Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Pravda o infekci močových cest. Co ji ve skutečnosti způsobuje?

Zase zánět močáku? Nevěřte mýtům a zjistěte, proč se vám pořád vrací

Bolest břicha
Bolest břicha
aktualizováno 12.06.2017, 00:09 | 12.06.2017, 00:09 | doma.cz

Pravda o infekci močových cest. Co ji ve skutečnosti způsobuje?

„Neseď na té studené zemi. Budeš mít problémy s močákem.“ Každá žena už někdy v životě slyšela takovou či onakou verzi této obecně uznávané pravdy. A většinu z nás už tato nepříjemnost, která trápí naše nejchoulostivější partie, sužovala.

 

Infekce močových cest je druhým nejrozšířenějším infekčním onemocněním a její výskyt je častým důvodem k výtkám ohledně nedostatečného oblékání a podobných nezodpovědností. Je ale prochladnutí opravdu hlavní příčinou infekce močových cest? Nikoli. Problémy s močovými cestami jsou bakteriálního původu. Proto, abychom předešli vzniku palčivých problémů, je potřeba vyvarovat se případného přemnožení bakterií v močových cestách. Jinými slovy pokusit se bakterie spláchnout z těla pryč.

 

SOUTĚŽ!
Zapojte se do soutěže o tři přípravky pro hygienu intimních míst, které v letní sezoně určitě užijete. Stačí se podělit o vaši historku a intimní gel, ubrousky a intimní deodorant od značky femfresh může být váš. Více info ZDE.

 

 

„Problémy s močovými cestami jsou po fyzické i psychické stránce velmi zatěžující. Často se začnou ozývat pouze v podobě drobných bolestí v podbřišku s následným pálením a bolestí při močení. Zásadní však je na tyto problémy ihned reagovat, a to zvýšeným pitným režimem s pomocí podpůrných přípravků, které tělu v boji s problémy močových cest pomáhají, a v případě nutnosti vyhledat lékaře,“ vysvětluje MUDr. Marek Krolupper, primář Urologického oddělení Nemocnice Na Bulovce.

 

Hodná versus zlá bakterie

 

Infekce močových cest pálí a řeže, omezuje a dokáže pokazit plány i náladu. Kdo by řekl, že za touto nepříjemností stojí organismus mnohosetkrát menší než milimetr: bakterie. Navíc bakterie, která pro naše tělo umí plnit i službu dobrou, pokud je tedy na správném místě – jmenuje se Escherichia coli. Tato bakterie způsobuje 90 % problémů s močovými cestami, přestože je nedílnou součástí naší střevní mikroflóry a je pro fungování našeho organismu velmi prospěšná. Potíže nastávají v momentě, kdy se dostane z konečníku do oblasti našich močových cest.

 


„Močová trubice u žen je kratší než u mužů a vzdálenost mezi ní a konečníkem je daleko menší. I z tohoto důvodu ženy trpí podobnými infekcemi častěji než muži. Bakterie to totiž do močové trubice nemají daleko,“ doplňuje MUDr. Marek Krolupper.

 

Podle uroložky MUDr. Michaely Matouškové z pražského Urocentra postihuje zánět močových cest desetkrát více žen v reprodukčním věku než mužů. „Riziko vzniku zánětu močových cest zvyšuje také sexuální aktivita a nechráněný pohlavní styk. Na vině ale mohou být i chlamydiové infekce, nedostatek tekutin nebo návštěvy veřejných bazénů,“ uvedla dále MUDr. Matoušková.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Intimní problém: vaginální křečové žíly
Trénujte vaginální svaly
Nemáte vaginální orgasmus? Hledejte!

 

Spláchněte problémy močových cest

 

Co dělat, když se bakterie přece jen rozmnoží na nesprávném místě a do života vstoupí nepříjemné příznaky infekce? V momentě, kdy začnete pociťovat častější nutkání k močení, pálení při močení, případně bolest v podbřišku, je třeba zasáhnout a nic neodkládat. Močové cesty sužuje bakterie, která do nich nepatří. Na pomoc můžete vzít přípravky se silou brusinkových extraktů. Přináší úlevu při projevech obtíží močových cest a dopřává jim šetrnou péči. Naprosto zásadní součástí péče je potom pitný režim. Nežádoucí bakterie, které by mohly ulpět v močových cestách, je třeba doslova spláchnout pryč.


