Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

V kuchyni je k nezaplacení, a to nejen kvůli vaření, pečení a rozmrazování. Jaké další, nejen kulinární finty, dokáže i ta nejobyčejnější mikrovlnka?

Dokáže víc než ohřát jídlo: 16 vychytávek, které umí mikrovlnka

Mikrovlnka
zdroj: Getty Images Mikrovlnka
aktualizováno 31.05.2019, 00:00 | 31.05.2019, 00:00 | doma.cz

V kuchyni je k nezaplacení, a to nejen kvůli vaření, pečení a rozmrazování. Jaké další, nejen kulinární finty, dokáže i ta nejobyčejnější mikrovlnka?

Mikrovlnka může být větším pomocníkem, než si možná umíte představit. Vybrali jsme pro vás několik vychytávek, se kterými dokáže pomoci.

 

Oloupe za vás česnek


Zkuste oddělené stroužky syrového česneku vložit na patnáct vteřin do mikrovlnné trouby, svléknou se doslova před očima.

 

Urychlí čištění zeleniny


Nebaví vás loupat dýni, lilek nebo rajčata? Nepoddajná slupka díky krátkému ohřevu v mikrovlnce půjde mnohem lépe dolů. Stačí deset sekund.


Cibule už vždycky bez slz


Než se pustíte do krájení cibule, oloupejte ji, z obou stran seřízněte a vložte ji na půl minuty do mikrovlnky. Při krájení vás nebude trápit štiplavé aroma a slzící oči.

 

Rozpeče staré pečivo


Okoralý a ztvrdlý chléb může být jako čerstvě upečený. Zabalte ho do zavlhčené čisté utěrky a vložte na dvacet sekund do mikrovlnné trouby. Bude krásně vláčný a měkký. Sladké pečivo jako donuty stačí dát rozpéct na deset vteřin a nebude poznat, že není dnešní.


Ohřev pizzy v mikrovlnce
(Foto: TV Nova)

 

Více šťávy z citrusů


Pokud hodláte vymačkávat šťávu z citronů nebo pomerančů, vložte je nejprve na deset sekund do mikrovlnky. Tekutiny se uvolní mnohem více.

 

Vyčichlým ořechům vrátí jiskru


Dlouho uskladněné ořechy mohou ztratit své aroma. Vysypte je proto do misky, zakápněte olejem, promíchejte a vložte do mikrovlnky asi na minutu. Jejich chuť a vůně se jako zázrakem vrátí a provoní krásně jakékoli těsto nebo jiný pokrm.

 

Zachraňte zvlhlý cukr


Máte v cukru velké slepené hroudy? Přesypte ho do misky, překryjte vlhkou čistou utěrkou a dejte na dvacet až třicet sekund o mikrovlnky. Získá opět krásnou sypkou strukturu.


Nestihli jste namočit luštěniny?


Hrách, čočka nebo cizrna se musí před vařením namočit ideálně přes noc. Pokud zapomenete, nemusíte měnit plánované menu. Vložte luštěniny do misky, zalijte vodou a dejte na deset minut do mikrovlnky. Poté je nechte hodinu odstát. Budou stejně měkké a nabobtnané, jako by ve vodě strávily celou noc.


Urychlete kynutí těsta


Ušetřit čas můžete i při kynutí těsta. Tentokrát to nebude trvat dlouhé hodiny, stačí, když těsto překryjete čistou utěrkou, vložíte do mikrovlnky a přidáte k němu bokem sklenici plnou vody. Nastavte mikrovlnku na nejnižší výkon a zapněte na tři minuty. Poté vyčkejte tři minuty, ať si těsto odpočine, a proces zopakujte znovu na tři minuty. Pak vyčkejte šest minut a teprve poté těsto vyjměte z trouby. Mělo by být minimálně dvojnásobné.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Muffiny z mikrovlnky
RECEPT na jednoduché karamelky z mikrovlnky
Hranolky z mikrovlnky jsou zdravější než z fritézy


Připravte si křupavou slaninu


Máte rádi krásně křupavou slaninu, která se nekoupe v oleji? Zvládnete ji hravě a bez zašpinění kuchyně. Potřebujete talíř a misku. Tu postavte na talíř dnem vzhůru. Přes ni položte plátky slaniny a zakryjte je papírovou utěrkou, která odsaje přebytečný tuk. Mikrovlnku zapněte na tři minuty a pak si už můžete vychutnat do křupava připravenou slaninu.


Lahodná kukuřice


Kukuřičný klas stačí zabalit celou do vlhké čisté utěrky a dát hřát na tři minuty. Pak bude tak akorát.


Vyrobte si vlastní chipsy


Neloupané brambory nakrájejte na co nejtenčí plátky a rozložte na talíř, aby se nepřekrývaly. Zakápněte je lehce olejem. Opékejte tři minuty z každé strany, při obracení použijte kleště, ať se nespálíte. Překvapí vás lahodná a křupavá chuť.

 

Mikrovlnka
(Foto: Getty Images)


NEJEN KULINÁŘSKÉ TRIKY


Zbavte se bakterií


Chcete mít hygienicky čisté dřevěné prkénko, na kterém jste zrovna krájeli syrové maso? Nebo chcete zatočit s bakteriemi v houbičce na nádobí? Oboje stačí namočit, kápnout trochu jaru a vložit na deset až dvacet vteřin do mikrovlnky. Bakterie nepřežijí.


Sundejte pohodlně dopisní známky


Potřebujete z papíru sundat bez porušení dopisní známku? Nebo vám děti nalepily na důležitý dokument samolepku? Stačí známku či nálepku zlehka navlhčit a papír vložit na dvacet sekund do mikrovlnky. Půjde sloupnout hravě.


Zažeňte ztuhlý krk


Bolest zad nebo krční páteře vyřeší jednoduchý recept. A ještě zužitkujete starou lichou ponožku. Naplňte ji suchou rýží, dobře zauzlujte a nechte v mikrovlnce prohřát asi minutu a půl. A máte obklad, který prohřeje ztuhlé svaly a zažene bolest zad.


Trik na konec: Jak vyčistit mikrovlnku bez námahy?


Do misky nalijte vodu a pak do ní vymačkejte šťávu z celého citronu. Citron klidně vložte do vody také. Dejte misku do mikrovlnky a zapněte ji na čtyři minuty. Poté setřete nečistoty ze stěn a skla jednoduše papírovou utěrkou. Citronová voda zajistí, že povolí i mastnota a zaschlá špína.

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře