Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Odpady jsou palčivé téma, se kterým se potýkáme v každodenním životě, a s každým dnem získává tato problematika na vážnosti. I z tohoto důvodu se ve světě rozmáhá trend směřující k tzv. Zero Waste životnímu stylu, tedy doslova nulovému odpadu.

Chcete být víc EKO? 12 jednoduchých tipů na snížení odpadu

Třídění odpadu
zdroj: Thinkstockphotos Třídění odpadu
aktualizováno 31.07.2017, 00:24 | 31.07.2017, 00:24 | doma.cz

Odpady jsou palčivé téma, se kterým se potýkáme v každodenním životě, a s každým dnem získává tato problematika na vážnosti. I z tohoto důvodu se ve světě rozmáhá trend směřující k tzv. Zero Waste životnímu stylu, tedy doslova nulovému odpadu.

Jakkoliv zní tato představa ambiciózně, není zase tak obtížné se k ní alespoň přiblížit. V praxi to znamená jediné. Změnit vnímání odpadů z materiálů, kterých se potřebujeme co nejelegantněji a nejlevněji zbavit, na zdroje. Tak mohou být materiály recyklovány a dlouhodobě je snižována spotřeba primárních zdrojů.

 

Pojďme se ale podívat na téma, které vzniku odpadů předchází - tedy na cesty jak snižovat vlastní produkci odpadů v domácnosti.

 

Samozřejmě si uvědomujeme, že zero waste, tedy nulový odpad, je trošku vysoký cíl. Berte to spíš jako ten ideál, kterého bychom se měli snažit dosáhnout. Bylo by skvělé, kdyby se změnil celý systém výroby. „Nejlepším řešením odpadů je jim předcházet. Máme na mysli hlavně design výrobků, aby se dělaly tak, aby vydržely, co nejdéle a potom, co doslouží, aby se daly jednoduše zpracovat na další, stejně kvalitní výrobky. K tomu patří i sen, že každý obchod s potravinami bude fungovat tak, jak fungují ty bez obalové,“ vysvětlují autorky blogu czechzerowaste.cz.


Život bez odpadu je tak trochu výzva, ale jak žít s méně odpadem v každodenním životě?


1. Plánujte
Pokud chcete snížit svůj odpad, plánujte. Pokud si naplánujete nákup potravin, nezkazí se vám v ledničce ty tři sýry, co jste koupili ve slevě. Pokud si pořádně promyslíte nákup všeho ostatního, od bot a oblečení po rychlovarnou konvici, nenecháte se strhnout slevami a líbivými marketingovými slogany a nakoupíte opravdu jen to, co potřebujete. A o tom, nakolik to prospěje vaši peněžence, ani nemluvíme.

 

2. Vždy připraven
I sebelepší plánování může člověka překvapit nepřipraveného. Noste s sebou v kabelce pořád síťovku a nějaký látkový pytlíček na spontánní nákupy. Nebudete si tak muset pokaždé kupovat novou igelitovou tašku a doma se vám pak nebudou válet stovky mikrotenových sáčků. Pokud máte rádi rychlé občerstvení, nezapomeňte s sebou krabičku a příbor - taková hezká krabička a vidlička dodá šmrnc i obyčejným hranolkům z bufetu na rohu.

 

3. Vyhněte se balené vodě
Odpad hodně snížíte, pokud se vyhnete produktům na jedno použití. Mluvíme hlavně o balené vodě v PET lahvích, která nejenom, že není zdravější, ale zanechává za sebou tuny plastového odpadu. Kohoutková je stejně lepší, protože podléhá pravidelným kontrolám, navíc má tu správnou teplotu a je vždy čerstvá. A pokud máte rádi sladké nápoje, vsaďte na domácí sirupy nebo alespoň ty ve skle. A buďte připraveni - mějte s sebou vždy láhev na vodu, kterou lehce dopustíte. Nejenom, že omezíte odpad, ale také hodně ušetříte.

 

 

4. Nakupujte bez obalu nebo ve velkém
Velká část odpadů, které nám končí v koši, jsou obaly od jídla. Můžete se jim vyhnout tak, že nakoupíte tzv. bez obalu. To lze na trzích, bazarech, ale i ve specializovaných bezobalových obchodech. Pokud máte štěstí a ve vašem okolí se nějaký takový obchod nachází (seznam najdete například na blogu reduca.cz), máte vyhráno. Pokud takové štěstí nemáte, nezoufejte. Spoustě obalů se dá předejít i v běžném supermarketu. Na nákup pečiva, ovoce a zeleniny můžete použít vlastní látkové pytlíčky a než nějaké seženete, můžete dopoužívat sáčky, které máte z minulých nákupů. Trvanlivé potraviny můžete nakoupit ve větším balení (tedy ve výsledku s menším počtem obalů) nebo se domluvit s kamarády a potraviny nakupovat ve velkém přímo od dodavatelů a následně si je rozdělit. Existuje také bezobalový eshop a některé bezobalové obchody nabízí rozvoz. Věci, které bez obalu neseženete, zkuste kupovat v recyklovatelných obalech (nezapomeňte je pak vytřídit do správného koše).


ČTĚTE TAKÉ:

RECYKLUJTE: Podívejte se, jak mohou být PET lahve praktické!
Rady, jak při vaření ušetřit
Je to vážně zdravé? Vyznejte se v etiketách potravin

 

5. Objevte krásu slow fashion
Znáte to, sezónní slevy, akce a už si nesete domů tři trička, které jste si ani nezkusili, protože prostě byla tak levná a nemohli jste je tam nechat. A pak vám leží ve skříni, nikdy je nenosíte a za pár let je vyhodíte či pošlete dál. Tady mluvíme o fast fashion (rychlé módě), která vytváří víc odpadu, než se na první pohled může zdát. Vyhněte se impulzivním nákupům (plánujte), nebojte se sekáčů a bazarů (vyzkoušet můžete třeba web Vinted) a pošlete dál oblečení, které už nenosíte. To, co by už nikdo nechtěl, zaneste do kontejneru na textil. Existuje jich více druhů, některé berou jen hezké, ještě nositelné oblečení, jiné zpracují dál i nenositelné “hadry”.

  

6. Krabička a ubrousek na zabalení svačiny
Když už jste vynaložili všechnu tu snahu při nakupování bez obalu, nekažte to při vaření, skladování a třeba nošení svačiny. Nemusíte balit každý rohlík do papírového ubrousku a následně sáčku. Skvěle vystačí obyčejná krabička na svačinu, a pokud potřebujete něco zabalit, místo potravinové fólie či alobalu můžete použít povoskovaný ubrousek.

 

DIY opakovaně používatelný ubrousek s voskem


Co budete potřebovat?
• čistou látku
• čistý včelí vosk
• plech na pečení
• štětec

 

Postup:
Ustřihněte náležitě veliký kus látky. Jeho okraje můžete obšít. Položte látku na plech. Nahrubo nastrouhejte včelí vosk a posypte ním rovnoměrně látku. Plech s látkou vložte do trouby předehřáté na 80–90°C. Nechte vosk rozpustit a vpít do látky. Mělo by to trvat asi 5 minut. Vosk sledujte, jakmile je vpitý do látky, je potřeba plech z trouby vytáhnout, jinak se vosk propije na plech. Pokud je třeba, tak po vytáhnutí vosk štětcem rozetřete na kousky látky, kde ho není dost. Poté ihned sejměte z plechu a nechte vosk zatuhnout. Netrvá to dlouho, stačí je proto podržet v rukou, případně jej můžete pomocí kolíčků pověsit na prádelní šňůru.


Pokud při výrobě použijete dostatečné množství vosku, tak budou ubrousky pro tekutinu z svačinek (například pomazánku) nepropustné. Umývat se dají jednoduše vlhčenou houbičku a běžným prostředkem na nádobí. Postupně svoji nepropustnost budou ztrácet, zvláště v místech ohybů a také pokud je budete příliš namáčet. Na rozdíl od plastových fólií se ale netrhají a dají používat opakovaně.
 

K čemu ubrousky se včelím voskem používat?
• Na balení svačin
• Na zakrývání hrníčků, skleniček nebo misek (například v lednici)
• Na zabalení potravin (zeleniny, ovoce, sýrů atp.)


7. Méně je více
Minimalismus v současné době nabírá obraty. Proč? Takový životní styl přináší řád a preciznost do každodenního života. I když se to nezdá, redukce věcí na základní minimum může způsobit jako očista a vysvobodit čas a zdroje na to, co opravdu máte rádi. Jak na to? Preferujte kvalitu nad kvantitou a před každým nákupem přemýšlejte, jestli danou věc opravdu potřebujete. Jestli ano, zkuste se první poptat sousedů a příbuzných, jestli jim třeba nezavazí ve skříni, pak hledejte v různých bazarech (jestli ta věc přežila jednoho majitele, máte docela velkou šanci, že přežije i vás). Pokud ji takhle neseženete a budete ji kupovat novou, nebojte se připlatit za kvalitu (nemusí nutně znamenat za značku) a preferujte věci lokální, z přírodních nebo recyklovatelných materiálů a vyrobenou ve férových podmínkách.

 

odvoz odpadu
(Foto: Mediafax)

 

8. Sdílejte
Ne všechno potřebujete mít doma. Jedná se hlavně o věci, které používáte jen občas, jako je vrtačka, vařič na kempování nebo různé specializované nástroje. Zkuste je radši sdílet s rodinou a sousedy nebo navštivte tzv. knihovnu věcí.

 

9. Zredukujte kosmetickou taštičku
Kosmetika zanechává nejenom spoustu odpadu v podobě prázdných tub od zubní pasty či nedopotřebovaných a už prošlých krémů, ale pokud má nevhodné složení, můžou se chemikálie z ní dostat do vody, nemluvě pak o vlastním těle. Ke snížení odpadu nemusíte začít vyrábět kosmetiku doma, či se vrátit “na stromy” a nepoužívat kosmetiku vůbec. Stačí si rozmyslet, kolik různých krémů potřebujeme (proč mít jiný krém na ruce a jiný na tělo, když se jedná o péči o stejnou kůži?), koupit si nový šampuk nebo stáčený šampon, až ten starý dopotřebujeme a místo sprchového gelu používat obyčejné mýdlo, místo deodorantu můžete používat kamenec, který vám vydrží nadosmrti anebo si vyrobit domácí deodorant.


10. Soda, ocet a kyselina citronová - silnější trojka na úklid než ty známe z reklam
Co platilo u kosmetiky, platí i o uklízecích prostředcích. Takže, dopotřebujte ty, které máte a už další nekupujte! Se vší špínou si totiž nejlépe poradí silná trojka - ocet, soda a kyselina citrónová. Váš dům bude zářit čistotou, koš zet prázdnotou a nemusíte se bát nebezpečných chemikálií, které běžné čisticí prostředky obsahují.


11. Řekněte ne věcem na jedno použití

Jednorázové věci, jako je plastové nádobí, žiletky či papírové ubrousky se můžou zdát levnými teď, ale pokud je používáte častěji, pěkně se prodraží. Investujte do holicího strojku, ze šuplíku vytáhněte látkové kapesníky a při úklidu se vraťte ke starým dobrým utěrkám a hadrům z roztrhaného oblečení.

 

12. Kompostujte
Po tom, co se vám podaří aplikovat všechny předchozí tipy, zjistíte, že vám toho v koši moc nezbývá. Kromě bioodpadu, kterého při vaření vzniká opravdu hodně. Naše rada? Kompostujte! A nebojte, kompostování je opravdu pro každého. Pokud máte vlastní zahradu, založte si svůj kompost. Pokud zahradu nevlastníte, existuje několik možností, jak kompostovat. První a nejjednodušší je bioodpad odevzdat do nádob, které poskytuje město. Pokud takové koše vaše město ještě neposkytuje, existují sběrná místa. Další možností je komunitní kompostování. Mapu komunitních kompostů a spoustu dalších tipů ohledně kompostování najdete například na kompostuj.cz. A pokud jste trochu dobrodruzi a máte rádi zvířátka, vyzkoušejte vermikompostér. Můžete ho mít v bytě, vypadá stylově a se správným rozkladem vašich zbytků vám pomůžou žížaly.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Julie 06:10 15.02.2019
Zajímavý článek. Měl by si ho přečíst každý člověk a alespoň něco si z něho vzít. Určitě by to všem jen prospělo. Já se taky snažím moc neplýtvat a věci zbytečně nevyhazovat jen proto, že už se mi nelíbí, ale přitom jsou ještě funkční. Třeba nedávno jsem chtěla vyhodit tašku, protože už byla taková zapraná, ale kamarádka mi poradila https://www.colorfactory.cz/potisk-tasek-latkove-t... , kde dělají potisky a taška je teď jako nová.
Soňa Jonášová 13:51 07.08.2017
Dobrý den,
i přes informaci, že je článek volně k dispozici, je vždy vhodné uvést autora textu - tedy alespoň uvést, že za textem stojí Institut Cirkulární Ekonomiky.

Předem děkujeme za nápravu,

Soňa Jonášová