TIP PRO VÁS

 

Zánět močových cest: První pomoc
(Foto: Archiv firem)


* WALMARK Urinal Akut, Walmarkt (10 tablet, 205 Kč). Nové složení obohaceno o zlatobýl obecný přispívá k správné funkci močového měchýře a dolních močových cest. Vitamin D podporuje správnou funkci imunitního systému.

 

* UROVAL manosa + enzymy, Valosun (30 tablet, 266 Kč). Vysoce kvalitní složky kanadské brusinky (proanthokyanidiny) a D-manosa se po požití snadno vstřebávají do krve, z krve jsou filtrovány ledvinami do moče.

 

Zpestřete si jídelníček

Doplňkovou prevencí může být také správný jídelníček, užívání laktobacilů a probiotik. Vhod přijdou také brusinky, které zabraňují přilnutí bakterií na stěny močových cest. Avšak účinek probiotik i brusinek se dostaví až při dostatečném množství účinných látek. Z močopudných potravin je osvědčená petržel, ve velkém množství však může působit dráždivě. Doporučit lze také léčivé čaje se zklidňujícím protizánětlivým efektem – ať již jde o heřmánek, řepík lékařský, hluchavku, zlatobýl či ostropestřec.

 


Aby se problémy nevracely

 

Problémy s močovými cestami se objevují znenadání a rády se vracejí. Díky pár drobným změnám životního stylu jim však lze předcházet.


* Dodržujte pitný režim
* Pokud možno nezadržujte močení.
* Dbejte na dostatečnou hygienu intimních partií, současně to ale nepřehánějte, vyhněte se např. častému užívání dezinfekčních mýdel, dámských hygienických ubrousků nebo koupelové pěny.
* Důsledně dbejte na utírání zepředu dozadu. Tím zabráníte zavedení bakterie z okolí konečníku do močové trubice.
* Dbejte na hygienu v sexuálním životě.
* Rizikové může být koupání, zejména vířivky, zkuste se vždy co nejdříve převléknout do suchého.


Když už se nepříjemnosti přece jen dostaví, nepropadejte panice a raději hned zakročte. Řadu přípravků lze brát i preventivně, pro posílení imunity obecně.

 

TIP PRO VÁS

 

Podpora imunity
(Foto: Archiv firem)


* Lék Wobenzym - proti zánětům, otokům a poruchám imunity (800 tablet, 2429 Kč). Je vhodný jako podpůrná léčba při nejrůznějších zánětech. Jsou to např. záněty dýchacích cest a močových cest, gynekologické záněty, záněty prostaty, záněty povrchových žil (včetně hemeroidů).

 

* Tinktura Ostropestřec, Topvet (100 ml, 133 Kč). Ostropestřec mariánský obsahuje velké množství aktivních látek, které se s úspěchem používají jako prostředek pro podporu správné funkce jaterní tkáně a stimulace biliární sekrece. Ostropestřec je antioxidant a chrání buňky a tkáně před oxidativním stresem.

0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Milena 15:59 26.09.2017
Zánět močového měchýře mě čas od času pozlobí. Někdy stačí koupání ve studené vodě, jindy mě oklepe zima a je to tady taky. Pak následovala kontrola u naší doktorky nebo rovnou na urologii. Pak mi jednou doktorka poradila, ať zkusím brát preventivně Probiolact. Udělala jsem to a mám od Zánětu pokoj.
lilka 09:06 13.06.2017
Od mládí jsem mívala záněty močových cest, většinou stačil Biseptol. A pak mi ve stáří oteklo koleno a podezření bylo na infekci v močové rouře. Po výtěru se potvrdila-ureaplasmata- pak přeléčení dvojími ATB a od té doby jsem v pořádku.