Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Dokáže víc, než jen provonět a změkčit vaše prádlo. Oceníte ji třeba během jarního úklidu, využití najde v kuchyni, koupelně, obývacím pokoji a dokonce i v garáži.

13 triků, jak při jarním úklidu využít aviváž

Aviváž
zdroj: Getty Images Aviváž
aktualizováno 04.04.2019, 00:00 | 04.04.2019, 00:00 | doma.cz

Dokáže víc, než jen provonět a změkčit vaše prádlo. Oceníte ji třeba během jarního úklidu, využití najde v kuchyni, koupelně, obývacím pokoji a dokonce i v garáži.

Úklid vám půjde mnohem lépe od ruky, porazíte i fleky, které nechtějí pustit, a všude zůstane dokonalý lesk a svěží vůně. Jdete do toho?


1. Leštěnka na nábytek


Smíchejte aviváž s teplou vodou v poměru 0,5 dcl aviváže na dva litry vody. Připraveným roztokem přetřete dřevěný nábytek, ale i parapety nebo interiérové dveře a futra. Skvěle zatočí s otisky prstů a šmouhami kolem klik. Navrátí čistotu a lesk také kuchyňské lince nebo dveřím lednice.


2. Čistič do koupelny i kuchyně


Dlaždičky, vana, umyvadlo, vodovodní baterie – to vše můžete omýt díky aviváži, smíchané s vodou v poměru 1:3. Pokračovat můžete i v kuchyni, pusťte se do skleněných dvířek i nerezových prvků. Odmastí, zbaví šmouh a zanechá dokonalý lesk. A navíc ta vůně.


3. Čistič na podlahy


Plovoučky a podlahy z PVC můžete rovněž přetřít čistidlem z aviváže. Umyje a navrací lesk.


4. Čistič oken


Omyje, prozáří a dodá lesk i oknům, klidně i těm na vašem automobilu.

 

5. Odstraňovač skvrn


Rozlité kafe, skvrny od vína, nebo stopy po spadlém chlebu s marmeládou nemusejí hyzdit ani sedačku v kuchyni, ale křesla v obýváku. Smíchejte ji v poměru 1:1 s vodou a nalijte ideálně do nádoby s rozprašovačem. Nastříkejte na skvrnu a čistým hadříkem přetřete. Nemusíte odstraňovat, klidně nechte zaschnout. Nasucho pak můžete ještě pomocí čistého hadříku „vykartáčovat“.

 

Praní
(Foto: Getty Images)


6. Čistič autosedaček

 

Aviváž pomůže zbavit skvrn i potahy autosedaček. Postupujte jako v předchozím bodě, jen aviváž smíchejte s vodou v poměru 1:4. Rozlité džusíky a lepivé fleky od zmrzliny nemají šanci.


7. Interiérová vůně

 

Líbí se vám bytové parfémy, ale leze to do peněz? Do misky vložte ubrousek napuštěný aviváží a nechte ho ve své šatně, komoře nebo v obýváku. Na pár dní se vám postará o příjemnou a čistou vůni.


Tento trik oceníte, i když vyrážíte odzimovat zahradu. Nalijte aviváž do sklenky nebo mističky a položte ji do interiéru, který trápí zápach plísně, zatuchliny a dlouhého nevětrání. Za okamžik budete obklopeni libější vůní.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Děláte čistku šatníku? Poradíme, jak kousky úspěšně prodat on-line
4 triky, které vám pomohou ZKRÁTIT každodenní ÚKLID
Jarní úklid bude hračka! 10 babských rad jak na to!


8. Vůně na WC

 

Zapomínáte kupovat WC bloky, které by provoněly onu místnost? Nevadí, aviváž umí pomoci i v takové situaci. Stačí ji kápnout na vnitřní stranu ruličky toaletního papíru a o vůni bude postaráno.


9. Nový život pro hřebeny


Dopřejte očistnou koupel také všem hřebenům a kartáčům. Stačí je na chvíli položit do lázně z aviváže a vody, stačí v poměru 1:4. Více znečištěné hřebeny po lázni ještě můžete očistit hadříkem nebo jemným kartáčkem.


10. První pomoc pro zapomnětlivé malíře

 

Ať vám zaschly štětce po tvoření s dětmi, nebo barva na štětcích po vymalování obýváku, nemusí být hned na vyhození. I když jsou zaschlé, dejte je do sklenice s půl deci aviváže a půl litrem vody. Nechte přes noc působit a ráno stačí propláchnout vodou.


11. Připálené hrnce


Roztok z aviváže zkuste využít i na zaschlé hrnce, odolné připáleniny a již nevyčistitelné zapékací mísy a pekáče. Nechte přes noc v roztoku odmočit a druhý den klasicky umýt. Uvidíte ten rozdíl. Teplý roztok aviváže a vody si mí poradit i s etiketami na sklenicích a odolným lepidlem pod nimi.


12. Odstraňovač starých tapet


Pokud berete očistu domova důkladně a chcete staré papírové tapety nahradit něčím modernějším, i v tom vám pomůže aviváž. Tentokrát nešetřete, připravte si roztok v poměru 1:1, přelijte ho do rozprašovače a tapety důkladně postříkejte. Počkejte asi deset minut a dejte se do strhávání. Lepidlo pod tapetami bude narušené a mělo by vám to jít pěkně od ruky.


13. Zaseknutý zip


V rámci jarního úklidu se zbavujete i nepotřebného oblečení? Pokud je důvodem k vyhození drhnoucí nebo zaseknutý zip, přetřete ho neředěnou aviváží, měl by klouzat jako nový.

 
3 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře