Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Ženy se vrhly na ryze mužské profese. A to dokonce i na ty dříve nedotknutelné - například na fotbal! Důkazem je například rozhodčí Lucie Ratajová.

Fotbalová rozhodčí: Před zrcadlem trávím dvě minuty

Lucie Ratajová
zdroj: Oficiální zdroj Lucie Ratajová
aktualizováno 07.09.2011, 10:20 | 06.09.2011, 09:41 | doma.cz/em

Ženy se vrhly na ryze mužské profese. A to dokonce i na ty dříve nedotknutelné - například na fotbal! Důkazem je například rozhodčí Lucie Ratajová.

Kdy vás poprvé napadlo, že budete fotbalová rozhodčí?
 

Stát se fotbalovou rozhodčí mě napadlo poté, co jsem aktivně skončila s hráčskou kariérou, bylo to někdy v průběhu roku 2005, kdy mi s realizací tohoto nápadu pomohli dva kolegové z práce s tím, že začíná nábor nových rozhodčích na okrese Benešov. A jestli to náhodou nechci zkusit a zúčastnit se semináře s tím, že stejně se chodím dívat na různá fotbalová utkání a stále se snažím někde hrát. Slovo dalo slovo, úspěšně jsem složila zkoušky a od té doby jsem fotbalová rozhodčí.

 

Jaké byly vaše dětské sny o budoucím povolání?
 

V průběhu dětství a dospívání se mé plány o budoucím povolání tak trochu vyvíjely, ale dalo by se říci, že jsem své plány směřovala neustále k tomu, že bych se chtěla stát profesionálním vojákem anebo policistou. A právě tento druhý sen se mi splnil a více jak osm let jsem zaměstnána u Policie ČR. Druhé mé povolání "fotbalová rozhodčí" vykonávám ve svém volném čase a zejména o víkendech.

 

Co tomu, že se vyskytujete okolo fotbalu, říkají vaši blízcí, případně váš přítel?
 

Ohlasy z blízkého okolí mám rozhodně pozitivní, ale určitě se stále najdou lidé, hráči a fanoušci, kteří ženu vidí nejraději v kuchyni s vařečkou. Přítel si už zvykl, že většinu společného volného času trávíme na fotbalech, u televizních fotbalových přenosů, a že naše společné debaty se často upínají stále stejným směrem, tedy na fotbal. Asi bych vedle sebe nemohla mít partnera, který by nebyl vůči fotbalu tolerantní a který by mě v tomto směru omezoval.

 

O netradičních ženských profesích bude vyprávět i večerní pořad Víkend na Nově. Zavede vás za ženou, která vystudovala zemědělskou lesnickou univerzitu se specializací na šelmy a postupem času se z ní stala soudní entomoložka. Více o pořadu Víkend se dozvíte ZDE!

 

Jak na vás reagují muži, hráči a rozhodčí? Chovají se k vám slušně?
 

Sama za sebe říkám, že jsem se s žádnou negativní reakcí ze strany kolegů rozhodčích mužů nesetkala. Ale to víte, že určitě jim někdy není po vůli to, že jsem žena a že mohu být i stejně dobrá. Ale jak jsem již výše uvedla, mně samotné přímo do očí nikdo nic neřekl. Hráči si už na nás ženy ve fotbale zvykli. Myslím si, že díky naší bývalé nejlepší rozhodčí Dagmar Damkové a ostatním mým kolegyním, kterých je v českých, moravských a krajských soutěžích stále víc a víc, se i názor hráčů, funkcionářů a fanoušků změnil k lepšímu.

 

Za jakých okolností zvýšíte na hřišti hlas?
 

Hlas na hřišti zvyšuji zcela výjimečně, snažím se na sebe neupozorňovat. Ale občas zvýším hlas na mladší hráče, kteří se mi snaží dokázat, že oni jsou ti nejlepší, že všechno vědí a že jsem své rozhodnutí na hřišti udělala špatně.

 

PŘEČTĚTE SI O DALŠÍCH NETRADIČNÍCH ŽENSKÝCH PROFESÍCH:

 

Ženy, které se nebojí skákat z oken, letadel či střech...

Fotbalová rozhodčí Damková: Dítě bych chtěla. Ale copak to jde?

 

Umí fotbalová rozhodčí vařit a vykonává běžné domácí práce?
 

Řekla bych, že běžné domácí práce zvládám dobře. Samozřejmě některé mi nevadí vůbec, jiné méně a některé vykonávám jen proto, že musím. Co se týče vaření, je to se mnou horší, ale jen kvůli tomu, že na něj nemám moc času.

 

Lucie Ratajová
(Foto: Oficiální zdroj)

 

Jak dlouhou dobu trávíte ráno před zrcadlem?
 

Trávím tam tak dvě minuty. Na čas před zrcadlem si moc nepotrpím.

 

Držíte diety?
 

Diety opravdu nedržím, nemám důvod. Mám obrovské štěstí, že mám dobrý metabolismus a mohu si dopřát vše, na co mám chuť a co mé oči vidí. Nejraději mám sladká jídla, ale není to na mně vidět. Naštěstí.

 

Jak dlouho denně trénujete, abyste to na hřišti vydržela?
 

Vzhledem ke svému zaměstnání nestíhám trénovat každý den. Ale snažím se, abych tak tři dny v týdnu trénovala. Někdy trénuji hodinu, jindy trénuji déle. Záleží na druhu tréninku, který si právě ten den zvolím. Jsem hodně sportovně založená, trénování a sportování mi nečiní problém. Navíc přitom přijdu na jiné myšlenky a zcela se odreaguji od běžných starostí.

 

Co považujete za svůj největší úspěch?
 

Největším úspěchem je získání odznaku FIFA jako „asistentka rozhodčí“, který jsem poprvé obdržela v roce 2009, následně v roce 2010 a rovněž i pro letošní rok 2011. A co se týče zápasových úspěchů, je to květnové finále Ligy mistrů žen v Londýně a zápas ve 2. Lize mužů mezi týmy Dukla Praha – Tescoma Zlín, kam jsme byly nominovány s kolegyněmi rozhodčími Dagmar Damkovou a Adrianou Šecovou za úspěšně zvládnuté finále Ligy mistrů žen v Londýně. Oba zápasy pro mě byly obrovským zážitkem a oceněním.


Kde jste byla letos na dovolené?
 

Letos jsem byla na dovolené pouze po Čechách. Samozřejmě jsem se byla podívat na Mistrovství světa ve fotbale žen, které se uskutečnilo na přelomu měsíce června a července 2011 v Německu, kde jsem jako divák navštívila celkem tři utkání.

 

A vaše plány do budoucna?
 

Konkrétní cíl a plány do budoucnosti nemám, chci si užívat každý zápas a podávat dobré výkony na hřišti. Dva tajné sny mi byly splněny nedávno – finále ženské Ligy mistrů a nominace k zápasu v profesionální soutěži. Možná bych se někdy ráda podívala na nějaký závěrečný turnaj v ženských soutěžích

 
3 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Miki Maskati 11:24 17.03.2019
"Před zrcadlem trávím tak dvě minuty". Je to vidět...