Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Jak správně pečovat o koberce?

Dopřejte pořádný jarní úklid kobercům: Jen vysavač stačit nebude

Úklid
zdroj: oficiální zdroj Úklid
aktualizováno 07.04.2018, 00:00 | 07.04.2018, 00:00 | doma.cz

Jak správně pečovat o koberce?

Koberec je díky svým izolačním a protihlukovým vlastnostem stále hojně využívanou podlahovou krytinou, i když se ozývají i hlasy proti nim. „Poměrně rozšířenou fámou, která mnohdy neoprávněně ubírá koberci na prestiži, jsou jeho údajně nevhodné vlastnosti ve vztahu k údržbě a lidskému zdraví. Koberec je tak považován za krytinu, ve které se drží velké množství prachu, které zhoršuje životní podmínky a zejména pro osoby s alergiemi se vůbec nedoporučuje,“ upozorňuje Renata Stuchlíková, odbornice na bytové textilie ze společnosti Koberce Trend.

 

Pravdou však je, že koberec je naopak vhodnější pokrývkou než hladké povrchy, kde dochází k mnohem častějšímu víření prachu, které může vést k dýchacím obtížím nejen u osob s alergií „Aby nedocházelo k usazování prachu hluboko mezi kobercovými vlákny, je základem pro zdravé bydlení v interiéru s kobercovou pokládkou pravidelná a správná údržba,“ dodává Stuchlíková.


Snažte se z venku vnést co nejméně nečistot


Obecně platí, že pokud má koberec sloužit po dlouhá léta a zachovat si svou barevnou stálost, je důležité omezit vnos nečistot na minimum. V komerčních objektech k tomu slouží tzv. čistící zóny, jinak by tomu nemělo být ani v soukromých domácnostech. Vaše domácí čistící zóna by se měla skládat ze tří částí:


* rohožka: vnější zóna, rohožka umístěná před vstupními dveřmi
* předsíň: první vnitřní zóna, ideálně s omyvatelnou podlahou
* botník: dosoušecí oblast, místo, kam umístíme znečištěnou obuv, ale i kabát, deštník, tašku apod.
 

Díky této zóně minimalizujeme přenos nečistot na koberec, ovšem i zde musíme počítat s pravidelným úklidem a údržbou.

 

Koberce
(Foto: oficiální zdroj)


Přemýšlejte již při nákupu


Pokud nemáte příliš přiškrcený rozpočet, vhodnou volbou jsou přírodní vlákna. „Nejkvalitnějším materiálem pro koberce je vlna. Vyznačuje se dlouhou životností a vysokou odolností,“ říká Renata Stuchlíková. Koberce z umělých materiálů kromě příznivější ceny lákají dostupností v širší paletě barev a disponují větší odolností vůči zašpinění. Kvalitní syntetické koberce snesou i větší zátěž a mají dobré antistatické vlastnosti.

 

Důležitá je i délka vlasu koberce. „Pokud zvolíte koberce nízké, špína nemá šanci dostat se hluboko dovnitř, odkud ji nevytáhne ani kvalitní vysavač,“ doplňuje Stuchlíková.


Údržba koberce nemusí být věda


Pravidelná údržba představuje nejvhodnější prevenci pro zachování původního vzhledu koberce. Zároveň je důležitým krokem pro zbavování se nahromaděného prachu, a tím předcházení případných zdravotních komplikací.


1. Jen robot nestačí


Robotický vysavač je hitem reklam poslední doby. Přesto, že robotický vysavač zdánlivě odvede všechnu práci za vás, nikdy nenahradí zcela klasické vysávání, v místnosti totiž zachycuje pouze povrchové nečistoty. Při použití robotického vysavače vám tak zůstává v místnostech řada větších i menších nevysátých nečistot a škodlivých částic. Navíc víří prach v místnostech, což způsobuje jeho opětovné usazení na podlahách, nábytku či lůžkovinách.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Zapomeňte na chemii! Úklid bytu zvládnete s kávou, colou, octem nebo majonézou
10 triků, které zbaví oblečení zápachu i jakýchkoli skvrn! Na počkání!
6 triků, jak zrychlit domácí úklid

 

2. Mysete na sáčky i filtr


Máte-li sáčkový vysavač, myslete na to, že sáčky byste měli měnit už ve chvíli, kdy jsou naplněny přibližně z poloviny. Na sací výkon vysavačů má totiž zásadní vliv volné proudění vzduchu ve vysavači, které znemožňuje právě plnost prachových sáčků. Pokud máte přeplněný sáček, nejenže bude luxování méně účinné, ale také se u něj více nadřete. Další častou chybou vedle plných sáčků je zanesený filtr. Pokud před úklidem nezkontrolujete průchodnost filtru vysavače, může být, v důsledku jeho znečištění, následné vysávání téměř zbytečné. Pravidelnou kontrolou, údržbou a výměnou filtru ve vysavači zabráníte opětovnému vracení nečistot a prachu plného škodlivých složek a alergenů do vysávané místnosti.

 

3. Nevysávejte zbrkle


Aby bylo vysávání účinné, je nutné mít kromě funkčního „nástroje“ také bezchybnou „obsluhu“. Častou chybou je například to, že nevysáváte v obou směrech, neboť nečistota se schovává z obou stran vláken. Častou chybou během vysávání je také přílišná rychlost a zbrklost, kdy nevysáváte pečlivě a se správným nástavcem v rozích či ve spárech pod lištami. Chybou je také utírání prachu až po luxování.

 

Interiér
(Foto: oficiální zdroj)

 

4. Pravidelnost je základ

 

V případě, že máte doma alergiky, domácí mazlíčky či malé děti, doporučuje se utírat prach a vysávat, popř. vytírat.klidně na denní bázi. Přijde vám to zbytečné? Pak čtěte. „Průměrný koberec může obsahovat až 1000 roztočů na jeden čtvereční metr. Ti se živí odumřelými kožními buňkami a během svého tříměsíčního života mohou vyprodukovat až 2000 trusových částic,“ říká Toby Saville, mikrobiolog společnosti Dyson.

 

Tyto částice mají mikroskopickou velikost a vyvolávají různě vážné alergické reakce. „Alergeny roztočů z domácího prachu jsou nejčastější příčinou celoroční alergické rýmy,“ upozorňuje alergoložka MUDr. Blanka Haindlová.

 

Pomáhá na ně účinná HEPA filtr. „Ten je už dnes u drtivé většiny vysavačů samozřejmostí. Liší se však jejich kvalita a dále je jejich funkčnost značně ovlivněna celkovou konstrukcí vysavače, především jeho prachotěsností a dalšími parametry. To už je poměrně složitá problematika, jíž se zabývá několik celosvětově působících institucí, které pak vyhovujícím produktům udělují osvědčení o vhodnosti pro alergiky. Spolehnout se můžete například na certifikaci Service Allergie Suisse,“ dodává odborník.

 
Jak na skvrny?


Jak odstranit konkrétní skvrnu, například od jídla či domácích mazlíčků? Každý materiál reaguje jinak, a tudíž neexistuje jeden univerzální přípravek či postup, jehož prostřednictvím by se dala skvrnu odstranit. „Vždy je však důležité s čištěním neotálet a zneškodnit skvrnu co nejdříve po jejím vzniku,“ popisuje Stuchlíková.


Výběr čistícího přípravku tak neponechávejte náhodě a pořiďte si ho nejlépe společně s nákupem daného koberce. Budete tak mít jistotu, že kupujete přípravek na míru vašemu typu koberce a předejdete tak jeho případnému znehodnocení.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Klára 07:15 12.07.2018
Super článek, díky mockrát! :) Já třeba nad tím robotickým vysavačem dlouho uvažovala, ale nakonec jsem si koupila normální. Konkrétně mám tento: https://www.expert.cz/rowenta-ro-6383-ea/ a je naprosto skvělý. Předtím jsem měla doma nějaký Sencor a ten skoro vůbec nevysával. Tenhle naopak vysaje úplně všechno. :)