.

 

Podobné je to u astmatiků. Z 60 pacientů, 57 uvedlo rapidní zhoršení příznaků při kontaktu s parfémy. U osvěžovačů vzduchu zaznamenalo problém 30 procent testovaných.

 

Parfémované produkty obsahují ftaláty, které napodobují účinek estrogenu. Některé druhy rakoviny, včetně rakoviny prostaty a prsu, byly spojeny s nadměrnou expozicí estrogenu. Studie rovněž ukázaly vazby mezi estrogenem a rakovinou varlat.

 

Vůně
(Foto: oficiální zdroj)

 

Nebyla sice prokázána přímá spojitost s ftaláty a rizikem rakoviny, ovšem vědci jsou znepokojeni. Domnívají se, že rychlost nárůstu těchto problémů silně naznačuje, že klíčovou roli hrají faktory životního prostředí. Chemické látky, které narušují hormony, jsou všudypřítomnou a nepochybně rostoucí součástí tohoto prostředí.

 

ČTĚTE TAKÉ:

V šamponech je nebezpečná látka! Způsobuje alergie a rakovinu
9 módních kousků, které vám nejvíc ničí zdraví

 

Navíc, většina produktů, které se tváří jako přírodní, škodí často úplně stejně. V roce 2013 Anne Steinemannová, profesorka inženýrství na Washingtonské univerzitě, analyzovala vzorek vonných výrobků, včetně těch, které se propagovaly jako "zelené" a některé se nazývaly "bez vůně". Bylo zjištěno, že 37 produktů vyprodukovalo 156 různých těkavých organických sloučenin nebo VOC (sloučeniny obsahující uhlík, které se vznášejí vzduchem a jsou tak inhalovány), přičemž 42 regulátorů bylo označeno za toxické nebo nebezpečné.

 

Žena si aplikuje parfém
ilustrační foto (Foto: Profimedia)

 

Každý produkt vykazoval alespoň jednu z těchto chemikálií. Asi polovina produktů obsahovala alespoň jeden karcinogen. Steinemannová zjistila, že neexistuje žádný významný rozdíl mezi VOC z běžných výrobků a "zelených".

 

Parfémy a parfémované výrobky jsou natolik nedílnou součástí našich životů, že si život bez nich jen těžko dokážeme představit. Podle posledních studií však stále více lidí preferuje pracoviště, kde je zákaz užívat jakékoliv vůně.

 

V nemocnicích v Kanadě jsou například osvěžovače vzduchu a podobné výrobky zakázány. Některé firmy pak dokonce zakazují zaměstnancům používání parfémů, toaletních vod a parfémovaných deodorantů.

 

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře