Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Předurčuje naše krev choroby, na které trpíme? Vědci v tom mají jasno.

Znáte svou krevní skupinu? Odhalí, jaké nemoci vás nejvíc ohrožují!

Chřipka
zdroj: Thinkstockphotos Chřipka
aktualizováno 22.02.2018, 16:13 | 22.02.2018, 16:13 | Doma.cz/tvnoviny.sk

Předurčuje naše krev choroby, na které trpíme? Vědci v tom mají jasno.

Mělo by ji znát už i malé dítě. A to nejen pro případ vážného úrazu, ale i kvůli prevenci častých chorob. Krevní skupina totiž udává, k jakým můžeme mít zvýšené sklony.

 

Harvardští vědci, kteří krevní skupiny zkoumali blíže, zjistili, že nám mohou prozradit hodně o našem zdraví. I o tom budoucím. Zjistilo se, že lidé s danou krevní skupinou jsou predisponováni např. k cukrovce, celiakii nebo skleróze.


Podle britského listu Daily Mirror jsou na vině antigeny na membránách červených krvinek, které krevní skupiny určují. Ty jsou zároveň rozhodující pro to, vůči jakým nemocem je jedinec více náchylný nebo naopak více imunní.


„Nulka“ chrání hlavně srdce


Podle harvardských vědců se nejlépe mají lidé s krevní skupinou nulkou. Měli by mít nejnižší riziko tvorby krevních sraženin, menší výskyt rakoviny (zejména rakoviny slinivky a žaludku) a kardiovaskulárních onemocnění. Jsou dokonce imunnější vůči přenosným chorobám, například malárii.


Jediné, co je ohrožuje více, jsou žaludeční vředy a střevní potíže způsobené noroviry. Zkoumá se i zvýšený výskyt alergií a potíže se štítnou žlázou.

 


Máte B? Jezte ryby a méně solte


Naopak lidé, kterým v žilách proudí krevní skupina B, mají podle nich na tato onemocnění náběh. Měli by proto riziku přizpůsobit svůj životní styl: pravidelně sportovat, relaxovat, nepřetěžovat cévy (stres, nároční sporty) a v jídelníčku myslet na zdravé tuky a rybí maso. Se zvýšeným rizikem je může ohrožovat rovněž cukrovka, astma, roztroušená sleróua či únavový syndrom.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Lidská krev: 24 hodin proudí tělem, poznejte, když volá o pomoc
Má sex v krvi? Odhalí ho krevní skupina
Nemůžete zhubnout? Zkuste dietu podle vaší krevní skupiny


Lidé s „áčkem“ pozor na trávení


Ti, kteří mají krevní skupinu A, by rovněž neměli trpět vředy. Na druhou stranu citlivěji reagují na bakterii H.pylori, která se nachází v trávicí soustavě, a mají tak vyšší riziko, že se u nich objeví rakovina žaludku. Ohrožena mohou být také játra a žlučové cesty, cukrovkou pak mohou onemocnět především ženy s áčkem.

 

Vzácné AB?


Lidé, kteří mají skupinu AB, mají vyšší riziko, že se u nich vyvinou potíže s pamětí. U této skupiny také hrozí vyšší riziko cévní mozkové příhody a demence. Ohrožují je i další vážné choroby, jako leukémie a některé rakovinné nádory. Naopak jsou chráněni před celiakií, hůře ale mohou reagovat na alkohol a kofein.

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře