Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Někdy to zažil snad každý. Loupnutí v bedrech, vrzání kolen, křupání drobných kloubů v prstech.

Když klouby vržou, pátrejte po příčině

Pohyb
zdroj: isifa.com Pohyb
aktualizováno 02.03.2013, 00:00 | 02.03.2013, 00:00 | doma.cz/kat

Někdy to zažil snad každý. Loupnutí v bedrech, vrzání kolen, křupání drobných kloubů v prstech.

Tyto zvuky kloubních pohybů mohou být doprovodným projevem přítomného onemocnění, daleko častěji se však objevují bez viditelné příčiny. Samo od sebe však nic nevzniká.

 

Dobře vymyšlený systém

 

Pro pochopení zvuků ozývajících se s kloubů je nutné vědět, z čeho se kloub skládá. Základem jsou kloubní plochy kostí, které se v kloubu stýkají. Tyto plochy jsou pokryty chrupavkou usnadňující pohyb v kloubu. Mezi kloubními plochami bývá různě široká kloubní štěrbina, vyplněná tzv. synoviální tekutinou. Ta zmírňuje tření v kloubu a vyživuje chrupavku, uvádí server ulekare.cz. Zvnějšku bývá kloub chráněn kloubním pouzdrem, jež chrání kloubní plochy a štěrbinu. Pouzdro bývá zesíleno vazy, usnadňujícími mimo jiné také pohyb v kloubu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Cviky pro krásná a pevná záda bez bolestí

Hamiltonův hmat pro vyvolání porodu? Jen se souhlasem

 

Pohyb
(Foto: isifa.com)

 


Když pohyb drhne

 

Kloubní struktury jsou živé tkáně, v nichž probíhá látková přeměna a které reagují na změny vnějšího i vnitřního prostředí. Nebolestivé vrzání a lupání bývá způsobeno zvětšeným třením kloubních ploch, například při vyšší zátěži, nebo pokud dojde k rychlému oddálení kloubních ploch (známé protahování prstů).

 

Ozývat se mohou i kloubní vazy. Nejsou-li tyto zvuky provázeny bolestí, otoky nebo celkovými příznaky nemoci, jako jsou třeba zvýšená teplota a slabost, není třeba se ničeho obávat. Klouby nás tak mohou pouze upozorňovat, že dochází k jejich zatížení nebo že nám chybí optimální množství tekutin či živin důležitých pro jejich provoz, radí ulekare.cz.

 


Pozor na bolest

 

V případě, že je vrzající kloub postižen také bolestí, zhoršenou pohyblivostí, otokem nebo jiným příznakem onemocnění souvisejícího s kloubem, zvuky linoucí se z něj často jen dokreslují obrázek poškození kloubních ploch nebo obsahu kloubní štěrbiny. Ze samotných zvuků lékař diagnózu neurčí, avšak další projevy k ní již spolu s doplněním pomocných vyšetření vedou, uvádí server ulekare.cz.

 

 
10 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Olina 13:42 16.09.2013
Příčin může být spousta, důležité je to začít řešit. Mým řešením byl colavital :-). Obsahuje kolagen a výtažky z růže a je 100% přírodní!!
Olina 13:42 16.09.2013
Příčin může být spousta, důležité je to začít řešit. Mým řešením byl colavital :-). Obsahuje kolagen a výtažky z růže a je 100% přírodní.
Olina 13:41 16.09.2013
Příčin může být spousta, důležité je to začít řešit. Mým řešením byl colavital :-). Obsahuje kolagen a výtažky z růže a je 100% přírodní