Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Vánoce se kvapem blíží a s ním i velký úklid bytu či domu.

6 rad, jak zvládnout vánoční úklid a na nic nezapomenout

Úklid koupelny
zdroj: Getty Images Úklid koupelny
aktualizováno 13.12.2018, 00:00 | 13.12.2018, 00:00 | doma.cz

Vánoce se kvapem blíží a s ním i velký úklid bytu či domu.

Aby vám šel co nejrychleji od ruky, připravili jsme pro vás několik prověřených rad. Dozvíte se, jak vše s noblesou zvládnout a svátky si opravdu užít.

 

1. Úklid naplánujte a postupujte pozvolna


Ještě, než se do něčeho pustíte, sedněte si a rozmyslete si, do čeho všeho se chcete při úklidu pustit. Pečlivě si to sepište na papír, ať na nic nezapomenete. Každou splněnou položku si odškrtávejte a uvidíte, jak budete mít hned lepší pocit.

 

Zkontrolujte zásoby čistících prostředků, ať vám nic nechybí a nemusíte je na poslední chvíli shánět. Používejte čistící přípravky, které špínu odstraní snadněji.


Rozdělte si úklid na několik částí, tak získáte větší pohodu a nemusíte vše udělat na jednou. Buď můžete postupovat dle úkolů - protřídit šatník, odstranit staré a rozbité věci, utřít prach apod. - anebo zvolte systém úklidu pokoj po pokoji. Začněte už dnes, ať vše stihnete včas a s předstihem. V klidu si pak užijete adventní čas s přáteli i s rodinou.

 

Úklid
(Foto: oficiální zdroj)

 

2. Zbavte se starých věcí a lapačů prachu

 

Schováte-li něco na dobu „až se to bude hodit“, odstraňte to. K tomu vám pomůže zlaté pravidlo, že co nepoužijete během posledních 12 měsíců, nemá u vás co dělat. A to platí i o oblečení, pokud ho nenosíte, věnujte na dobročinné účely. Ten pocit, že jste pomohli lidem v nouzi, je nádherný. A navíc si usnadníte úklid. Vyhoďte také všechny tzv. lapače prachu, například umělé květiny, drobnosti (malé figurky apod.) schovejte do krabic. Vyberte si krásné krabice, na které je radost se dívat, a které lehce otřete (ne látkové).


3. Dejte saponátům čas


U čištění pamatujte na to, že v případě použití saponátů je vhodné je nechat alespoň 15 minut působit. „Na kohoutky a baterie, dřez, nerezové plochy v kuchyni i do WC zkuste osvědčený trik našich babiček. Připravte si směs 200 ml vody, do které přidejte 400 ml octu a vše tímto roztokem otřete. Pro jednodušší aplikaci přípravek nalijte do nádoby s postřikovačem,“ radí Dana Hodanová, osobní terapeut ve Studio Danah. Skvrny od vodního kamene pomůže odstranit silný odvápňovač (používá se například i do kávovarů), nechte ho působit 20 minut, a teprve poté omyjte a utřete do sucha. Uvidíte, jak vaše koupelna prokoukne.

 

Úklid záchodu
(Foto: Getty Images)


4. Mějte systém


Při úklidu pracujte systematicky od shora dolů - nejprve sundejte záclony. Vyperte je a po umytí oken, ještě vlhké pověste, vyhnete se žehlení a ušetříte čas. Umyjte stropní světla, rámy, žaluzie, okna a parapety. Vhodné je zaměřit se také na vyčištění postele a matrace. S tím vám dobře pomůže Aloe MPD (tekutý mnohoúčelový koncentrovaný saponát). Utřete prach, umyjte dveře, sporák, lednici a kuchyňskou linku. Na závěr si ponechejte koupelnu, kterou potřebujete při úklidu nejvíce, a kde byste si mohli udělat nepořádek. Nakonec pečlivě vyluxujte, i pod postelí a pod gaučem a všechny plochy vytřete. Při vytírání nezapomeňte na dostatek vody. Nevyplácí se vytřít jedním kýblem celý byt natož dům.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nečekaná návštěva se blíží? Jak zvládnout bleskový úklid?
Nebezpečí vánočního úklidu: Tohle jsou nejčastější úrazy!
Co stihnout do Vánoc? 24 věcí, které prostě musíte udělat


5. Myjte okna, když je pod mrakem


Zapomeňte na mytí oken, když svítí slunce. V tomto případě totiž čistící prostředek schne daleko rychleji, než potřebujeme, a tak vytváří na oknech šmouhy. Platí to i pro případ, že mrzne. I mráz způsobí daleko rychlejší odpařování tekutin a vy se dočkáte jen zklamání v podobě šmouhatých oken, na které jistě nechcete koukat a už vůbec ne návštěva. Pokud je pod mrakem a teploty se pohybují mezi 5 až 25°C je ideální s mytím oken začít. Nejdříve si hadrem navlhčete celá okna, nechte odmočit nečistoty na skleněných plochách, mezitím umyjte rámy oken, následně skla a vyleštěte je papírovými utěrkami a přípravkem, který neobsahuje alkohol. Alkohol totiž způsobí rychlé odpařování a opět by mohly vzniknout šmouhy.


6. Pracujte jako úklidovka


Představte si, že jste úklidová služba, a že máte i jiné zakázky. Nezabývejte se tak žádným dlouhým probíráním se věcmi, musíte uklidit rychle a kvalitně. Pusťte si oblíbenou muziku, úklid vám půjde lépe a radostněji od ruky. Nezapomeňte byt ozdobit čerstvými květinami, ať už v květináči nebo řezanými, udělají vám radost a krásně ho provoní. Následně se vrhněte do vánoční výzdoby.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře