Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Silná, inspirativní, aktivní žena. Těmito a mnohými dalšími slovy lze popsat dvaadevadesátiletou panovnici Alžbětu II, která navzdory svému úctyhodnému věku stále vypadá skvěle a pravidelně vyráží do společnosti na akce nejrůznějšího charakteru.

Jídelníček britské královny pod lupou: Oblíbené i nenáviděné potraviny!

Královna Alžběta II.
zdroj: Profimedia Královna Alžběta II.
aktualizováno 18.03.2019, 00:00 | 18.03.2019, 00:00 | Karolína Šimečková

Silná, inspirativní, aktivní žena. Těmito a mnohými dalšími slovy lze popsat dvaadevadesátiletou panovnici Alžbětu II, která navzdory svému úctyhodnému věku stále vypadá skvěle a pravidelně vyráží do společnosti na akce nejrůznějšího charakteru.

Důležitým aspektem královnina pevného zdraví je jistě její jídelníček. Rozhodně nejde o jakkoli přehnaně dietní stravu, naopak. Královna si během dne dopřává chuťovky, které má nejradši a na které nedá dopustit, jaké to jsou?


Snídaně je základ dne


První věc, kterou si královna po ránu dává je její oblíbený čaj Earl Grey bez cukru a k němu pár sušenek (konkrétně čokoládových). Ráda vstává časně ráno a toto je drobné občerstvení, které si připravuje sama. Pravá snídaně i se členy rodiny přichází o pár hodin později.

 

Potraviny - zelený čaj, citron
(Foto: Tn.cz/ thinkstockphotos.com)


„Hlavní“ snídaně se běžně skládá z cereálií Kellogg’s s ovocem, královna má nejradši čerstvé maliny a jahody, a čaje. Buďto opět Earl Grey či Darjeeling. Ve výjimečných příležitostech se odmění toastem s marmeládou, i klasickou anglickou snídaní: míchanými vajíčky, opečenou slaninou a lanýži.

  
Zdravý oběd


Oběd se u královské rodiny nese ve zdravém duchu, je plný zeleniny, ryb a salátů. Servírován bývá vždy v 13:00 a většinou zahrnuje grilovanou rybu s přílohou (nejčastěji špenát či cuketu). Další častou variantou je grilované kuře se selátkem.
Jeden z důvodů takto zdravých pokrmů je ten, že se královna snaží vyhýbat jídlům obsahujícím škrob a sacharidy, takže žádné těstoviny ani brambory u ní na stole nenajdete.

 

 

ČTĚTE TAKÉ:
Unikátní fotografie po 100 letech! Tři generace královské rodiny!
Dárky v britské královské rodině? Mýdlo a ponožky
Znáte celý příběh lásky Meghan a Harryho? Seznámení přes kamarádku, tajné schůzky i nečekané zásnuby


Co dalšího se na královnině talíři nikdy nesmí objevit je pokrm obsahující česnek. „Nesnese jeho vůni ani chuť“, prohlašuje McGrady, bývalý šéfkuchař královské rodiny. Královna neholduje ani rare podobě jakéhokoli masa, vždy jej požaduje dokonale propečené.

  
Sladká svačina


Toto je jedno z mála jídel, kdy britská královna opravdu hřeší. Ke svému odpolednímu čaji si dopřává sendviče s uzeným lososem, okurkou a vejci dochucené majonézou, bez kůrky. Královniným vítězem se ale pro odpolední svačiny stává čokoládový dort Chocolate Biscuit. Alespoň jeden malý kousek prý musí mít každý den, a to i v případě, že je mimo domov.

 

Chocolate Biscuit Cake
(Foto: Getty Images)

 


Večeře v masovém stylu


K večeři má královna nejradši masové pokrmy, především bažanty, hovězí či jehněčí maso anebo tetřevy. Jejím stálým favoritem je ale  dobře propečený gaelský steak na houbové omáčce a whisky. K hlavnímu jídlu jsou podávány jahody nebo broskve, vypěstované v královských sklenících na hradě Windsor.


Jiné oblíbené potraviny


I přesto, že si je královna nedopřává každý den, má i ona jisté favority, bez kterých si život neumí představit. Jedním z nich je například kvalitní hořká čokoláda. Miluje též vdolky neboli čajové koláčky podávané během odpolední svačiny. Ty má britská panovnice nejraději v ovocné podobě.


Co si o královnině jídelníčku myslíte Vy?

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře