Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Atopický ekzém je neinfekční zánětlivé kožní onemocnění, které častěji trápí děti než rodiče. Často se s ním vyskytují i další atopická onemocnění.

Jak bojovat s atopickým ekzémem

Ekzém
zdroj: shutterstock.com Ekzém
aktualizováno 01.08.2016, 16:03 | 01.08.2016, 16:03 | doma.cz

Atopický ekzém je neinfekční zánětlivé kožní onemocnění, které častěji trápí děti než rodiče. Často se s ním vyskytují i další atopická onemocnění.

Častým projevem ekzému je svědění a suchost kůže. Příčina vzniku není zcela známa, jedná se o vrozených, obranných (imunologických), biochemických, psychologických a klimatických faktorů. S ekzémem se často vyskytují i další atopická onemocnění - alergie, jako jsou senná rýma, astma, alergické záněty spojivek, dutin, zažívacího ústrojí, dále kopřivky a migrény. Je typický tím, že se u něj střídají období klidu a vzplanutí, většinou jako reakce na nějaký spouštěč.

  

První typ atopického ekzému se vyskytuje v kojeneckém věku (obvykle mezi 2. a 6. měsícem po narození) a je zapříčiněn zejména potravinovými alergeny (kravské mléko, vejce, citrusové plody), ale může být způsoben i prořezáváním zoubků, zpocením, infekčním onemocněním, očkováním apod. Obvykle postihuje hlavičku kojence a projevuje se zarudnutím, pupínky, puchýřky, pokrýváním povrchu stroupky a šupinami a někdy dokonce i mokváním. Nejhorší bývá situace zhruba kolem 10. měsíce. Během druhého roku života se může zcela zhojit nebo přejít do další fáze.

 

 

Druhým typem je dětská(2) forma, která se objevuje v předškolním a školním věku dítěte, kdy se většinou vyrážka z obličeje přesouvá do loketních a podkolenních jamek, na krk, zápěstí a hřbety rukou. Kůže již nemokvá, je hrubá, drsná, s oděrkami po škrábání, občas se může vyskytnout hnisavá infekce. Tento ekzém obvykle zmizí během prvních školních let, a to až v 75 %. U ostatních se příznaky buď zhorší, anebo se ztratí a znovuobjeví až v pubertě. Do 20 let obvykle ekzém zmizí úplně, v dospělosti se objevuje již jen zřídka.

 

Posledním typem je dospělá, a jak již bylo řečeno, málo častá forma. Ta se vyskytuje zejména u lidí, kteří ekzémem již trpěli nebo mají astma, ale existují i výjimky (cca 10 % pacientů). Zasažená jsou obvykle stejná místa jako v předešlém případě, kůže je však hrubší, rozpraskanější a více svědí. Obvykle mizí mezi 40. a 50. rokem života.

 

Atopickému ekzému nelze účinně předejít, ale je možné snížit snížit pravděpodobnost jeho znovuobjevování.

 

1.) Dbejte o své odívání (volte správné oblečení a nezůstávejte zbytečně dlouho v zapoceném). Vhodné je oblečení volné, odvádějící pot, nejlépe bavlněné, popřípadě polypropylenové. Nevhodné jsou naopak hrubé tkáně a chlupaté materiály, vlněné tkaniny, kožešiny, látky s vlasem jako flanel, plyš, samet, oděvy z umělých vláken, atd.

 

2.) Vyhýbejte se látkám, na které jste alergičtí (pyl, prach, roztoči, atd.)

 

3.) Volte vhodnou stravu a dostatečné množství tekutin (nedoporučená jsou např. příliš ostrá a kyselá jídla a nápoje, mléko, vejce, aromatické sýry, sója, ryby, čokoláda, ořechy, aromatické ovoce, kakao, lepek, káva, alkohol)

 

4.) Neškrábejte svědivá místa (zkuste nepříjemné svědění nahradit alternativou jako např. tlakem nehtů na plocho, promazáváním, chladivou sprchou)

 

