Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Plasty v posledních letech dominují nejen v našich odpadkových koších, ale v celém světě. Tvoří totiž drtivou většinu obalového materiálu a je nejvyšší čas zamyslet se, zda nám plastové království nezačíná přerůstat přes hlavu.

Cesta petlahve: Co se opravdu děje s plastovým odpadem?

Pitný režim
zdroj: Getty Images Pitný režim
aktualizováno 12.01.2019, 00:00 | 12.01.2019, 00:00 | doma.cz

Plasty v posledních letech dominují nejen v našich odpadkových koších, ale v celém světě. Tvoří totiž drtivou většinu obalového materiálu a je nejvyšší čas zamyslet se, zda nám plastové království nezačíná přerůstat přes hlavu.

Alarmující jsou zejména zprávy o plujících plastových ostrovech v oceánech, které ohrožují drahocennou flóru a faunu. Zčásti lze pomoci tříděním do žlutých kontejnerů a následnou recyklací. Obecně lze přispět také využíváním jiných obalových materiálů. Ať už se rozhodnete koupit si přístroj na výrobu domácí sodovky namísto častých nákupů balených vod, nebo budete při nákupu používat látkovou tašku, a ne ty igelitové za poplatek, na cestě za omezením plastů se počítá vše.

 

Odkud přišla?

 

„A skláři nebudou mít co žrát…,“ známý citát z hořké komedie Pelíšky. Vynález. Zázrakem v podobě nerozbitné skleničky to začalo, ale postupně se plasty prosadily jako dominantní materiál moderní doby. Umělá hmota se zkratkou PET neboli polyethylentereftalát se proslavila právě jako materiál pro láhve a provází nás dnes v nejrůznějších podobách na každém kroku. Věděli jste ale, co se s PET láhví děje dál, po tom co vypijeme její obsah?

 

Třídění odpadu
(Foto: Getty Images)


Vhozením do kontejneru příběh PETky nekončí

 

Příběh PET láhve startuje nákupem v obchodě. Po vypití obsahu se s ní rozloučíme u žlutých kontejnerů. Náš úkol tím končí, ale cesta plastového odpadu teprve začíná. „Kontejnery žluté barvy patří mezi nejrozšířenější nádoby na tříděný odpad. Třídí se do nich prakticky veškeré plasty, vždy je ale třeba se řídit pokyny na nálepkách na sběrných nádobách,“ vysvětluje Petr Havelka, ředitel České asociace odpadového hospodářství.

 

Jak na plasty:

 

Pokud se vám nechce odstraňovat z plastové lahve vršek a etiketu, tak dobrou zprávou je, že to dělat nemusíte. Obojí bude při dalším zpracování odstraněno, a to bez ohledu na to, jestli je etiketa plastová nebo papírová.


Důraz raději klaďte na stlačení lahve. V případě, že to neuděláte, lahev zabere příliš mnoho místa a nakonec nezaplatíte za odvoz odpadu, ale vzduchu. Naplňte proto plastový pytel do plna stlačenými „petkami“, a až potom ho vyhoďte.


Pozor na PVC. Polyvinylchlorid- zkráceně PVC, ze kterého jsou vyrobené například novodurové trubky a linoleum, do kontejneru na tříděný odpad vůbec nepatří! Obsahuje totiž chlór a jeho zahřátím tak mohou vzniknout nebezpečné zplodiny. Jestliže ho hodíte do nádoby na plasty, naší planetě tím rozhodně nepomůžete.
 

Co umývat a co ne? Je sice pravda, že při zpracování plastového odpadu se z materiálu odstraní drobné nečistoty, ale pokud je plast příliš znečištěný, je lepší ho opláchnout vodou. U velmi mastných obalů použijte teplou vodu a saponát. Naopak, lahvičky od kosmetických přípravků vymývat nemusíte, dočištěné budou při dalším zpracování odpadu.

 

Opatrně s TetraPak obaly. Nápojový karton je složený z několika vrstev. Určit správnou sběrnou nádobu nemusí být proto vůbec jednoduché, ne všude jsou totiž k dispozici kontejnery přímo na ně. V některých případech se sice TetraPak může vhazovat spolu s plastovým odpadem, přesný způsob třídění ale závisí na obci a na konkrétní sběrné společnosti. Nejlépe uděláte, když si budete všímat recyklační značky na obalu výrobku a popisů na kontejnerech. Šipky na obalu znamenají, že je možné ho recyklovat. Číselné označení nebo písemná zkratka nás zase informují o materiálu, ze kterého je obal vyroben. Podle nich lehce poznáte, do kterého kontejneru máte obal spíše hodit. Opět platí zásada, že kartony by měly být stlačené, prázdné a pokud možno i čisté.

 

 

Kam plast míří dál

 

Plastový odpad se sváží svozovými vozy vybavenými lisem, který je stlačí. Vozidlo díky tomu pojme tohoto odpadu až 6x větší objem. Z aut plast putuje na třídicí linky, kde je ručně dotřiďován. Pracovníci stojí podél pásu a vybírají jednotlivé druhy plastových odpadů. Zachycují i nežádoucí nečistoty, které se obvykle odvážejí k energetickému využití. Existují však i linky automatické, na kterých jsou k třídění využívány optické senzory.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Pálíte plasty nebo časopisy? Zjistěte, co způsobujete a co hrozí hlavně vám!
8 nejčastějších omylů při třídění odpadu. Patří zrcadlo do skla?
Chcete být víc EKO? 12 jednoduchých tipů na snížení odpadu

 

Po vytřídění je plastový odpad rozdrcen na tzv. PET flakes. „Drť je pak několikanásobně proprána a vysušena. Takto vyčištěné vločky putují do tzv. granulátoru, kde jsou teplem roztaveny na plastové granule. Výsledkem je velmi cenná surovina, tzv. regranulát, kterou je možné použít k výrobě nových produktů,“ popisuje Havelka.


Věděli jste, že třeba v San Francisku objevila firma Rothy’s technologii, která přeměňuje PET láhve v designovou obuv? Na výrobu jednoho páru bot se použijí přibližně tři plastové láhve, zaměřují se na výrobu dámských sneakers a balerínek. Z plastového odpadu vyloveného z oceánů vyrábí boty i firma adidas, jde o jejich kolekci edici UltraBOOST Uncaged Parley. Z petlahví vytváří sportovní boty také společnost Vivobarefoot, na jeden pár spotřebuje kolem sedmnácti lahví.

 

Recyklace
(Foto: Getty Images)

 

Barva je důležitá


„Při stoupajících cenách primárních surovin jsou právě regranuláty, které vznikají tepelným roztavením PET láhví, tím nejekonomičtějším a nejekologičtějším řešením pro další výrobu věcí z plastu,“ doplňuje Havelka. Pro výrobce je pak důležitým kritériem to, zda byly plasty na třídicích linkách roztříděny mimo jiné podle barev, díky čemuž má tato plastová surovina jednotnou barvu. Například čiré PET láhve se přemění na stejně čiré vločky a tzv. čiré regranuláty.

 

Plastový uzávěr


A co uzávěr láhve? Ten samozřejmě také patří do žlutého kontejneru. Liší se však materiálem, ze kterého je vyroben (proto můžete uvnitř víčka vidět kód, který značí druh materiálu), a proto je lepší jej při třídění sundat. Recyklace víček totiž probíhá trochu jiným způsobem a i jejich výkupní cena může být vyšší než u samotných PET láhví. Plastové uzávěry mají všelijaké barvy. Zajímavostí je, že nejdráže se aktuálně vykupují víčka červená.

 

Plastový fenomén


Leckdo si možná ani neuvědomuje, jak široký sortiment plast zastupuje. Do plastu se oblékáme, vozíme se v něm, s jeho pomocí i stolujeme. Produkce a spotřeba PET láhví je enormní, každý rok dochází k recyklaci přibližně 750 milionů tun polyethylentereftalátu. Z regranulátů se vyrábí technická a textilní vlákna. Nejvíce výrobků z recyklovaných PET láhví nalezneme v potravinářství, stavebnictví a módním průmyslu. Málokterý veletrh designu se dnes obejde bez sekce věnované výrobkům z recyklovaných materiálů. Například plastový kolíček na prádlo je až ze 75 % vyroben z recyklovaného materiálu.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře