Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Tyto chyby děláte nejčastěji při praní v automatické pračce.

I po vyprání špinavé a nevoní? Tyhle CHYBY děláte při praní prádla

Praní prádla
zdroj: Thinkstockphotos Praní prádla
aktualizováno 28.07.2018, 00:00 | 28.07.2018, 00:00 | Doma.cz/tvnoviny.sk

Tyto chyby děláte nejčastěji při praní v automatické pračce.

Možná jste podlehla dojmu, že automatická pračka funguje sama: vložíte prádlo, přidáte prášek, zmáčknete knoflík a pak už jen počkáte a po doprání vytáhnete dokonale čisté a provoněné prádlo. Teoreticky ano. Ale spíše vás zaskočí bílé skvrny na oblečení od špatně rozpuštěného prášku, pomačkané oblečení, které pak hodiny žehlíte, prádlo mokré tak, že ho doždímáváte ještě ručně a hlavně nepříjemný odér, na který je i aviváž krátká. Co dělat?

 

Problém první: Bílé skvrny na oblečení


Pokud zůstávají po praní na oblečení skvrny, může to způsobit nesprávné dávkování pracího prostředku. Zřejmě ho dáváte zbytečně moc – takže zůstává usazené a viditelné zejména na tmavších textiliích. Nejde jen o problém estetický: zbytky pracího přípravku v oblečení dráždí kůži a mohou vyvolat klidně i ekzém a další kožní potíže. Zkuste místo prášku tekuté prací gely, lépe se rozpuštějí, nebo nadávkovaný prací gel v kapslích, se kterými už množství nepopletete.

 

Naše tipy:

 

Pomocníci na praní
(Foto: Archiv firem)

 

* Inovovaný Perwoll Renew Advanced Effect Color & Fiber (900 ml, 119 Kč) s Fibrex technologií, která byla inspirována péčí o vlasy. Díky vylepšenému složení nejenže perfektně čistí, ale posiluje vlákna a zachovává jejich tvar a zářivě syté barvy.
 

* Prací prostředek Rex Aromatherapy Malaysian Orchid & Sandalwood (20 pracích dávek, 105 Kč). Povzneste své smysly s jedinečnými směsmi svůdných květů a esenciálních olejů vybraných z exotických míst po celém světě.
 

* Gelové prací kapsle Persil Duo-Caps Emerald Waterfall (14 ks, 159 Kč). Po kontaktu s vodou se kapsle ihned rozpustí a všechny účinné látky se tak okamžitě dostanou přímo k vašim oděvům. Potěšte se extra svěžestí, která vám dodá pocit chladivých kapek vodopádu.

 

* Parfém na prádlo Silan Perfume Pearls Magic Affair (170 g, 129 Kč). Parfémy pro oblečení ve formě perliček jsou posledním trendem v praní, který uchvátil domácnosti po celém světě. Získáte silnější vůni, která přetrvá po dobu až 20 týdnů, ošetříte všechny druhy prádla včetně funkčních textilií a prádlo můžete následně sušit v sušičce. Vyzkoušejte třeba tuto luxusní vůni, která se otevírá tóny italské švestky, šafránu a irisu. Srdce vůně je kombinací tónů bulharské růže, jasmínu a kosatce. Na závěr se odhalí vůně vetiveru a papyrusového dřeva.
 

 

Můžete si dokonce vyrobit i domácí prací gel. Podívejte se na video, jak na to.

 


Prostudujte etiketu a zjistěte, kolik přípravku je skutečně potřeba při praní používat. Můžete klasický prášek vyměnit také za gel, který se rozpustí lépe, pokud třeba máte tvrdou nebo hodně minerální vodu.

 

 

Problém druhý: Z prádla kape voda


Při odstřeďování rozhoduje o tom, jak bude na konci vyždímané, počet otáček. Čím je vyšší, tím sušší bude prádlo na konci cyklu. Minimální počet otáček by pro běžné prádlo měl být 1 000 za minutu. Citlivé tkaniny, svetry, které by se mohly vytahávat, perte raději zvlášť na doporučený počet otáček, běžné bavlněné oblečení, lůžkoviny a kalhoty zas vyždímejte co nejdůkladněji. Pokud se zvolí maximální počet otáček, vyprané prádlo bude téměř suché.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Batikovat můžete i v pračce
Uvažujete o sušičce prádla? Jak při jejím nákupu neprohloupit
S praním na noční proud už neušetříte! Jak šetřit finance v 21. století?


Problém třetí: Nepěkně pomačkané prádlo


Aby prádlo nebylo pomačkané a snadno se žehlilo, nemůže být buben pračky přeplněný. Pokud ho nacpete, že se tam prádlo sotva vejde, nemá dost prostoru a mačká se. Navíc se takto ani pořádně nevypere. Optimální je, pokud mezi vrstvou prádla a horním okrajem bubnu zůstává mezera ve výši pěsti.


Problém čtvrtý: Vytahané, scvrklé nebo poničené prádlo


Citlivé tkaniny mohou někdy po praní změnit svůj tvar. Vlna a jemný textil reagují citlivě na mechanické vlivy a zvýšenou teplotu. Doporučuje se proto používat speciální prací prostředky na vlnu, mají neutrální pH a neobsahují enzymy, které mohou vlákna poškodit. Při praní jemného textilu a vlny je navíc vždy třeba zvolit vhodný prací program, připomínající ruční praní.

 

Praní prádla
(Foto: Archiv firem)


Problém čtvrtý: Zápach prádla i pračky


V případě zápachu v bubnu po ukončení pracího cyklu může jít o důsledek dlouhodobého používání pracích přípravků při nízkých teplotách pod 40 stupňů Celsia. Abychom předešli vzniku zápachu v pračce, doporučujeme používat alespoň jednou měsíčně program s teplotou alespoň 60 stupňů. Může to být například při praní ručníků nebo ložního prádla, při kterém horká voda nečistoty lépe rozpustí. Pokud by to nepomohlo, je vhodné vyčistit pračku pomocí speciálních tablet na čištění, které dostanete ve specializovaných prodejnách praček.

 

Zápach z prádla vám pomůže odstranit obyčejný ocet (raději bílý). Přidejte ho do aviváže nebo místo ní. Zlikviduje bakterie, ale nebojte, v samotném prádle jeho štiplavý odér nezůstane. Navíc prádlo krásně změkčí, zejména ručníky budou heboučké a voňavé.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře