Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Možná vás to překvapí, ale s písečnými pouštěmi se můžete setkat i na několika místech České republiky.

TIP NA VÝLET: Toužíte spatřit pravou poušť? Nemusíte na Saharu, máme je i u nás

Poušť
zdroj: oficiální zdroj Poušť
aktualizováno 23.07.2017, 00:49 | 23.07.2017, 00:49 | doma.cz

Možná vás to překvapí, ale s písečnými pouštěmi se můžete setkat i na několika místech České republiky.

Nejsou to sice žádné Sahary s obrovskými dunami, ale pokud se je vydáte poznávat, budete určitě nadšeni tím, jaká pestrost se pod pojmem poušť vlastně skrývá.

 

1. Písečný přesyp u Píst – kde žijí mravkolvi

 

Tato chráněná přírodní památka je jedním z posledních písečných přesypů ve středním Polabí. Unikátní a dodnes pohyblivá duna pochází už z období čtvrtohor a je domovem ohrožených druhů rostlin a živočichů, kteří žijí v prostředí vátých písků. „Raritou jsou mravkolvi, hmyz žijící jinak převážně na jihu Afriky, jejichž larvy chytají své oběti – zejména mravence – do vytvořené pasti,“ říká Tomáš Beňo z interaktivního serveru pro cestovatele Jupigo.com. Území rozkládající se na téměř čtyř hektarech je natolik vzácné, že bylo prohlášeno za evropsky významnou lokalitou Natura 2000. Vstup sem je povolen jen po značených cestách.

 

2. Přesypy u Rokytna – nejrozsáhlejší česká poušť

 

Najdete je nedaleko Hradce Králové, jsou volně přístupné v lese u křižovatky silnic na Chvojenec a Býšť. Vznikly tady už po ústupu ledovce v době mladšího pleistocénu nebo holocénu. I duny byly na naše poměry poměrně vysoké, lidé je ale bohužel vytěžili a dnes jsou zarostlé borovým lesem. Přesypy se rozkládaly na poměrně velké ploše, ale část jich pak zničila zástavba, přesto jsou se svými sedmi hektary největší českou pouští.

 

INPIRUJTE SE DALŠÍMI TIPY NA VÝLETY:

Víkend ve Vídni: Víc než Sacher dort a vídeňská káva
Ostrava Černá? Poznejte za víkend krásy třetího největšího města Česka
TIP NA VÝLET: Úchvatný skalní most jen pár kilometrů za hranicemi. Vyrazte na BASTEIBRÜCKE!

 

3. Písečný přesyp u Vlkova – objevte písková jezera

 

O tomto písečném přesypu jste se možná učili ve škole. Jedná se totiž o naši nejstarší a nejznámější „poušť“, která pochází z pleistocénu. Najdete ji v jižních Čechách a od roku 1954 je vedena jako přírodní rezervace s plochou 0,8 hektaru. Asi nejvíce splňuje naši představu o pouštích – její část je jako jedna z mála nepokrytá vegetací, nechybí tady vátý písek s dunami ani pískomilné rostliny a hmyz. Oblast přesypu není přístupná veřejnosti, ale můžete navštívit písková jezera v její blízkosti.


Písečný přesyp u Vlkova
(Foto: oficiální zdroj)

 

4. Vesecký kopec – hurá za střevlíky

 

Vlastně se jedná o vrchol na písečné duně, která stojí kousek od vesnice Veská v okrese Pardubice. Tento pískový přesyp dosahuje až 20 metrů výšky a je nejvyšší v Čechách. Jeho původ je ve vátých píscích z období mladšího pleistocénu, dnes je zalesněn borovými a dubovými lesy. Část přesypu je zcela písčitá a zůstává tak domovem vzácné pískomilné flóry a fauny – odborníci tady evidují na 108 druhů střevlíků!

 

5. Váté písky u Bzence – Moravská Sahara

 

Touto národní přírodní památkou, která leží na Jižní Moravě u Bzence, prochází železniční trať, a právě díky ní byla unikátní oblast zachována – v okolí trati bylo totiž nutné zajistit bezlesý protipožární pás. Přesto je místem, kde žijí chráněné a ohrožené druhy živočichů, rostlin a hub. Moravskou Saharu, jak jí přezdívají, vytvořily sedimenty moře z mladších třetihor. Toto netradiční místo si můžete prohlédnout při procházce po značených cestách podél kolejí, které jsou po celý rok volně přístupné.

 

Váté písky u Bzence
(Foto: oficiální zdroj)

 

6. Semínský přesyp u Přelouče – motýlí poušť

 

Toto místo u Pardubic proslavil bohatý výskyt vzácných motýlích druhů a k jejímu označení jako národní přírodní památky jistě přispělo i to, že tady žije v ČR kriticky ohrožený druh poléhavé byliny kozince písečného. Písečná duna vznikla v období pleistocénu a unikátní je i výskyt přesypu: otevřená písčina se nachází na návsi obce Semín, druhá část v prostoru za bývalým pivovarem.

 

7. Písečný přesyp u Osečka – ráj všech houbařů

 

Písečný přesyp u Osečka (přesyp je dobře přístupný směrem od silnice I/38 i dálnice D11) je přírodní památka s písečnou dunou, která je zároveň lokalitou více než 80 druhů vzácných hub. Tento písečný přesyp vznikl v pozdním glaciálu, dnes ho hojně pokrývají borovice, mechorosty, lišejníky, a je domovem pískomilného hmyzu.

 

Písečný přesyp u Osečka
(Foto: oficiální zdroj)

 

8. Písčina u Tuhaně – domov vzácných ploštic

 

Přírodní památka Písčina u Tuhaně je domovem pískomilných druhů rostlin a živočichů, přičemž hojně tady roste i ohrožený bělolist rolní a smělek sivý. Místo je rájem entomologů, kteří sem míří hlavně za vzácnými druhy ploštic.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Perly Středozemního moře: nejkrásnější místa pro letní dovolenou
Netradiční potápění: alpský park, který se mění v jezero
Jste dobrodružná povaha? Nadchne vás Keňa, země opravdového Safari

 

9. Přesyp u Malolánského – lesní tajemství

 

Tento písečný přesyp v pardubickém okrese je součástí lesního komplexu. Dnes je hojně porostlý trávami a ostružiníky. Tajemný přesyp vátého písku z mladšího pleistocenu však může být – v případě těžby stromů, stále překvapením, byť spíše v podobě štěrkopísku. Přesyp je volně přístupný po lesní cestě mezi Veskou a Malolánským.

 

Zdroj foto: Jupigo.com reprophoto

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře