Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Dbejte na barvy, světlo a prosklené plochy.

8 jednoduchých triků, které vám opticky zvětší byt

Kamarádky
zdroj: Getty Images Kamarádky
aktualizováno 17.02.2019, 00:00 | 17.02.2019, 00:00 | doma.cz

Dbejte na barvy, světlo a prosklené plochy.

Sice se vám bydlí hezky, ale nemáte prostoru nazbyt? Nemusíte být špičkový designér ani architekt, abyste si z bytu vykouzlili o trochu prostornější království. Přinášíme tipy, díky kterým si byt dokážete opticky zvětšit sami.

 

Barvy vybírejte pečlivě


Barvy dělají domov, ale opatrně s jejich výběrem. “Prostoru přejí světlé barvy. Proto až budete přemýšlet, v jakých tónech budou vaše stěny, doporučuji zvolit světlé a pastelové tóny,” říká Jana Ondrejková, jednatelka Bidli design. “Po světlých barvách je vhodné sáhnout také při výběru nábytku, podlahy či vzoru na koberci,” doplňuje Ondrejková. Místnost vám také bude připadat mnohem větší, pokud zvolíte jiný odstín pro stěny a strop.

 

Pokud máte rádi zářivé a tmavé tóny, využijte je na textilu a dekoracích. Ty můžete podle ročního období obměňovat a vykouzlíte si pokaždé originální domov bez velké investice. „Výrazné barvy jako zářivá žlutá, ohnivě červená či temná modrá dávají každému interiéru silnou atmosféru, kterou můžete chtít časem změnit. Je proto lepší vsadit na tlumené a světlé tóny. Ty prostor opticky zvětší a navíc jej můžete podle nálady obměňovat nápadnějšími doplňky. Červené polštářky můžete snadno nahradit, zatímco přemalovat celou stěnu v barvě svařeného vína bude trochu složitější,“ doplňuje designérka YIT Lenka Hlaváčková Schubertová.

 

Interiér
(Foto: Getty Images)

 

Vyhněte se masivnímu nábytku


Velké tmavé kusy nábytku vyniknou pouze v otevřeném prostoru. Památný stůl po dědečkovi je sice unikát, ale v malém bytě se o něj tak akorát přerazíte. . „Ač je nábytek z masivu krásný a navozuje v místnosti hřejivou atmosféru, do malých prostor se opravdu nehodí. Do obývacího pokoje je proto lepší si pořídit nízké otevřené skříňky či poličky ve světlých odstínech, jež vytvoří vzdušnější a odlehčenější dojem. Ty lze případně vyplnit barevnými krabicemi, proutěnými košíky nebo truhličkami, v nichž se schovají drobnosti a nepořádek, který by jinak ukryla klasická obývací stěna,“ doporučuje Lenka Hlaváčková Schubertová.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Modrá vás zbaví stresu a udělá z bytu oázu
Jak na glamour interiér bez kýče
Pět pravidel pro harmonii v interiéru

 

Pokud máte malé místnosti, neváhejte investovat do nábytku na míru. I když to nemusí být na první pohled patrné, lehký multifunkční nábytek dokáže nabídnout mnoho úložného prostoru. A co teprve taková výklopná postel na míru, která přes den slouží jako pracovní stůl. Multifunkčním nábytkem získáte daleko více prostoru, a i v garsonce se budete cítit jako v třípokojovém bytě.

 

Dobrou vychytávkou jsou posuvné dveře

 

"Ty sice oproti klasickým představují finančně a technicky náročnější řešení, ale je díky nim možné získat i dva metry čtvereční místa k dobru,“ upozorňuje designérka YIT Lenka Hlaváčková Schubertová.

 

Posuvné dveře
(Foto: Getty Images)

 

Zelená pro prosklené plochy


Velká okna přivedou do bytu více světla, díky čemuž bude působit vzdušnější. S velikostí už asi nic neuděláte, ale pozor, ať si neuškodíte těžkými závěsy nebo čímkoli, co by prostor u okna stínilo – vysoký ušák, lampa, pokojová květina. Vsaďte také na zrcadlové plochy. Ať už se jedná o vestavnou skříň nebo přímo o zrcadlo, dostatek prosklené plochy bude ve vašem malém bytě trefou do černého. Umístěte zrcadla naproti oknu nebo lampě a vaše místnost bude rázem větší, opticky totiž přidáte bytu na prostoru a také na světle. “Zrcadla v malém bytě díky svému odrazu opticky zvětšují a zesvětlují. Sklo lze využít do vestavěných skříní nebo do horních poliček u kuchyňské linky,” říká Jana Ondrejková.

 

Ukládejte od podlahy až ke stropu


Aby místnosti působily prostorně a čistě, musíme mít dostatek úložných prostor. „Jedním z míst, která se běžně snažíme využít k uklizení co největšího množství věcí, je ložnice. Vestavěné, na míru sestavené skříně mohou ušetřit mnoho starostí s tím, kam uložit věci a oblečení, jež nepotřebujeme každý den. Nebojte se je využívat kompletně beze zbytku od podlahy až po strop. Prostor tak nezůstane zbytečně prázdný a schová věci, které by nám zbytečně překážely jinde,“ vysvětluje Lenka Hlaváčková Schubertová.

 

Dobré je pamatovat i na místo přímo pod postelí. Na stěny dále můžeme připevnit otevřené či uzavřené poličky nebo si vytvořit rovnou celou poličkovou sérii, kam se vejdou všechny oblíbené knihy nebo fotografie. I v koupelně bojujeme s nedostatkem místa a většinou umístíme jen úložnou skříňku pod umyvadlo. Přitom lze využít i místo nad přizdívkou, kam se ideálně hodí zrcadlové skříňky – prostor opticky zvětší a navíc se do nich dají ukládat drobnosti.
 

Police
(Foto: Getty Images)

 

Udělejte z jedné místnosti dvě


I když máte k dispozici jen jednu místnost, vždy je lepší ji, alespoň symbolicky, rozdělit na tzv. “klidovou” a “společenskou” část. Klidová by měla sloužit k odpočinku, oddělit ji můžete od zbytku prostoru například paravánem, knihovnou či šatní skříní (či pouhým stojanem na šaty).
 

Chytré vychytávky usnadní práci a šetří místo


Obytný prostor by měl být také co nejpraktičtější. V kuchyni proto můžeme využít řady vychytávek usnadňujících práci a pohyb v ní. Skládací židle a sklopný jídelní stůl jsou často vyhledávaným řešením. „Aby bylo vaření co nejkomfortnější, je dobré pečlivě vybírat kuchyňskou linku s pracovní plochou a úložnými prostory. Naopak si nemusíte za každou cenu pořizovat velký vařič. V menším bytě obvykle bydlí méně lidí a bohatě tak postačí dvouplotýnkový. Je také lepší volit multifunkční kuchyňské roboty, protože mnoho samostatných jen zabere místo navíc.
 

Generální úklid


Zvlášť v menších místnostech bychom měli dbát na pořádek, pro malý byt to proto platí dvojnásobně. Zejména v předsíni nepořádek uhodí do očí. Přesto, že je tím prvním, co při příchodu do bytu vidíme, nebývá jí často věnována náležitá pozornost. Každý nedostatek se přitom na tak malé ploše ihned projeví. Ideální je proto volit uzavřené skříně včetně botníku a vyvarovat se situace, kdy kvůli otevřeným policím může nevelká předsíň vypadat během chvilky jako nesourodé skladiště. Bydlíte-li v malém bytě, je dobré provádět častěji i generální úklid. Nebojte se zbavit věcí, které jste víc než rok nepoužili, uvolníte tím potřebný úložný prostor a vám i bytu se bude lépe dýchat. 

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Gabča_loka 13:59 10.03.2019
Super tipy. My máme taky menší byt a chtěli jsme ho trochu provzdušnit a lépe uspořádat, aby se nám v něm žilo lépe, ale nedokázali jsme se ničeho vzdát, tak jsme se obrátili na http://www.pwinterier.cz/ , kteří nás zbavili zbytečných věcí a byt je teď mnohem lepší.