Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Jenom proto, že vám jídlo nepřipadá slané, ještě neznamená, že v něm sůl není. A asi vás překvapí, ve kterých jídlech je soli víc, než byste očekávali. Sůl je navíc tichým zabijákem, který má na svědomí mozkové příhody, onemocnění srdce a vysoký k...

SŮL je tichý zabiják: V těchto jídlech je jí víc, než jste mysleli!

Sůl - zdravá nebo škodlivá?
zdroj: TN.cz Sůl - zdravá nebo škodlivá?
aktualizováno 24.04.2015, 00:51 | 24.04.2015, 00:50 | TN.cz / mom

Jenom proto, že vám jídlo nepřipadá slané, ještě neznamená, že v něm sůl není. A asi vás překvapí, ve kterých jídlech je soli víc, než byste očekávali. Sůl je navíc tichým zabijákem, který má na svědomí mozkové příhody, onemocnění srdce a vysoký krevní tlak.

Nejvíc soli v současnosti přijímáme z již zpracovaných potravin, a to přibližně v 80 %. Pouze 10 % soli, kterou zkonzumujeme, tvoří ta, kterou přidáváme do jídel při vaření, a 10 % obsahují potraviny přirozeně. Doporučená denní dávka soli (sodíku) pro dospělého člověka je pouhých 5 g, u dětí jsou tyto dávky ještě mnohem nižší.

 

V Česku téměř tři čtvrtiny lidí reagují na nadbytečný příjem soli zvýšeným krevním tlakem, který může postupně vést i k závažnějším chorobám.

 

Jak ale poznat potraviny, které soli obsahují hodně? Do těchto byste to možná neřekli.

 

Tabulka - sůl v potravinách
(Foto: TN.cz)

 

Omáčky a marinády

 

Že sůl obsahují marinády a salátové dresinky asi nepřekvapí nikoho, šokující ale je, jak velké je její množství. Pouhé dvě polévkové lžíce dresinku obsahují 300 mg sodíku a řekněme si na rovinu, většinou si těch lžic dáme víc. S marinádami je to dokonce ještě horší. Jedna lžíce vydá na pětinu doporučené denní dávky sodíku.

 

Sýr cottage

 

Ačkoli se sýr tváří jako dietní a velmi dobrý zdroj vápníku a proteinů, jeden kelímek této pochoutky může obsahovat až 1000 mg sodíku. Výbornou proteinovou náhradou ale může být řecký jogurt, který obsahuje pouze 60 mg sodíku.

 

Cereálie

 

Ovesné lupínky mohou být zdravým startem dne, ale taky pěkně slaným. Mnohé totiž obsahují od 180 do 300 mg sodíku. Zkuste si namísto toho dát ovesnou kaši s ovocem.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Křehké bramborové lupínky bez smažení! RECEPT

Sůl, soda a kofein: trio, které škodí kostem
Sůl nad zlato? Rozhodně ne, zejména pokud jde o jídelníček dětí!
Tři bolé jedy: Cukr, sůl a mouka

 

Bagely

 

Chleba je v našem jídelníčku největším zdrojem soli (jeden bochník obsahuje 4000 – 6000 mg) a bagely jsou v tomto ohledu takovým superchlebem. Jeden malý bochánek totiž může obsahovat až 460 mg sodíku.

 

Sladké pečivo

 

Ačkoli by se mohlo zdát, že koláče a koblihy obsahují především cukr, jsou taky dost slané, a to především ty balené - obsahují 200 mg sodíku. Sůl nejenže se užívá během samotného pečení, ale funguje taky jako konzervant.

 

Polévky ze sáčku

 

Jeden talíř polévky může obsahovat 300 mg sodíku, celý hrnec pak vydá až na polovinu doporučené denní dávky. Navíc po několika letech jedení přesolených polévek vám chuť nebude připadat tak výrazná, a tak sůl ještě přidáte. Zkuste ale místo toho použít čerstvě nadrcený pepř, bylinky nebo plátek parmazánu.

 

Vegetariánské hamburgery

 

Některé sojové nebo vegetariánské burgery se snaží solí nahradit chuť. Sojové a zeleninové karbenátky obsahují mezi 400 – 500 m sodíku, a to ještě do celkové hodnoty není započítána houska, koření nebo sýr, ze kterých se burgery skládají.

 

Horká čokoláda

 

Tenhle slaďoučký nápoj je sice dietnější než tabulková čokoláda, ale obsahuje taky 210 mg sodíku.

 

Palačinky

 

Že jsou palačinky spíše sladkým jídlem? Asi vás překvapí, že jedna obsahuje asi 400 mg sodíku, to pokud si je připravíte z prášku. Domácí těsto je o něco méně slané, tři palačinky obsahují dohromady asi 700 mg.

 

Sendvič

 

Když sečteme množství sodíku v chlebu, uzenině, sýru, nakládané okurčičce a nevinně se tvářícím krůtím masu, dostaneme závratných 900 mg.

 

Chlazená kuřecí prsa

 

Problémem u chlazeného masa je, že je často napuštěno vysokým množstvím sodíku, aby se zvýraznila jeho chuť. Už v syrovém stavu se tak dostaneme na nějakých 460 mg.

 
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

nakita 10:03 29.04.2015

I have something to share with you!!! There is a great joy in my heart which I want to share with everyone. My name is Nakita. I had a misunderstanding with my lover last years; which led to break up and he never wanted to hear my voice again. He saw a beautiful girl more prettier than myself, but as time went on I met Doctor Adodo, He is a great spell caster (medicine man ). I contacted him through his email and explained everything to him. He said that I shouldn't worry, that my lover will come back to me on his knees begging for forgiveness. I bought an item that he told me to buy for the preparation of the spell. After everything was prepared he told me that my lover will come to me with 24 hours begging. My greatest joy now is that he actually came back to me and fell on his knees begging for forgiveness, and today we are happy. Do you have any problem with your loved one? Well worry no more because Doctor Adodo can provide you with a spell to get him or her back. With the help of a spell just as he helped me. Contact Doctor Adodo today via email for your spell :Adodospelltemple@gmail.com or call him on +2348156784928 you can contact him on his web http://adodospelltemple.wix.com/adodospelltemple
Elizabeth Williams 07:59 26.04.2015
Hello friends, I have read testimonies about this great spell caster called Dr. Brave how he helped people to bring their lover back. so i decide to give him a try, i am here today to give my own testimony on how this great man brought my husband and brought great joy to my family, My name is Elizabeth Williams and I'm from New York City USA,and I'm happily married to a lovely and caring husband ,with three kids. A very big problem occurred in my family seven months ago,between me and my husband .so terrible that he took the case to court for a divorce.he said that he never wanted to stay with me again,and that he didn't love me anymore.So he packed out of the house and made me and my children passed through severe pain. I tried all my possible means to get him back,after much begging,but all to no avail.and he confirmed it that he has made his decision,and he never wanted to see me again. So on one evening,as i was coming back from work,i met an old friend of mine who asked of my husband .So i explained every thing to him,so he told me that the only way i can get my husband back,is to visit a spell caster,because it has really worked for him too.So i never believed in spell,but i had no other choice,than to follow his advice. Then he gave me the email address of the spell caster whom he visited.{bravespellcaster@gmail.com}. So the next morning,i sent a mail to the address he gave to me,and the spell caster assured me that i will get my husband back the next day.What an amazing statement!! I never believed,so he spoke with me,and told me everything that i need to do. Then the next morning, So surprisingly, my husband who didn't call me for the past seven {8}months,gave me a call to inform me that he was coming back.So Amazing!! So that was how he came back that same day,with lots of love and joy,and he apologized for his mistake,and for the pain he caused me and my children. Then from that day,our relationship was now stronger than how it were before,by the help of a spell caster. So, i will advice you out there to kindly visit the same website { http://enchantedscents.tripod.com/lovespell/} and you can also reach Dr Brave through his mobile number +2348072370762,if you are in any condition like this,or you have any problem related to "bringing your ex back. So thanks to the Dr Brave for bringing back my husband ,and brought great joy to my family once again. { bravespellcaster@gmail.com }, Thanks..
Minister 13:19 25.04.2015
Autore, zamysli se! Článek má nulovou vypovýdající hodnotu. Kuřecí prsa - "Už v syrovém stavu se tak dostaneme na nějakých 460 mg." Co to je za nesmysl?? U kolika gramů kuřecích prsou? "řeckýž jogurt obsahuje 60mg sodíku"..Řecký jogurt?? To je nějaká jednotka?
Nebylo by úplně od věci používat hlavu, když si to po sobě přečtete, měl(a) byste ze článku něco pochopit, dostat...