Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Zastoupení žen ve Sněmovně se po volbách zvýší!

Žen v politice po volbách přibyde! Bude nás konečně více slyšet

Jaroslava Jermanová (ANO)
zdroj: facebook Jaroslava Jermanová (ANO)
aktualizováno 23.10.2017, 10:51 | 23.10.2017, 10:51 | doma.cz

Zastoupení žen ve Sněmovně se po volbách zvýší!

Do nové Poslanecké sněmovny bylo zvoleno 44 poslankyň (22 %). Zastoupení žen se tak oproti předchozímu volebnímu období mírně zvýší. Vyplývá to z analýzy organizace Fórum 50 %, která usiluje o vyvážené zastoupení žen a mužů v politice.

 

„Těší mě, že se zastoupení žen dostalo na stejnou úroveň jako v roce 2010. Tajně jsem ale doufala, že se tentokrát podaří tento nijak závratný rekord překonat. Zastoupení žen se stále zdaleka neblíží ani tzv. kritické hranici 30 %, kterou je potřeba překonat, aby začalo být ženy v politice skutečně více slyšet,“ komentuje výsledek voleb ředitelka Fóra 50 % Jana Smiggels Kavková. „Velkým zklamáním je pro mne volební úspěch SPD, jejíž nenávistnou rétoriku a rasismus považuji za velmi nebezpečnou,“ doplňuje.

 

Volby
(Foto: Profimedia)


Nejvyváženější poměr zvolených poslanců a poslankyň mají Starostové a nezávislí, za které bylo zvoleno 33,3 % žen, budou je tedy zastupovat dvě poslankyně. Naopak nejmenší podíl zvolených žen (10 %) má KDU-ČSL s jedinou zvolenou ženou. V absolutních číslech bude nejvíce žen reprezentovat vítězné hnutí ANO (dvacet poslankyň), dále SPD (šest poslankyň) a ODS (pět poslankyň). Po třech poslankyních získala ČPS a KSČM, po dvou ČSSD, STAN a TOP 09. Poslední zvolená žena zasedne za KDU-ČSL.


Z hlediska jednotlivých krajů panují obrovské rozdíly. Nejmenší podíl žen byl zvolen v Jihočeském kraji (7,7 %), naopak v Karlovarském kraji bylo zvoleno dokonce více žen než mužů (60 %).

 

ČTĚTE TAKÉ:

Politici jako tatínkové a dědečci: jací jsou?
Podívejte se, kdo je nejlépe oblékaným mužem české politiky
Partnerky politiků! Která je krásnější? Okamury nebo Babiše?


Díky preferenčním hlasům se do Sněmovny dostalo sedm žen, zároveň však některé kandidátky byly přeskočeny svými kolegy. Preferenční hlasy tak zapůsobily ve prospěch žen pouze částečně. Bylo díky nim celkově zvoleno o jednu poslankyni více než by bylo zvoleno pouze dle pořadí na kandidátních listinách. Nejúspěšnější ženou z hlediska preferenčních hlasů je hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Získala jich 14 553.

 

Výslekdy voleb
(Foto: oficiální zdroj)

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře