Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Trápí vás mušky octomilky a nevíte, jak se jich zbavit, přestože jste na ně použili snad už všechny hubící metody? Zkuste naše rady!

Otravné mušky octomilky: Víme, jak se jich zbavit

Octomilky - 2
zdroj: Thinkstockphotos Octomilky - 2
aktualizováno 10.05.2015, 00:01 | 10.05.2015, 00:01 | TN.cz / mis

Trápí vás mušky octomilky a nevíte, jak se jich zbavit, přestože jste na ně použili snad už všechny hubící metody? Zkuste naše rady!

Přestože mají sotva pár milimetrů a nejsou životu nebezpečné, svojí přítomností dokáží pěkně znepříjemnit život. Boj s tímto drobným hmyzem už řada lidí po marných snahách vzdala. Řeč je o otravných octomilkách, neboli vinných, ovocných či banánových muškách, které se najednou z ničeho nic objeví.
 

I když se opravdu někdy zdá, že se vylíhnou z hnijícího ovoce nebo například z vína, není to tak. Do bytů se většinou dostanou klasicky oknem. Pak už se usadí a čekají na svoji potravu, do které naklade jedna samička až 400 vajíček a z nich se za 3 až 4 dny rodí další a další "otravky".

 

Zbavit se těchto mušek ale rozhodně není jednoduché. Tady je několik rad, které vám v boji s tímto nepříjemným hmyzem pomohou!
 

DŮKLADNÝ ÚKLID
 

"Vinné" mušky milují hnijící přezrálé ovoce, sladké, ovocné koláče, víno, pivo, mošt nebo další podobné sladké šťávy. Pokud tedy máte některé z těchto potravin volně například na kuchyňské lince, zlikvidujte je, přikryjte, lahve s pitím zavřete, nebo ukliďte do lednice.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Táborový suvenýr? Vši! Jak s nimi zatočit
Klíště dokáže přežít v pračce i v mrazáku
Kýcháte po ránu? Asi spíte s roztoči

 

Co nejdříve vysypte a dobře umyjte i odpadkový koš, kam vyhazujete zbytky jídla. Nezapomeňte i na víko! V nejhorších případech pomůže i kompletní důkladný úklid celé kuchyně a spižírny. Každá zapomenutá kapka šťávy je totiž pro octomilky zdroj potravy a další možnost rozmnožování.
 

V některých případech velmi pomůže vyčistit kuchyňský odpad. Stačí na to klasický chemický čistič, který seženete v každé drogerii. Najít příčinu, proč se v domácnosti mušky drží, je nejdůležitějším krokem, jak se jich zbavit.

 

TEKUTÉ PASTI
 

Nalijte do nádoby lákadlo pro mušky - červené víno, ocet, pivo, šťávu nebo burčák. Nezapomeňte ale tuto nádobu s tekutinou překrýt fólií. Do té udělejte několik malých dírek. Mušky se lehce dostanou dovnitř, ale už ne ven. Aby se rychleji zahubily, kápněte do tekutiny jar. Snižuje povrchové napětí a mušky se tak snáz utopí.
 

Past můžete vytvořit z klasické misky, sklenice, nebo použít plastovou lahev, kterou s nachytanými muškami rovnou vyhodíte. 

 

CHEMICKÉ KUPOVANÉ PŘÍPRAVKY
 

V některých domácnostech se osvědčily i kupované chemické prostředky. K sehnání jsou různé spreje, ty ale nelze stříkat v místnosti s potravinami. Pokud tedy nemáte v pokoji nic, co byste následně chtěli sníst, nastříkejte sprej do místnosti, nechtě půl hodiny působit a následně vyvětrejte. Tyto spreje můžete preventivně nastříkat i do odpadkových košů.
 

Koupit můžete i lapače ve tvaru kytek, či ovoce. Ty obsahují chemické látky.  Jakmile se k nim muška přiblíží, zlikvidují ji. Fungovat mohou i lepící pásky nebo klasické mucholapky napuštěné chemickými lákadly.

 

 

MECHANICKÉ ZBRANĚ
 

Jako účinná metoda může být i vysavač. I když je tento postup trochu úsměvný, zabírá. Najděte místo, kde se octomilky nejvíce vyskytují a nasajte je! Výrazně tak zredukujete jejich počet. Místo jejich setkání jim můžete vytvořit i uměle - stačí dát na talíř kousek ovoce a chvíli počkat. Vysávání mušek nakonec může být pro někoho i akční hrou a zábavou.
 

Zabrat mohou i elektrické plácačky na mouchy. Tento způsob je ale k vychytání všech mušek zdlouhavý. Účinný je v případě, že nebojujete s hejnem tohoto otravného hmyzu.
 

Existují ale i elektrické lapače, které mušky nalákají světlem a následně je nasají do zásobníků nebo zahubí elektrickým proudem. Pořizovací cena přístroje se pohybuje kolem 300 Kč.

 

OCTOMILKY V KVĚTINÁCH
 

Vyčistili jste odpad, vyhodili všechny zbytky, uzavřeli sklenice se sladkými nápoji, vysypali koš, umyli kuchyň a octomilky vás pořád otravují? Možná se líhnou z hlíny v květináčích. V tomto případě se doporučuje zalít květiny slabým roztokem hypermanganu, který by si měl s muškami poradit. Květiny pak nepřelívejte a nechte hlínu trochu proschnout.
 

Octomilek se z květináčů můžete také zbavit tím, že do hlíny zapíchnete stroužek česneku. Osvědčený je i hřebíček - ten stačí rozmístit po pokoji a mušky by měl do pár dnů zmizet.
 

BIOLOGICKÁ LIKVIDACE
 

Pokud chcete, aby si s muškami poradila sama příroda, pořiďte si domu masožravou květinu. Tyto květiny nejenom hezky vypadají, ale nakonec budou pro vás i velmi užitečné. Octomilky se pro ně stanou vítanou potravou. Specialistkami na otravné kvasné mušky jsou mexické druhy tučnic.

 
20 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře