Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Prokrastinace – pojem, který se pomalu ale jistě zabydlel nejen v našem slovníku, ale i životě. Chorobné odkládání důležitých úkolů trápí i Martina Maléře z Ulice, který dokáže strávit i několik hodin u počítačové hry. Jak se prokrastinaci ubránit...

Nebuďte za lenocha! Zatočte s prokrastinací jednou provždy!

Seriál Ulice: Měl by se Martin přeci jen dohodnout s Balounem na mimosoudním vyrovnání?
zdroj: TV Nova Seriál Ulice: Měl by se Martin přeci jen dohodnout s Balounem na mimosoudním vyrovnání?
aktualizováno 06.02.2018, 00:27 | 06.02.2018, 00:27 | doma.cz

Prokrastinace – pojem, který se pomalu ale jistě zabydlel nejen v našem slovníku, ale i životě. Chorobné odkládání důležitých úkolů trápí i Martina Maléře z Ulice, který dokáže strávit i několik hodin u počítačové hry. Jak se prokrastinaci ubránit? A jak s ní účinně bojovat?

Určitě jste to také někdy zažili. Máte plno povinností, do kterých se vám vůbec nechce. Co v takový moment uděláte? Pustíte se do uklízení bytu, vaření večeře nebo zavoláte přátelům. Jednoduše řečeno uděláte cokoliv, co oddálí zmíněnou povinnost. Slovíčko prokrastinace pochází z latinského slova procrastinatus, které se skládá z předpony pro (na) a crastinus (zítra). Tohle slovo tedy můžeme volně přeložit jako odkládání věcí na zítra. Háček je ale v tom, že většina lidí dané povinnosti neodloží pouze na zítra, a tak se stává, že nesplněné úkoly s sebou táhnou jako kouli u nohy.

 


Berme ji vážně
Rozhodně by byla chyba, kdybychom prokrastinaci zlehčovali. Dlouhodobé odkládání úkolů vede ke skutečné depresi nebo stresu, který se může neblaze podepsat i na našem fyzickém zdraví. S prokrastinací si tedy není dobré zahrávat. Pokud cítíte, že jste jí propadli, ihned se pusťte do boje, který sice nebude jednoduchý, ale určitě z něho vyjdete jako vítěz. V případě, že s nebudete s prokrastinací vědět rady, vyhledejte psychologa, který vám určitě pomůže.

 

ČTĚTE TAKÉ:

TEST: Máte problém s prokrastinací?
Jakou šanci má láska v pozdním věku?
Když má dítě dva tatínky aneb Život s vlastním i nevlastním otcem


Jednoduché triky
Chcete s prokrastinací zatočit? Pak pro vás máme tipy, díky kterým se vám to povede. V první řadě si stanovte nízkou laťku. Byla by blbost, kdybyste si ihned slíbili, že za jediný den doženete všechno, co jste v posledních měsících úspěšně odkládali. Vytvořte si seznam povinností, které od sebe barevně odlište. Červenou barvou si například napište úkoly, které musíte splnit co nejdříve. Naopak zelená barva může symbolizovat povinnosti, na které nemusíte spěchat. Každý den si poznamenejte, co musíte splnit a nezapomeňte náročnější úkoly prokládat těmi jednoduššími. Martin Maléř také zvolil velmi účinnou metodu, která spočívá v tom, že si odměřuje čas určený k práci a čas na pauzy. Výborně pomáhá i to, když si vypnete mobilní telefon a veškerou elektroniku, která by vás mohla během práce rušit. Doporučujeme vám, abyste si splněné úkoly odškrtli, protože jedině tak uvidíte, co ještě máte před sebou. V neposlední řadě je důležitá i opora blízkých a jejich pomoc při řešení problému s prokrastinací, ať už v práci nebo doma.

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Lenka laskavá 14:09 18.06.2018
Já mám hodně dobré zkušenosti se stránkou: http://bakalarky-diplomky.cz/ tu mohu doporučit i ostatním. Jinak díky za článek :)
RobinHudecek 14:20 13.02.2018
Pro studenty na vysoké určitě můžu doporučit: http://www.vsprace.cz/seminarni-prace. Všechny triky jsem zkoušel, ale nakonec mě zachránili.