5.) V těhotenství se vyhýbejte alergenům, obzvláště potravinovým (pokud je atopický ekzém přítomen u obou rodičů, je pravděpodobnost vzniku ekzému u dítěte 81 %, pokud má ekzém jeden z rodičů, potom 56 %). Kojte alespoň 6 měsíců, do 1 roku věku dítěte mu nedávejte kravské mléko, do 2 let vaječný bílek a do 3 let ryby a ořechy. Ze stravy matky je nutné vyloučit všechny případné alergeny - tedy mléko, mléčné výrobky, sóju, vejce, dráždivá jídla, dráždivou zeleninu a ovoce

 

6.) Vyhněte se stresu (je dokázáno, že pacienti s pozitivním přístupem mívají i lepší léčebné výsledky a naopak)

 

7.) Dodržujte určité koupací návyky (ekzém podporuje jak časté mytí mýdlem, tak i běžnou vodou, vliv má i používání pěny do koupele či chlorované bazény, upřednostňujte sprchu před koupáním, spíše vlažnou než horkou vodou)

 

8.) Vyvarujte se přímého styku se saponáty (používejte ochranné rukavice, nejlépe vinylové či bavlněné)

 

9.) Důkladně kůži promašťujte

 

10.) Dbejte na čisté domácí prostředí. Snažte se snížit množství prachu, roztočů a plísní, pravidelně vysávejte. Odstraňte hlavně z ložnice koberce, čalouněný nábytek, tapety, záclony, závěsy, květiny, drobné předměty.  Matrace jsou vhodné molitanové, přikrývka a polštáře nepéřové (např. duté vlákno), povlečení častěji měňte, pravidelně větrejte

 

Lupénka
(Foto: oficiální zdroj)

 

11.) Udržujte vhodnou teplotu a vlhkost vzduchu (optimální teplota je 20°, vlhkost 40-60°)

 

12.) Vyhněte se dráždivým chemikáliím (vyvolávání fotografií, práce v chemické laboratoři, barvy, ředidla, voňavky)

 

13.) Vyvarujte se pobytu v prašném prostředí a přímému styku s hlínou

 

14.) Nechovejte domácí zvířata (zvláště pak kočky a malé hlodavce, alergeny z nich přetrvávají v bytě až jeden rok)

 

15.) Vyhněte se dráždivým výparům (např. leštěnky na nábytek, spreje, kouř)

 

16.) Jeďte k moři či na hory (přímořská a klimatická léčba má na ekzém dobré účinky)

 

V případě že se situace nezlepšuje, je třeba nasadit po poradě s lékařem např. kortikoidy (bodové a krátkodobé použití, mají nežádoucí účinky), zinkovou pastu, nově také imunomodulancia, vnitřně používaná antihistaminika atd., vše záleží na konzultaci s Vaším pediatrem. Vhodné je také vyzkoušet fototerapii, což je záměrné vystavování kůže UV paprskům z umělých zdrojů. To se odehrává na speciálních pracovištích pod odborným dohledem.

0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Karel 12:09 02.08.2016
Dobrý den.
Výbornou zkušenost s léčbou atopického ekzému u svého dítěte mám s biorezonancí. Ve Zlíně mohu doporučit skvělou doktorku Vašutovou - www.lekarnaslunce.cz Je to skutečná odbornice a poradí i s různými krémy, mastičkami - jestli je má smysl používat a jak je třeba kombinovat.
Milan Kábrt 01:08 30.07.2012
Dobrý den, přátelé,
nevím jak jste na tom s Vaším Atop. ekzémem, pokuď budete mít zájem mohl bych Vám pomoci.
Již už jsem Atop. ekzémy vyléčil.
(například u své matky, na dost obtížném místě pod ňadrem)
Napište na Email : LRkabrt@gmail.com
nebo zavolejte na tel.734 671 786

S pozdravem
Milan Kábrt
pet-tweety 10:52 12.03.2012
Ja jsem kozni potize uspesne vyresila hlivou ustricnou s rakytnikovym olejem. Mela jsem po tele nekolik cervenych suchych flicku, nic mi nepomahalo. Hlivu mi doporucili v lekarne jako doplnkovou lecbu a nakonec to vyresilo muj problem ;) Rakytnikovy olej zesiluje a rozsiruje ucinek hlivy a pri uzivani min. 3 mesicu by jste meli videt jiz vysledek. Da se koupit v lekarnach nebo i pres internet, pokud by vas to zajimalo, posilam odkaz: http://www.vegi.cz/cz/produkt/hliva_ustricna_s_rak...