Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Máte zdravotní problémy a nevíte, jaká je jejich příčina? Můžete mít alergii na lepek nebo-li gluten, což je směs dvou bílkovin, která se nachází společně se škrobem v některých obilninách (pšenice, žito, ječmen). A v těle vám může nadělat pěknou ...

Alergie na lepek se může týkat i vás! 6 jasných příznaků

Alergie na lepek
zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com Alergie na lepek
aktualizováno 30.10.2015, 00:49 | 30.10.2015, 00:49 | Hürriyet / pet

Máte zdravotní problémy a nevíte, jaká je jejich příčina? Můžete mít alergii na lepek nebo-li gluten, což je směs dvou bílkovin, která se nachází společně se škrobem v některých obilninách (pšenice, žito, ječmen). A v těle vám může nadělat pěknou paseku!

Alergie na lepek může být důvodem mnohých zdravotních obtíží, u kterých se jen těžko hledá příčina. Léta vás může bolet hlava, a přitom by stačilo z jídelníčku odstranit klasické pečivo i koláče, dorty a buchty od babičky.

 

Lepek obsahují ale i některé uzeniny, těstoviny, alkohol, jogurty, kukuřičné lupínky, kečup nebo hořčice. Bezlepková dieta je sice finančně nákladná, ale dobrou zprávou je, že v obchodech jsou potraviny bez lepku k dostání čím dál častěji. Předtím, než ji začnete držet, ale raději navštivte svého praktického lékaře. 

 

Jak poznat, že váš organismus může sužovat alergie na lepek? Čtěte možné příznaky: 

 

1. Žaludeční obtíže

Běžíte na toaletu chvíli poté, co sníte nějaké pečivo? Důvodem může být právě lepek! Takové problémy s trávením mohou zahrnovat plynatost, nadýmání, průjem nebo naopak zácpu.


2. Migréna

Časté bolesti hlavy jsou jedním z nejdůležitějších symptomů nesnášenlivosti lepku. Migréna se může projevit i několik hodin poté, co jste jedli například preclík.

 

3. Závratě

Lidé alergičtí na lepek mohou mít i závratě, protože lepek nepříznivě ovlivňuje mozeček v mozku, který koordinuje pohyby a udržování rovnováhy. Zároveň můžete mít problémy se soustředěním.


4. Otékání kloubů

Nesnášenlivost lepku může způsobit zánět, který se obvykle projevuje na kloubech. Nejde jen o otoky, ale i bolest, která může zmást, připomíná totiž artritidu. 

 

5. Únava 

Pokud má vaše tělo problémy se strávením lepku, může mít problém absorbovat i ostatní živiny, které jsou pro organismus důležité, a to může vést k únavě.


6. Přecitlivělá pokožka

Pokud vám naskočí svědivé červené skvrny na kůži chvíli poté, co jste snědli sendvič, může být i to důvodem intolerance vašeho těla na lepek.

 

Lepek má na svědomí i jiný zdravotní problém - celiakii, což je chronické onemocnění sliznice tenkého střeva. Tato nemoc je zatím nevyléčitelná a i v tomto případě se řeší bezlepkovou dietou. 

 
18 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

weendy 08:02 14.02.2016
pokud máte NCCL což je předstupen´celikaie tak je nutná bezlepková dieta ,pokud na ni nemát, máte smůlu skončíte s celikaií
Nechápu 20:43 25.11.2015
Toto nejsou v žádném případě příznaky na lepek ale přesně naopak na nedostatek lepku.Dieta když nejste celiak tak vám více ublíží než pomůže.
Lůca 19:31 01.11.2015
Výborný článek novo! Dát sem příznaky, které sedí na 99% nemocí nebo potíží. V tom se uvidí úplně kazdý a hypochondři budou šilet. Na vyvolávání paniky jste opravdu nejlepší bulvární plátek...konec světa, uprchlíci, nemoci!