Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Bolesti hlavy jsou čím dál větší strašák. A je jedno, jestli jde o migrénu, která sice útočí jednou za čas, ale je o to úpornější, nebo o dlouhodobou jemnou bolest, která brání soustředění a práci.

Bolest hlavy: Tohle jsou nejčastější příčiny! VELKÝ PŘEHLED

Bolest hlavy
zdroj: Thinkstockphotos Bolest hlavy
aktualizováno 01.01.2016, 00:18 | 01.01.2016, 00:18 | TN.cz / hrb

Bolesti hlavy jsou čím dál větší strašák. A je jedno, jestli jde o migrénu, která sice útočí jednou za čas, ale je o to úpornější, nebo o dlouhodobou jemnou bolest, která brání soustředění a práci.

Pro mnohé je zdroj bolesti stále tajemstvím. A to je špatně, protože změnou některých návyků je možné bolest hlavy nejen ztlumit, ale i zcela odstranit. V podstatě se dají příčiny bolesti rozdělit na ty, které můžeme ovlivnit a ty které ovlivnit nejde.

 

Vnitřní příčiny

 

Mezi známé příčiny patří nedostatečný pitný režim. Lékaři doporučují vypít denně minimálně 2 liry tekutin. Nejlépe čistou neslazenou vodu bez bublinek. Bolest může vyvolat i některé jídlo.

 

Bolest hlavy velmi často vzniká v oblasti krční páteře. Ta může být vyvolána například špatnou pozicí při sezení nebo stereotypními pohyby například při práci na zahrádce nebo u pásu.

 

Migrény vyvolává i dlouhodobý stres, nebo úzkost. Nadměrná psychická zátěž totiž vede ke zvýšení napětí svalů nebo k vyššímu krevnímu tlaku, což mohou být spouštěče bolesti.

 

K dalším faktorům patří pobyt v hlučném, nevětraném, znečištěném, prašném nebo špatně osvětleném (příliš světla škodí stejně jako jeho nedostatek) prostoru. Lékaři varují i před dlouhým sledováním televize nebo dlouhou prací na počítači či tabletu. Dobré kondici nepřispívá ani extrémní mráz nebo naopak vysoké teploty.

 

ČTĚTE TAKÉ:

RADY K NEZAPLACENÍ: Jak na bolesti hlavy bez polykání prášků
Přeměřte se! Nevhodná podprsenka může za bolest hlavy i průjem

 

Vnější příčiny

 

Tyto faktory bohužel nejsme schopni příliš ovlivnit. Patří mezi ně změny počasí, poruchy sluneční aktivity, zemětřesení nebo i znečistění životního prostředí. Vliv moderních technologií jako jsou signály televize, mobilního telefonu nebo wi-fi zatím žádná vědecká studie nepotvrdila. Spekuluje se o něm ale už dlouhá léta.

 

Příčin vnitřních i vnějších je samozřejmě mnohem více a můžou výt u každého individuální. Každopádně pokud problémy přetrvávají, je třeba urychleně vyhledat lékaře. Bolest hlavy totiž může značit závažné fyzické problémy, dokonce i cévní onemocnění, nebo nádory v oblasti mozku.

 

Máte dotaz? Ptejte se v naší on-line zdravotní poradně

 
16 hlasů
Vaše hodnocení