Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Příznivé účinky kouření jsou samozřejmě ve srovnání s těmi negativními zcela zanedbatelné, přesto ale existují. Přečtěte si, čím cigarety prospívají.

ŠOK! Kouření cigaret je i prospěšné! Odborníci odhalili jeho 5 výhod

Kouření - ilustrační foto
zdroj: isifa.com Kouření - ilustrační foto
aktualizováno 28.12.2015, 00:38 | 28.12.2015, 00:38 | TN.cz / hel

Příznivé účinky kouření jsou samozřejmě ve srovnání s těmi negativními zcela zanedbatelné, přesto ale existují. Přečtěte si, čím cigarety prospívají.

Že je kouření škodlivé pro naše zdraví, o tom nikdo nepochybuje. Kouření může vést k rakovině plic a ústní dutiny, cukrovce, poruchám krevního oběhu a následnému infarktu či mrtvici. Odborníci ale odhalili, že jakkoliv je dlouhodobé kouření prokazatelným hřebíčkem do rakve, má na zdraví i určité pozitivní účinky. Navzdory uvedeným výhodám je ale třeba si uvědomit, že negativní dopady na zdraví jsou v drtivé převaze.

 

1. Kouření snižuje riziko umělého kloubu

Nová studie překvapivě zjistila, že muži kuřáci jsou ohroženi nižším rizikem, že budou muset podstoupit výměnu kolenního či kyčelního kloubu, než muži nekuřáci. Z nějakého záhadného důvodu také kouření mírně chrání před osteoporózou. Nikotin zřejmě brání opotřebování kloubů a chrupavek.

 

2. Kouření si poradí s poruchami mozku

Prokazatelně snižuje riziko Parkinsonovy choroby a není to proto, že kuřáci jednoduše zemřou na něco jiného dřív, než je postihne. Proč to tak je, se zatím neví, podle studie publikované v odborném časopise Neurology je ale podstatnější, kolik let člověk kouří a ne počet cigaret vykouřených za den. Zajímavé také je, že pokud člověk s kouřením přestane, ochranný efekt se vytrácí, uvedl portál livescience.com. Nikotin také dokáže zlepšit schizofrenii, protože vyrovnává hladiny serotoninu a dopaminu, zmírňuje i příznaky Alzheimerovy choroby.

 

Kouření cigaret
(Foto: profimedia.cz)

 

3. Kouření snižuje riziko obezity

Cigarety a hlavně nikotin v nich obsažený snižují chuť k jídlu. Kouření také zrychluje metabolismus. Kvůli hubnoucím účinkům tak tabákový průmysl lákal ženy na cigarety už od dvacátých let 20. století. Přibývání na váze je také nejčastějším důvodem, proč lidi nechtějí přestat kouřit, nebo se k cigaretám vrátí.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nekouřit nikdy nebylo snazší
Chci přestat kouřit: 10 rad, jak pracovat s motivací
Kouření škodí - ničí i vaše zuby!

 

4. Kouření snižuje riziko smrti po infarktu

Ve srovnání s nekuřáky měli kuřáci, kteří prodělali infarkt, menší míru mortality a lépe se po srdečních příhodách zotavovali. Je v tom ale háček, protože důvod, proč kuřáci dostanou infarkt, je právě jejich kouření, jehož vlivem dochází k ucpávání cév. A první infarkt je stihne v průměru o 10 let dříve než nekuřáky.

 

5. Kouření pomáhá fungování léku na sraženiny

Léky s látkou zvanou klopidogrel zabraňují vzniku krevních sraženin v zkornatělých cévách a snižují tak riziko mrtvice a infarktu. Korejská studie zjistila, že něco v cigaretovém kouři aktivuje proteiny zvané cytochromy, které způsobí, že klopidogrel lépe působí.

 
19 hlasů
Vaše hodnocení